غذاهایی که با چربی مبارزه می نمایند

به گزارش چه خبر آنلاین، ماست زمانی طولانی در معده شما باقی می ماند و برای مدتی شما را سیر نگه می دارد. همچنین هضم پروتئین ها بیشتر از کربوهیدرات ها طول می کشد. سعی کنید ماست های کم چرب را برای مصرف انتخاب کنید.

غذاهایی که با چربی مبارزه می نمایند

مترجم: پریسا مرتضوی

منبع:راسخون

ماست

ماست زمانی طولانی در معده شما باقی می ماند و برای مدتی شما را سیر نگه می دارد. بعلاوه هضم پروتئین ها بیشتر از کربوهیدرات ها طول می کشد. سعی کنید ماست های کم چرب را برای مصرف انتخاب کنید.

دارچین

بعضی مطالعات نشان داده اند که دارچین می تواند سطح قند خون را تثبیت کند. این تأثیر می تواند اشتها را به خصوص در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، مهار کند. می توانید دارچین را به قهوه، چای و یا ماست بیفزایید و از طعم شیرین آن لذت ببرید

فلفل تند

فلفل تند دارای یک ماده شیمیایی بدون طعم به نام کپسایسین است. کپسایسین می تواند اشتها را محدود کند و سوخت وساز بدن را برای مدتی کوتاه، سرعت ببخشد. فلفل تأثیر چندانی بر روی وزن ندارد، مگر این که به خاطر طعم تند آن غذای کمتری بخورید.

چای سبز

مطالعات متعدد نشان می دهد چای سبز با تحریک بدن به سوزاندن چربی به کاهش وزن یاری می نماید. چای سبز حاوی کاتچین است، ماده ای که می تواند بر سوخت وساز بدن تأثیر بگذارد. برای اینکه چای سبز بیشترین تأثیر را داشته باشد، آن را چندین بار در روز مصرف کنید. چای را داغ مصرف کنید؛ زیرا نوشیدن آن بیشتر طول می کشد و تجربه خوشایندتری است.

گریپ فروت

گریپ فروت هیچ خاصیت جادویی چربی سوزی ندارد، اما می تواند به شما یاری کند با مصرف کالری کمتر احساس سیری داشته باشید، به این علت که زمانی بیشتری طول می کشد تا فیبر محلول آن هضم گردد. نیمی از یک گریپ فروت و یا آب گریپ فروت را پیش از صرف وعده های غذایی مصرف کنید تا زودتر احساس سیری بکنید.

هندوانه

غذاهایی که سرشار از آب هستند، فضای بیشتری در شکم شما می گیرند و به بدن شما این پیغام را می رسانند که به مقدار کافی غذا خورده اید. بسیاری از میوه ها و سبزیجات خام سرشار از آب و مواد غذایی هستند و کالری پایینی دارند. هندوانه یک مثال خوب است. هندوانه منبعی غنی از آنتی اکسیدان لیکوپن و حاوی ویتامین A و C است.

گلابی و سیب

گلابی و سیب هم سرشار از آب هستند. آن ها را با پوست بخورید تا فیبر بیشتری به بدن شما برسد و مدت طولانی تری احساس سیری کنید. به جای نوشیدن آبمیوه ها، میوه های کامل را مصرف کنید. با خوردن میوه به صورت کامل فیبر بیشتری به بدن شما می رسد و مقداری کالری هم صرف جویدن میوه ها می گردد.

انواع توت ها

انواع توت ها هم مانند سایر میوه ها، سرشار از آب و فیبر هستند و می توانند شما را سیر نگه دارند. شیرینی توت ها می تواند علاقه شما را به مصرف شیرینیجات قانع کردن نمایند و مانع از آن گردد که هوس خوردن کیک و کلوچه کنید. در ضمنًً توت ها حاوی آنتی اکسیدان هستند.

سبزیجات خام

سبزیجات خام را می توان به نام میان وعده ای عالی مصرف کرد، آن ها میل شما را به خوردن غذاهای ترد قانع کردن می نمایند و از آنجایی که سرشار از آب هستند با کالری کمتری شما را سیر می نمایند. نصف فنجان کرفس تنها هشت کالری دارد. به جای خوردن چیپس و ماست می توانید سبزیجات خام را با ماست مصرف کنید.

سیب زمینی های شیرین

سیب زمینی شیرین پخته، عطر و طعم خوشایندی دارند و نیاز چندانی به روغن و نمک ندارد؛ بنابراین کالری کمتری دارد و سالم تر است.بعلاوه سیب زمینی شیرین حاوی پتاسیم، بتا کاروتن، ویتامینC است.

تخم مرغ

یک عدد تخم مرغ تنها 75 کالری و 7 گرم پروتئین دارد و حاوی مقدار زیادی مواد مغذی حیاتی است. به یاد داشته باشید، بدن شما برای هضم تخم مرغ، بیشتر از هضم یک صبحانه سنگین حاوی کربوهیدرات، کالری می سوزاند. اگر کلسترول بالایی دارید، دقت کنید که یک عدد تخم مرغ حاوی تمام مقدار کلسترولی است که می توانید روزانه مصرف کنید. برای مصرف، سفیده تخم مرغ را انتخاب کنید؛ زیرا کلسترول زیادی ندارد.

قهوه

به نظر بیش از حد خوب می رسد که درست باشد، یکی از نوشیدنی های محبوبتان ممکن است در حقیقت به تسریع متابولیسم و کاهش وزن یاری کند! قهوه کمی بر سرعت سوخت وساز تأثیر می گذارد ولی برای کاهش وزن روی قهوه حساب نکنید، خصوصاً اگر روی آن خامه می ریزید.

بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر حاوی غلات کامل و غنی از فیبر است و مقدار زیادی آب دارد. این ترکیب بسیار سیرنماینده است. آن را داغ مصرف کنید؛ زیرا مصرف غذای داغ بیشتر طول می کشد. بلغور جو دوسر را شیرین نکنید برای طعم دار کردن آن از دارچین یا جوز بهره ببرید.

سوپ

سوپ حاوی مقدار زیادی آب است و شما را با کمترین مقدار کالری، سیر می نماید. سوپ را گرم مصرف کنید؛ زیرا در این صورت خوردن آن مدت زمان بیشتری طول می کشد. پیش از صرف غذای اصلی سوپ بخورید؛ چون باعث می گردد سیر شوید و غذای اصلی را کمتر بخورید. بعلاوه می توانید با اضافه کردن مرغ، ماهی، سبزیجات و حبوبات، آن را به نام غذای اصلی صرف کنید.

سالاد

با خوردن سالاد پیش از غذای اصلی، خود را سیر کنید. کاهو حاوی مقدار زیادی آب است و معده شما را پر می نماید و در این صورت جای کمتری برای غذاهای چرب و پرکالری باقی می ماند. با اضافه کردن انواع میوه ها و سبزیجات یا پنیر رنده شده به سالاد، آن را برای خود لذت بخش و هیجان انگیز کنید.

سرکه

به نام چاشنی سالاد خود از روغن و سرکه بهره ببرید. سرکه کالری ندارد و می تواند عطر و طعمی دلپذیر به سالاد شما بدهد.

مغز دانه ها

آجیل و مغز دانه ها موادی عالی برای از بین بردن گرسنگی بین وعده های غذایی هستند. آن ها سرشار از پروتئین، فیبر و چربی های سالم هستند. مطالعات نشان می دهد اگر آجیل ها در حد اعتدال مصرف شوند، می توانند موجب کاهش وزن شده و سطح کلسترول را بهبود ببخشند. البته آجیل ها غنی از کالری هستند، بنابراین در مصرف آن ها زیاده روی نکنید. اگر مجبور باشید برای خوردن، آن ها را بشکنید و از پوست خارج کنید، مصرفشان زمان بیشتری به طول خواهد انجامید و کمتر خواهید خورد.

پاپ کورن بدون روغن

ذرت به خودی خود ماده غذایی بسیار مفیدی است، اما نحوه طبخ و تهیه آن در سلامتش بسیار تأثیرگذار است. اضافه کردن نمک و کره از ارزش غذایی آن می کاهد و می تواند زمینه ساز چاقی و بیماری های متابولیکی گردد، بنابراین ذرت بو داده را ساده و بدون روغن مصرف کنید. یک فنجان پاپ کورن تقریباً به مقدار یک عدد سیب، پلی فنل دارد و یک میان وعده سالم محسوب می گردد.

شیر کم چرب

شیر کم چرب مقدار زیادی پروتئین، کلسیم، و ویتامین D برای بدن فراهم می نماید و نسبت به شیر کامل، چربی کمتری دارد. شیر کم چرب با مقدار کمی کالری، به شما احساس سیری می دهد و نسبت به نوشیدنی هایی که حاوی پروتئین کمتری هستند، دیرتر از معده شما خارج می گردد.

گوشت بدون چربی

پروتئین می تواند شما را برای مدت زمان بیشتری سیر نگه دارد و کالری بیشتری در طول هضم غذا بسوزاند. پروتئین مصرفی خود را با دقت انتخاب کنید. گوشت قرمز مقدار چربی بالایی دارد و بهتر است با احتیاط بیشتری مصرف گردد. گوشت سینه مرغ بدون پوست می تواند یک انتخاب مناسب باشد. روزانه 3 تا 4 اونس پروتئین مصرف کنید.

ماهی

ماهی یکی از برترین منابع پروتئین است. بیشتر ماهی ها مقدار چربی کمی دارند. ماهی های چرب هم حاوی نوع مفیدی از چربی هستند: اسیدهای چرب امگا 3. امگا 3 موجود در ماهی قزل آلا، شاه ماهی و سایر ماهی های روغنی می تواند بدن شما را در برابر بیماری های قلبی و سایر بیماری های مزمن محافظت کند.

حبوبات

حبوبات، منابع گیاهی غنی از پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی شامل آهن، کلسیم، پتاسیم، مهمیم و ویتامین ها به ویژه ویتامین های گروه B هستند و با مقدار کمی کالری، شما را سیر می نمایند.

معمولاً توصیه می گردد که حبوبات را قبل از پختن، یک شب کامل در آب خیس کنید و در یخچال بگذارید، حبوبات با این روش زودتر پخته شده و آنزیم های بیشتری آزاد می نمایند که در نتیجه به هضم آن ها یاری می نماید.

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1046

به "غذاهایی که با چربی مبارزه می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذاهایی که با چربی مبارزه می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید