جهت ترانزیتی ایران، فنلاند راه اندازی می شود، توافقات ترانزیتی ایران و پاکستان

به گزارش چه خبر آنلاین، وزیر راه و شهرسازی با اعلام توافقات ترانزیتی ایران و پاکستان از راه اندازی راستا ترانزیتی ایران-فنلاند خبر داد.

جهت ترانزیتی ایران، فنلاند راه اندازی می شود، توافقات ترانزیتی ایران و پاکستان

خبرنگاران - وزیر راه و شهرسازی گفت: اخیرا در نشستی که با پاکستان داشتیم توافق شد تا کامیون های ما از کشور پاکستان مستقیما به چین بروند و کامیون ها آنها نیز از ایران به اروپا تردد کنند.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی امروز 18 آبان در سیزدهمین همایش ملی قیر، آسفالت و ماشین آلات با اشاره به اینکه شرایط ساخت و ساز در کشور شرایط مطلوبی نیست، گفت: شرایط نامطلوب ساخت و ساز در کشور مربوط به شیوه های ساخت، آموزش ها، مواد و مصالح قدیمی و عدم بهره مندی از روش های نوین و فناوری های نو است که در این زمینه نیازمند تحول هستیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:عمر میانه واحدهای مسکونی تا 20 سال نه منطق دارد و نه از نظر مالی به صرفه است که لازمه تغییرات در این بخش و ارتقای کیفیت، تحول در دانش نوین ساخت و ساز در بخش مسکن است.

راه اندازی جهت ترانزیتی ایران-فنلاند

نیاز به تغییر در بخش کیفیت ساختمان

عضو کابینه دولت سیزدهم با تاکید بر اینکه توانمندی استفاده از روش های نوین، فناوری های نو و ارتقای کیفیت در بخش مصالح و مواد ساختمانی در کشور وجود دارد، توضیح داد: باید تغییر در حوزه کیفیت ساختمان در دستور کار قرار بگیرد.

قاسمی بالابودن مصرف انرژی در کشور را چالش اساسی برشمرد و تاکید کرد: در خصوص سرعت تغییراتی که در مسکن به لحاظ بازسازی وجود دارد و در مقایسه با سایر کشورها، شرایط کشورمان مناسب نیست و نگرانی جدی وجود دارد. بنابراین از فعالان عرصه ساخت و ساز، صاحبنظران و فعالان این بخش می خواهیم همکاری مناسب را با وزارت راه و شهرسازی داشته باشند. در عین حال به بخش های مختلف وزارتخانه نیز به شکل دستوری گفتیم که روش های ساخت باید تغییر کند زیرا این توانمندی در کشور وجود دارد و باید از آن استفاده کرد.

جهت ترانزیتی ایران-فنلاند راه اندازی می شود

راه اندازی جهت ترانزیتی ایران-فنلاند

وی در بخش دیگری از سختان خود به بخش حمل ونقل کشور پرداخت و گفت: در بخش حمل و نقل مزیت های جدی و ثروت های فراوانی وجود دارد که باید از آنها بهره مندی مناسب داشته باشیم. اخیرا در نشستی که با پاکستان داشتیم توافق شد تا کامیون های ما از کشور پاکستان مستقیما به چین بروند و کامیون ها آنها نیز از ایران به اروپا تردد کنند. این موضوع را تست کرده ایم و جواب داده است.

قاسمی گفت: قطار کانتینری حامل کالاهای فنلاند را از جهت ایران عبور داده ایم که 21 روز طول کشید. اگر به طور عادی از دریا عبور می کرد، سه ماه زمان می برد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اینکه شرایط حمل و نقل ریلی شرایط مناسبی ندارد، گفت: در بخش حمل و نقل ریلی در قانون برنامه ششم توسعه در نظر بود تا 30 درصد ظرفیت بار و 20 درصدر ظرفیت مسافر به روی ریل بیابید که متاسفانه هم اکنون این رقم کمتر از 10 درصد است. همچنین سرعت قطارها در کشور بسیار پایین است و مقرون به صرفه نیست.

قاسمی ادامه داد: ناوگان ریلی نیز ناوگان پیر و فرسوده ای است. اگرچه 15 هزار کیلومتر راه آهن ساختیم اما ناوگان ریلی سرحالی نداریم.

کنترل کیفی قیرها و ارتقای آسفالت در برنامه قرار بگیرد

وی درباره حمل و نقل جاده ای نیز گفت: در بخش جاده ای از ثروتی که در بخش جاده ای وجود دارد به خوبی استفاده نشده است. در خصوص کیفیت ساخت راه ها در بخش زمینی موضوعی که باید موردتوجه قرار بگیرد موضوع قیر است که در این زمینه ضعف های عمده ای وجود دارد و موضوع جدی ما در وزارت راه و شهرسازی است. باید کنترل کیفی قیرها و ارتقای آسفالت در برنامه قرار بگیرد. در نگهداری راه های موجود و حفظ و نگهداری جاده ها، ضعف های فراوانی وجود دارد که باید به آن رسیدگی شود. همچنین در خصوص مواد و مصالح که قیر بخش عمده ای از آنهاست از اجرا تا نظارت و آزمایش، ضعف هایی وجود دارد که نیاز داریم از دانش نوین در این باره بهره ببریم.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: بیش از 200 هزار کیلومتر راه آسفالته در کشور وجود دارد که برای نگهداری و حفاظت از راه های موجود به بیش از 30 هزار میلیارد تومان منابع مالی برای بازسازی و نگهداری راه های موجود نیاز داریم.

قاسمی با اشاره به اینکه هم اکنون 360 هزار کامیون فرسوده در جاده های کشور تردد دارند، تاکید کرد: ناوگان جاده ای کشور ناوگان فرسوده ای است که نیازمند نوسازی است.

در انجام مگاپروژه ها از بودجه جاری استفاده نمی کنیم

وزیر راه و شهرسازی انجام مگاپروژه ها را با منابع مالی دولتی امکانپذیر ندانست و یادآور شد: برای انجام مگاپروژه ها از روش های نو بهره می بریم. زیرا بودجه عمرانی در سال حدود نیمی از بودجه نگهداری راه های موجود است.

قاسمی با یادآوری این مطلب که کشور ایران کشور ثروتمندی است تاکید کرد: در برنامه های آینده توسعه آزادراه های کشور و حمل و نقل با نگاه به سرمایه گذاری بخش خصوصی و با روش (IRI) -شاخص ناهمواریهای بین المللی راه ها- ملاک عمل است. همچنین با 6 هزار میلیارد تومان کار تکمیل بزرگراه های کشور آغاز شد که امیدواریم با پیش بینی سال جاری در سال جاری بسیاری از آزادراه ها و بزرگراه ها با روش نو آغاز شوند.

وی تحول در حوزه ساخت را نیز از دیگر موارد بیان کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی ار شرکت های متخصص حمایت می کند تا به دانش نوین ساخت و ساز در این بخش دست یابند که در این راه وزارت راه از تمامی شرکت های ارایه دهنده خدمات نوین ساخت، حمایت می کند. زیرا روش های قدیمی اتلاف مواد و مصالح و انرژی را سبب می شود و هزینه های نوسازی نیز بالاست. بنابراین رفتن به سمت دانش های نوین اجتناب ناپذیر است.

درخواست وزیر راه از مرکز تحقیقات راه

قاسمی از رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خواست تا شیوه های نوین ساخت را در شقوق مختلف از طریق متخصصان مرکز مورد آزمایش قرار داده و توجه به توانمندی که در کشور در این خصوص وجود دارد آنها را در برنامه کاری قرار بدهد.

وی همچنین اشاره کرد: در بازدیدهایی که به تازگی برای واحدهای مسکونی مهر انجام شد موضوع نظارت های ناکافی بخش عمده ای از مشکلاتی بود که واحدهای مسکونی با آن روبرو بودند که در این خصوص نظام مهندسی ساختمان کشور باید توجه ویژ ه ای را داشته باشد.

قاسمی شیوه نظارت بر ساخت و ساز را از طریق نظام مهندسی ساختمان کشور برای احداث 4 میلیون واحد مسکونی که در برنامه دولت سیزدهم قرار گرفته است، ناکافی برشمرد و تاکید کرد: ضرورت دارد تا نظام مهندسی ساختمان در حوزه نظارت، ضعف های موجود را شناسایی کرده و با سیستم و روش های نو ساخت، نظارت های کنونی را اصلاح کند.

منبع: بیت ران
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1093

به "جهت ترانزیتی ایران، فنلاند راه اندازی می شود، توافقات ترانزیتی ایران و پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهت ترانزیتی ایران، فنلاند راه اندازی می شود، توافقات ترانزیتی ایران و پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید