جمهوری چک به دنبال طرح ادعای غرامت از روسیه

به گزارش چه خبر آنلاین، در ادامه اتهام زنی و دعوای دیپلماتیک جمهوری چک علیه روسیه که باعث تشدید تنش ها میان مسکو و بروکسل شده، پراگ خاطرنشان کرد میخواهد دستکم 39 میلیون یورو از روسیه بابت غرامت انفجارهای سال 2014 درخواست کند.

جمهوری چک به دنبال طرح ادعای غرامت از روسیه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ، در ادامه دعوای دیپلماتیک جمهوری چک با روسیه، پراگ اظهار داشت میخواهد دستکم یک میلیارد کرون (معادل تقریباً 39 میلیون یورو) از روسیه بابت غرامت خسارات مادی ناشی از انفجارها در انبار مهمات وربتیس در سال 2014 درخواست کند.

یک شبکه تلویزیونی چک به نقل از معاون نخست وزیر که وزیر دارایی این کشور هم هست، این خبر را گزارش داد.

به گزارش خبرگزاری تاس، این مقام جمهوری چک گفت: ساده ترین راه [دریافت خسارت از روسیه] دریافت غرامت با استفاده از موازین حقوق بین الملل است. اگر ما این مسئله را به طور مثال به وسیله روندهای مجرمانه دنبال کنیم، آن موقع ممکن است خیلی طولانی گردد، به درازا بکشد.

پیشتر اندری بابیس نخست وزیر جمهوری چک از اعضای اتحادیه اروپا درخواست کرد، هر کشور دستکم یک دیپلمات روس را اخراج کند. بابیس پیش از نشست غیررسمی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران گفت، حمله به یک کشور عضو باید به منزله حمله به همه این کشورها باشد.

اخیراً به دنبال اتهام زنی دولت جمهوری چک به روسیه درباره این انفجارها که دو کشته برجای گذاشت، پراگ از تصمیم خود برای اخراج 18 دیپلمات روس اطلاع داد. روسیه اقدام این کشور در اخراج 18 دیپلمات خود را با اخراج 20 دیپلمات جمهوری چک پاسخ داد و آمریکا را به دست داشتن در این اتهام زنی جمهوری چک و گردانندگی اقدام ضد روسی متهم کرد.

طی هفته های اخیر کشورهای غربی از جمله آمریکا، لهستان، جمهوری چک، استونی، لیتوانی و لتونی، با تحریک واشنگتن، تعدادی از دیپلمات های روس را از کشور خود اخراج کردند که با پاسخ متقابل مسکو همراه شد.

همچنین روز دوشنبه اتحادیه اروپا، ولادیمیر چیژوف سفیر روسیه را به دلیل اعمال تحریم های مسکو علیه مقامات و نمایندگان مجلس اروپا احضار کرد.

این در حالی است که میلوش زِمان رئیس جمهور چک گفته برای این حادثه دو فرضیه مطرح است، اول اینکه مواد منفجره به شکل نامناسبی نگه داری شده و دچار حادثه شده است و دوم این که عوامل روس دست به خرابکاری زده اند. او در ادامه ضمن بیان این که کشورش هر دو فرضیه را به صورت بسیار جدی دنبال می نماید، اذعان کرد تا به امروز شواهدی در مورد ورود عوامل روس به این پایگاه نظامی وجود ندارد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 875

به "جمهوری چک به دنبال طرح ادعای غرامت از روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمهوری چک به دنبال طرح ادعای غرامت از روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید