سوءاستفاده بانک مسکن از اضطرار مردم در خرید اوراق تسهیلات

به گزارش چه خبر آنلاین، نمایندگان مجلس تأکید کردند که بانک مسکن از اضطرار مردم برای خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن سوء استفاده نموده و به خاطر عرضه قطره چکانی اوراق، باعث افزایش قیمت اوراق شده اند.

سوءاستفاده بانک مسکن از اضطرار مردم در خرید اوراق تسهیلات

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش گروه مالی چه خبر آنلاین، قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در روزهای گذشته به شدت افزایش یافته و 2 برابر شد. قیمت هر برگ اوراق 500هزارتومانی حق تقدم مسکن در اردیبهشت سال جاری 46 هزار و 360 تومان بود، اما به یکباره به 5 بالای 80 هزار تومان رسید.

با این افزایش قیمت اوراق در روزهای گذشته، متقاضیان وام باید برای خرید اوراق وام 240 میلیون تومانی به جای 22 میلیون تومان، حدود 40 میلیون تومان و حتی بیشتر پرداخت نمایند و در واقع وام 240 میلیونی برای آنها 200 میلیون تومان خواهد بود، ضمن اینکه باید بیش از 2 برابر این وام را برگشت بدهند.

نمایندگان مجلس در واکنش به این افزایش قیمت بی رویه و بی سابقه تأکید کردند که مجلس باید به این موضوع ورود نموده و دولت و بانک مسکن را مکلف کند تا نظارت دقیقی در این زمینه داشته باشد.

همچنین نمایندگان تأکید کردند که بانک مسکن مقصر این افزایش قیمت است و باید با عرضه اوراق جلوی این افزایش قیمت را بگیرد.

دیدگاه بعضی نمایندگان مجلس بدین توضیح است:

علی بابایی کارنامی نماینده ساری در مجلس با انتقاد از عملکرد بانک مسکن در خصوص اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن تأکید کرد: بانک مسکن مقصر این افزایش قیمت ها است و این بانک از شرایط موجود سوء استفاده می نماید.

وی اضافه نمود: بانک مسکن می گوید مردم ناچار هستند و راهی جز خرید اوراق ندارند و به همین دلیل قیمت ها را هر طور که خودشان بخواهند، تغییر می دهند.

این نماینده مجلس گفت: ما نگاه بانک محوری را برای پرداخت تسهیلات مسکن قبول نداریم، دولت باید مدیریت درستی در این زمینه اعمال کند.

*مجلس جلوی دلال بازی را می گیرد

رضا حاجی پور نماینده آمل در مجلس هم معتقد است که بانک مسکن باید به فکر ارائه تسهیلات به مردم برای خانه دار شدن آنها باشد، نه اینکه یب مردم را خالی کند.

وی اضافه نمود: وقتی یک زوج وام 240 میلیونی می گیرد تا صاحب خانه گردد، باید 40 میلیون تومان را برای خرید اوراق بپردازد، دیگر این وام 240 میلیونی نیست.

نماینده آمل در مجلس با بیان این که مسئولان بانک مسکن مقصر افزایش قیمت مسکن هستند، اضافه نمود: مسئولان بانک مسکن باید جوابگوی این افزایش بی رویه قیمت اوراق تسهیلات مسکن باشند.

* قیمت ها واقعی نیست

ملک فاضلی نماینده سراوان در مجلس هم می گوید: این قیمت های اوراق تسهیلات مسکن واقعی نیست و قیمت کاذب است.

وی اضافه نمود: مجلس باید ورود کند و جلوی این افزایش قیمت ها را بگیرد.

این نماینده مجلس تأکید کرد: دولت باید با هرگونه سواستفاده در این زمینه مقابله نموده و اقدامات و راهکارهای مناسب ارائه کند.

* افزایش 2 برابری اوراق مسکن پذیرفتنی نیست

احمد مرادی نماینده بندرعباس در مجلس تأکید کرد: خواست مردم از مجلس این است که نظارت بیشتری بر عملکرد دولت و وزارتخانه ها و بانک ها داشته باشد.

وی اضافه نمود: افزایش یکباره اوراق تسهیلات مسکن برای مردم قابل پذیرش نیست و هرچه سریع تر باید این قیمت ها به قیمت قبلی برگردد و سروسامان یابد.

* افزایش قیمت برخلاف احتیاج مردم

شهباز حسن پور نماینده سیرجان و بردسیر نیز گفت: پرداخت تسهیلات مسکن و اقساط آن به گونه ای است که زوج های جوان و اقشار حقوق بگیر پایین جامعه به هیچ وجه قادر نیستند، از این تسهیلات استفاده نمایند. دولت باید برای دهک پایین جامعه فکری کند و مشکل مسکن را حل و فصل کند.

وی اضافه نمود: شرایطی که دولت در پرداخت وام مسکن اعلام می نماید و همچنین این افزایش قیمت اوراق جوابگوی احتیاج جامعه نیست.

* معین قیمت از سوی دلالان

سیدسلمان ذاکر نماینده ارومیه در مجلس با بیان اینکه مسکن رایگان و آموزش و پرورش رایگان برعهده حاکمیت است، گفت: تأمین مسکن برای فقرا باید از سوی حاکمیت صورت گیرد و به همین دلیل باید بنیاد مسکن تقویت گردد تا به وظایف خود به درستی عمل کند.

وی با اشاره به وظایف دولت در این زمینه گفت: چطور دولت اوراق صادر می نماید، اما هیچ نظارتی ندارد و قیمت اوراق از سوی دلالان معین می گردد.

این نماینده مجلس تأکید کرد: صدور اوراق با هدف تثبیت قیمت ها بود، اما اکنون می بینیم که موضوع برعکس شده و اوراق به نوعی به سودجویی تبدیل شده است.

* مجلس شفاف سازی کند

مصطفی طاهری نماینده زنجان با بیان اینکه مشکل این افزایش قیمت ها را باید در ریشه تورم و بی ارزش شدن پول جست وجو کرد، گفت: مجلس باید با ورود به این گرانی ها شفاف سازی کند.

وی توضیح داد: هر چه نقدینگی موجود در بازار به سمت دلال بازی و سفته بازی برود، معمولاً تورم ایجاد می نماید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 186

به "سوءاستفاده بانک مسکن از اضطرار مردم در خرید اوراق تسهیلات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوءاستفاده بانک مسکن از اضطرار مردم در خرید اوراق تسهیلات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید