رونمایی از 41 فناوری در اولین روز نمایشگاه هفته پژوهش

به گزارش چه خبر آنلاین، معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از رونمایی از 41 فناوری در بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار اطلاع داد.

رونمایی از 41 فناوری در اولین روز نمایشگاه هفته پژوهش

به گزارش خبرنگاران دکتر پیمان صالحی در نشست خبری امروز که در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید، با اشاره به برگزاری بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای فناوری و فن بازار، اضافه نمود: این نمایشگاه از 23 آذر ماه شروع به کار می نماید و تا روز 26 آذر ماه ادامه دارد و دارای بخش های مختلفی است که یکی از آن برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار است.

وی نمایشگاه تستا (تقاضای فناوری) را از دیگر بخش های این نمایشگاه دانست که از سوی شورای عالی عتف برگزار می گردد و اظهار کرد: نمایشگاه فناوری های نوپدید و آینده نگر از دیگر بخش های این نمایشگاه ملی هفته پژوهش و فناوری است که از سوی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار می گردد.

صالحی ادامه داد: در این نمایشگاه 19 دانشگاه، 17 پژوهشگاه و 32 پارک علم و فناوری حضور دارند.

معاون پژوهشی وزیر علوم از رونمایی از 41 فناوری در این رویداد اطلاع داد و یادآور شد: این تعداد فناوری رونمایی شده دستاوردهای دانشگاه ها و موسسات علمی، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد است.

صالحی با تاکید بر اینکه نمایشگاه سال جاری به صورت حضوری و مجازی برگزار می گردد، گفت: 19 دانشگاه، 17 پژوهشگاه و 32 پارک به صورت حضوری و 30 دانشگاه و 16 پژوهشگاه و 28 پارک فناوری به صورت مجازی در این رویداد مشارکت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در بیست و دومین نمایشگاه فناوری و فن بازار 3132 فناوری به وزارت علوم معرفی گردید، اظهار کرد: در این دوره از نمایشگاه 75 غرفه حضوری و 82 غرفه مجازی برای مشارکت نمایندگان در نظر گرفته شده است.

صالحی خاطر نشان کرد: در این دوره از نمایشگاه بعلاوه نشست های عقد تفاهم نامه میان عرضه نمایندگان و تقاضا نمایندگان فناوری نیز برگزار و در روز پنج شنبه 25 آذرماه نشست دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم برگزار خواهد شد. تقدیر از دانشمندان و فناوران فعال در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه از دیگر برنامه های این نشست است.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برگزاری مراسم تقدیر از دانشمندان و فناوران برتر در روز پنج شنبه، 25 آذر، یادآور شد: 400 نفر از دانشمندان در دو بخش فناوری و پژوهش به ما معرفی گردیدند که پس از داوری و ارزیابی تعدادی از آنها انتخاب شدند و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

رویکرد وزارت علوم در تعامل با معاونت علمی

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود رویکرد تازه وزارت علوم در حوزه توسعه فناوری را تعامل با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست و اظهار کرد: با توجه به برنامه هایی که از سوی وزیر پیشنهادی رییس جمهور به مجلس ارائه شد، در بخش معاونت پژوهشی وزارت علوم علاوه بر معاونت پژوهشی، معاونت نوآوری و فناوری نیز به آن اضافه شده بود تا از این طریق بتوان با تمرکز بیشتری در این دو حوزه ماموریت هایی را اجرایی کرد.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تعامل وزارت علوم با معاونت علمی را زمینه ساز نهایی شدن طرح های پژوهشی و ورود آنها به بازار نوآوری عنوان نمود و ادامه داد: در سال های قبل فعالیت های خوبی در حوزه تحقیقات و فناوری صورت گرفته و اکنون زمان آن رسیده است که به حوزه های علوم انسانی و اجتماعی توجه بیشتری صورت گیرد و در این جهت کوشش می گردد تا سهم و اثربخشی این حوزه ها در جامعه بین المللی ارتقا یابد.

معاون پژوهشی وزیر علوم، اضافه نمود: در زمانی آرزوی ما آن بود که اعضای هیات علمی یک مقاله در یکی از ژورنال های بین المللی منتشر نمایند، ولی اکنون به جایگاهی رسیدیم که در سال 2020 تعداد 72 هزار مقاله از دانشمندان ایرانی در پایگاه اسکوپوس نمایه سازی شده و اکنون انتظار بهبود جایگاه علمی ایران در جامعه بین المللی وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای ارتقای این جایگاه نمایه سازی نشریات علمی -پژوهشی کشور می تواند مؤثر باشد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر 1400 مجله علمی-پژوهشی در کشور به چاپ می رسد و باید به وسیله نمایه سازی بین المللی سطح کمی و کیفی آنها را ارتقا دهیم.

هدفمندسازی رساله های دانشگاهی

صالحی با اشاره به رتبه پانزدهم ایران در فراوری علم دنیا، گفت: قطعا هیچ کدام از اقداماتی که در وزارت علوم اجرایی می گردد، نافع اقدامات صورت گرفته در گذشته نیست؛ بلکه در راستای تقویت جایگاه علمی کشور است.

وی هدفمندسازی رساله های دانشگاهی را از رویکردهای اصلی وزارت علوم نام برد و یادآور شد: کسب جایگاه پانزدهم در فراوری علم جایگاه رفیعی است، ولی باید اقداماتی صورت گیرد که تحقیقات به حوزه نیازهای کشور وارد گردد.

صالحی یادآور شد: استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در حوزه تحقیقاتی بنیادی و کاربردی در دانشگاه ها یکی از راهکارهایی است که می تواند به توسعه این تحقیقات کمک کند و در این راستا باید بخش خصوصی اطمینان داشته باشد که با سرمایه گذاری در دانشگاه ها، دست خالی برنخواهد برگشت.

دیپلماسی علمی

معاون پژوهشی وزیر علوم، با اشاره به تجریبات دنیا در جنگ سرد میان امریکا و شوروی، خاطر نشان کرد: در این دوره دو زمینه ارتباطات علمی دانشمندان و ارتباطات ورزشیهیچ گاه قطع نشد و این امر نشان می دهد که دانشمندان و ورزشکاران در سخت ترین شرایط سفیران کشورها بوده اند.

وی با تاکید بر اینکه دانشمندان و ورزشکاران سفیران جمهوری اسلامی ایران در جامعه بین المللی هستند، یادآور شد: ما باید از ظرفیت های دانشمندان کشور استفاده کنیم؛ چرا که آنها می توانند ما را در دیپلماسی علمی کمک نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1153

به "رونمایی از 41 فناوری در اولین روز نمایشگاه هفته پژوهش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از 41 فناوری در اولین روز نمایشگاه هفته پژوهش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید