چطور بفهمیم در چه دهک درآمدی قرار داریم؟

به گزارش چه خبر آنلاین، دولت یارانه 100 هزار تومانی مربوط به 22 بهمن را به چهار دهک اول جامعه پرداخت کرد. بسیاری از کسانی که مشمول دریافت این یارانه نشدند، خود را در این چهار دهک می بینند. چطور بفهمیم در چه دهکی قرار داریم؟

چطور بفهمیم در چه دهک درآمدی قرار داریم؟

به گزارش تجارت نیوز، دولت در پایان هفته ای گذشت به مناسبت سالگرد 22 بهمن ماه یارانه 100 هزار تومانی پرداخت کرد. جامعه هدف این یارانه از بین دهک ها، چهار دهک اول درآمدی کشور بود. سازمان هدفمندسازی یارانه نیز اعلام که این یارانه به حدود 32 میلیون نفر پرداخت شد.

پرداخت این یارانه موجب اعتراض بسیاری از کسانی شد که خود را واجد شرایط دریافت این یارانه می دیدند. آن ها می گویند که درآمد بالا، خودرو و بعضا مسکنی از خود ندارند، اما یارانه را دریافت نکرده اند. حالا این سوال برای مردم به وجود آمده که ملاک دهک بندی افراد جامعه چیست و چطور بفهمیم در چه دهکی قرار داریم؟

تقسیم بندی دهک ها

براساس آمار های سال گذشته مرکز آمار ایران، اگر هزینه کل یک خانوار (از تمامی افراد خانوار) حدود 700 الی یک میلیون و 600 هزار تومان در ماه باشد، این خانواده در دهک یک قرار می گیرد و جزو 10درصد فقیرترین خانواده های جامعه است.

اگر هزینه خانوار حدود یک میلیون و 700 هزار تومان، خانواده را در دهک دو قرار می دهد. هزینه دو میلیون تومانی خانوار را در دهک سوم جایگذاری می کنند.

افراد حاضر در دهک چهارم هزینه خانوارشان حدود سه میلیون تومان است و برای خانوار های دهم پنجم هزینه سه میلیون و 500 هزار تومان برآورد می شود که دهک میانی محسوب می شود.

هزینه حدود چهار میلیون و سیصد هزار تومانی برای افراد از دهک ششم محسوب می شود و هزینه پنج میلیون تومانی خانوار ها را به دهک بعدی یعنی دهک هفتم می برد. رقم حدود شش میلیون و 700 هزار تومان هزینه خانوار دهک هشتم فرض شده و دهک نهم حدود هشت میلیون تومان هزینه دارد.

در نهایت دهک دهم حدود 16 میلیون تومان هزینه خانوارش می شود که این دهک 10 درصد ثروتمندترین افراد جامعه هستند را تشکیل می دهد.

این ارقام مربوط به سال گذشته است، و بر پایه تغییرات تورمی هزینه ماهانه دهک اول در آذر امسال به حدود دو میلیون تومان رسید و دهک دهم معادل با 20 میلیون و 500 هزار تومان برآورد می شود.

در واقع باید 42 درصد نرخ تورم به هزینه های دهک های اضافه شود. اما به نظر می رسد مشمولان یارانه 22 بهمن براساس آمار های سال گذشته شناسایی شده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 27 فروردین 1401 بروزرسانی: 27 فروردین 1401 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1220

به "چطور بفهمیم در چه دهک درآمدی قرار داریم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چطور بفهمیم در چه دهک درآمدی قرار داریم؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور بفهمیم در چه دهک درآمدی قرار داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید