هیئت طالبان در روسیه،شرط خود را برای دولت مرکزی اعلام نمود، می خواهیم امریکا در افغانستان سرمایه گذاری کند، دولت باید اسلامی باشد

به گزارش چه خبر آنلاین، ایسنا نوشت: هیئت طالبان در مسکو گفت که این گروه با دولت کابل در خصوص آتش بس رایزنی نموده و درصورت نتیجه گیری از مذاکرات دوحه، به حملات خود خاتمه خواهند داد.

هیئت طالبان در روسیه،شرط خود را برای دولت مرکزی اعلام نمود، می خواهیم امریکا در افغانستان سرمایه گذاری کند، دولت باید اسلامی باشد

به نقل از یورونیوز، هیئت گروه طالبان در سفر رسمی به مسکو٬ مرکز روسیه اعلام نمود: در خصوص آتش بس با دولت افغانستان رایزنی نموده و درصورت نتیجه گیری از مذاکرات دوحه، حملات مان را متوقف می کنیم.

این هیئت بعلاوه تاکید نموده که هدف طالبان غصب کامل قدرت در افغانستان نیست٬ اما در خصوص عدم حمله به مراکز ولایات افغانستان به واشنگتن تعهد ندادیم.

در همین حال سهیل شاهین یکی از اعضای این هئیت در حساب توئیتر خود نوشت: هیئت عالی رتبه از دفتر سیاسی به ریاست شهاب الدین دلاور با ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس فدراسیون روسیه برای افغانستان و هیئت همراه در مسکو ملاقات کرد. دو طرف در خصوص تحولات نو در کشور ما بحث کردند.

وی اضافه نمود: دلاور در این ملاقات گفته که تمام مرزهایی که اکنون تحت کنترل این گروه هستند باز و کاربردی باقی خواهند ماند. قرار نیست دیپلمات ها، سفارتخانه ها و کنسولگری ها، سازمان های غیردولتی و کارمندان آنها را هدف قرار دهیم.

محمد نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر با انتشار مطلبی در حساب رسمی خود در توییتر اعلام نمود که یک هیئت به رهبری شیخ شهاب الدین دلاور به روسیه سفر نموده و با ضمیر کابلوف، نماینده ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان ملاقات و گفت وگو نموده است.

به نوشته ایندیپندنت، در همین حال هیئت رهبران سیاسی طالبان که به مسکو سفر نموده اند، پس از ملاقات با مقام های روسی اعلام نمودند که مهم نیست نام نظام آینده افغانستان امارت اسلامی باشد یا دولت اسلامی؛ بلکه این ماهیت نظام است که اهمیت دارد.

شهاب الدین دلاور، عضو دفتر سیاسی قطر طالبان، در راس این هیئت چهارنفره به مسکو رفت. وی در نشستی خبری در مرکز روسیه گفت که چگونگی نظام در پی مذاکرات بین الافغانی مشخص خواهد شد.

دلاور گفته است: درباره نظام آینده در بحث مذاکرات بین الافغانی تصمیم گیری خواهد شد. البته امارت اسلامی افغانستان را برای افغان ها مفیدتر و محقق تر می دانیم. این توافق تا حالا صورت نگرفته است. البته فکر می کنم که افغان ها برای نام ها اهمیت زیادی قائل نیستند؛ نام آن چه نظام امارت اسلامی افغانستان باشد چه دولت اسلامی افغانستان، برای افغان ها مهم نیست. برای افغان ها حقیقت و ماهیت نظام مهم است که آن را ما دیده ایم و استقبال می کنیم.

شهاب الدین دلاور اضافه نمود: ما به هدف دوم هم انشالله نزدیکیم که در افغانستان یک نظام واحد، افغان شمول، قوی و اسلامی داشته باشیم و در حال مذاکره با افغان های خودی هستیم و در میز مذاکرات درباره جزئیات این نظام بحث خواهیم کرد. اگر نظام افغانستان اسلامی باشد و به تمامی قوانین مشروع جهانی که طبق موازین اسلام و سنت افغان ها باشد، خود را پایبند می دانیم. مهم این است که در مذاکرات نهایی در باره چه چیزی توافق می گردد. البته نظام امارت اسلامی افغانستان را برای افغان ها بسیار مفیدتر، محقق تر و لایق تر می دانیم.

هم چنین محمد نعیم، سخنگوی طالبان، در توییتی نوشت: از نظر ما دیپلمات ها، کارمندان سفارت خانه ها، کنسولگری ها و موسسات خیریه مسئله ای ندارند. آن ها فعالیت های خود را به شکل عادی ادامه دهند. هیئت های مقابل هم از طرف خود ابراز اطمینان و همکاری کردند و مواضع امارت اسلامی افغانستان را ستودند. هر دو طرف بر روابط حسنه و دوام روابط در آینده تاکید کردند.

نمایندگان طالبان در این نشست مسکو بعلاوه تایید کردند که این گروه در پی پیشروی های اخیر بسیاری از گمرکات کشور را تصرف نموده است و می تواند ظرف دو هفته تمام کشور را تصاحب کند. دلاور اضافه نمود که برای حمله به مراکز ولایت ها هیچ محدودیتی برای خود قائل نیستند. طالبان اعلام نموده است که به وسیله زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، درباره انتها درگیری ها به دولت پیغام داده اما دولت این پیغام را نادیده گرفته است.

نمایندگان طالبان در این نشست گفت که طالبان می خواهد در آینده با آمریکا رابطه داشته باشد و آمریکا در افغانستان سرمایه گذاری کند. او گفت زن ها می توانند در افغانستان کار نمایند و تا مقطع دکتری درس بخوانند. دلاور بعلاوه گفت که هیچ خطری مترجمان آمریکایی را تهدید نمی کند و آن ها می توانند زندگی عادی خود را ادامه دهند.

این سخنگوی طالبان اضافه نمود که هیچ کشوری در آینده از افغانستان احساس تهدید نخواهد نمود. با وجود این، بسیاری در افغانستان این سخنان طالبان را باور ندارند و آن را بهانه ای برای تصاحب قدرت در این کشور می دانند.

خبرگزاری های روسیه بعلاوه گزارش داده اند که شهاب الدین دلاور در مسکو گفته است که آن ها به خاک تاجیکستان و مرزهای آسیای میانه حمله نخواهند کرد. دلاور بعد از ملاقات با کابلوف گفته است: ما به روسیه اطمینان دادیم که تحت هیچ شرایطی به خاک تاجیکستان وارد نمی شویم. ما وعده می دهیم که گروه تروریستی داعش را در افغانستان نابود کنیم.

>>> بیشتر بخوانید:

طالبان به روسیه وعده داد

با وجود تصرف منطقه ها مرزی با تاجیکستان در ولایت های بدخشان، تخار و قندوز و پیشروی در منطقه ها مرزی با ازبکستان در بلخ و تصرف بعضی منطقه ها هم مرز با ترکمنستان در هرات، گروه طالبان به مسکو اطمینان داده است که جنگجویان این گروه تصمیم ندارند از مرز افغانستان پا را فراتر بگذارند.

طالبان در موجی از حملات نظامی، بسیاری از منطقه ها هم مرز افغانستان با همسایگانش از جمله ایران را به کنترل خود در آورده و واردات و صادرات را مختل نموده است. صدها سرباز افغان ناچار شده اند برای نجات جان خود به ایران و تاجیکستان پناه ببرند.

تاجیکستان بیش از 20 هزار نیروی خود را در امتداد مرز افغانستان مستقر نموده و روسیه هم اعلام نموده است که از متحدان خود در آسیای میانه حمایت خواهد نمود.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 949

به "هیئت طالبان در روسیه،شرط خود را برای دولت مرکزی اعلام نمود، می خواهیم امریکا در افغانستان سرمایه گذاری کند، دولت باید اسلامی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیئت طالبان در روسیه،شرط خود را برای دولت مرکزی اعلام نمود، می خواهیم امریکا در افغانستان سرمایه گذاری کند، دولت باید اسلامی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید