در سفر به باشت از کجا تماشا کنیم؟

به گزارش چه خبر آنلاین، باشت، شهری زیبا و باستانی در استان کهگیلویه و بویراحمد با پیشینه ای متعلق به دوران هخامنشیان است. در سفر به باشت، همراه ما باشید.

در سفر به باشت از کجا تماشا کنیم؟

باشت، شهرستانی است تاریخی و باستانی در استان کهگیلویه و بویراحمد که باستان شناسان معتقدند قدمت این شهر به دوران حکومت هخامنشیان بازمی شود. بنابراین حضور آثار تاریخی و دیدنی های باستانی در این منطقه از جنوب کشور، امری بدیهی است که خود از دلایل جذب گردشگر و گردشگر به این سرزمین خواهد بود. بست یا بشت، نامی است که در سفرنامه ناصر خسرو در مورد این شهر ثبت شده است. از ویژگی های باشت، آب و هوای مناسب آن در ایام مختلف سال به ویژه روزهای نوروز است که همه ساله مسافران بسیاری در این روزهای پرطراوت، به این شهرستان جنوبی کشور سفر می نمایند.

1. دو گور دو پا

  • آدرس: جاده اصلی گچساران به شیراز، حدود 6 کیلومتری شهر باشت، روستای شوش

از جاهای دیدنی استان کهگیوله و بویر احمد در شهرستان باشت، می توان به دو ستون سنگی متعلق به دوران ساسانیان اشاره نمود که به دو گور دو پا، معروفیت یافته است. این اثر تاریخی منحصربه فرد و جالب در فاصله کمی از دو روستا به نام شوش و ده کند، در هفت کیلومتری شهرستان باشت و در راستا جاده گچساران به بابامیدان نهاده شده است. متاسفانه تا به امروز اطلاعات قابل توجهی در مورد این میراث ایران باستان به دست نیامده است ولی با توجه به اظهارات بعضی از کارشناسان، این ستون ها در فاصله نیم متری از یکدیگر نهاده شده و از جنس سنگ آهک، شیری رنگ و به صورت یکسان تراشیده شده است.

ایشان معتقدند که احتمالا این دو میل به عنوان آتشدان استفاده می شد و وسیله ای برای هدایت کاروانیان و مسافران راه گم نموده در شب، بوده است. جالب است بدانید که پس از کاوش های نخستین بر این دو میل باستانی، به نظر می رسد که فضا و شکل عمومی آن ها تا حدودی مشابه ستون های سنگی معابد مهری و میترائیسم مانند ستون های خورهه است.

2. پل تاریخی پریم (پرین)

در راستا موصلاتی استان خوزستان به فارس، یکی دیگر از جاذبه های تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد نهاده شده است که به پل پرین، نام گذاری شده است. بریم، نام دیگر این سازه ارزشمند تاریخی است که در هشت کیلومتری شرق شهرستان باشت و در نزدیکی روستای چم بلبل روی رودخانه پریم، ساخته شده است. امروزه می توان بخش هایی از این پل قدیمی را مشاهده کرد که از زمان تاسیس تا دوران اسلامی از آن استفاده شده است. اثری که به همت مسئولان استان، قسمت هایی از آن بازسازی و تعمیر شده و به عنوان میراث ملی به ثبت رسیده است. این منطقه از باشت، هم به دلیل وجود پل و هم به دلیل حضور تفرجگاه چشمه انجیری که در مجاورت آن نهاده شده است، به یکی از مکان های گردشگری تبدیل شده است.

3. آبشار خامی باشت

  • آدرس: 30 کیلومتری شمال شرق دوگنبدان (مشاهده در نقشه)

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی در شهرستان باشت، آبشاری است خروشان به نام آبشار خامی باشت، که در نزدیکی این شهرستان و در روستای تل چگاه نهاده شده است. این آبشار از یکی از رشته کوه های زاگرس سرچشمه گرفته و زیبایی چشم گیر و طبیعتی دلربا را در این منطقه ایجاد نموده است. آبشاری دائمی که پیرامون آن را درختانی از بلوط، چمشه های متعدد، رودخانه های پرخروش و بیشه زارهای مورد فراگرفته است. در واقع آبشار در تنگه ای به نام تنگ برا واقع شده است که پس از سه ساعت پیاده روی و کوه پیمایی می توان آن را مشاهده کرد. از ویژگی های این منطقه، بکر و دست نخورده بودن آن است که با حضور چشمه های مشهور دو پیردل و چشمه سرد، محبوبیتی شگرف را در بین گردشگران و مسافران به دست آورده است.

4. راه باستانی گردنه الله اکبر

  • آدرس: جاده قدیم باشت به گچساران (مشاهده در نقشه)

در فاصله 15 کیلومتری از شهرستان باشت، می توان آثاری از یک راه سنگ فرش را مشاهده کرد که در راستا جاده قدیم باشت به گچساران در محلی به نام گردنه الله اکبر، نهاده شد است. این اثر تاریخی که به راه باستانی گردنه الله اکبر، معروفیت یافته، طبق اظهارات مورخان یونان، راه شاهی هخامنشیان است که در دوران حکومت این پادشاهان ایرانی پررونق بوده است. پهنای جاده بین 2 متر تا 5 متر است و دارای جهت شمالی-جنوبی است. این راه قدیمی که امروزه تنها میزان کمی از آن به جای مانده، این منطقه از استان کهگیلویه و بویراحمد را به یکی از منطقه ها محبوب گردشگری تبدیل نموده است که بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی برای مشاهده آن، به این استان سفر می نمایند.

5. منطقه گردشگری رود رونه

  • آدرس: دامنه های کوه خامی

حقیقتا یکی از زیباترین منطقه ها گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد، منطقه رود ردونه، در 10 کیلومتری شهرستان باشت است که به بهشت گمشده جنوب ایران، معروفیت یافته است. مکانی بسیار فوق العاده برای طبیعت گردان، علاقه مندان به پیاده روی و تماشای دیدنی های بکر و دست نخورده است. چشم انداز ها تماشایی و کم نظیر در دامنه کوه های رفیع و دیدنی خامی که همیشه محل تراوش آبشارها و چشمه های گوارا است که به دلیل آب شدن برف هایش، جاذبه ای طبیعی و تحسین برانگیز به نام رود زیبای رود رونه و نیز آبشارهایی تماشایی را ایجاد نموده است. این منطقه از استان کهگیلویه و بویراحمد امروزه پرطرفدارترین تفریحگاهی است که جمع زیادی از مسافران و گردشگران در آن حضور می یابند.

6. منطقه گردشگری شاه بهرام باشت

  • آدرس: شهرستان باشت، 45 کیلومتری شمال غرب باشت، جاده ارتباطی باشت به چرام و کوهدشت، روستای شاه بهرام (مشاهده در نقشه)

یکی دیگر از منطقه ها زیبا و دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد، منطقه گردشگری شاه بهرام است که در 45 کیلومتری از شهرستان باشت، نهاده شده است. در واقع، شاه بهرام نام روستایی است کوهستانی که پیش از تبدیل شدن باشت به شهرستان، از دهستان های کوهمره خامی بخش باشت، محسوب می شد. آنچه که توجه بسیاری از گردشگران و مسافران را هنگام حضور در این روستا به خود جلب می سازد، طبیعت بکر، فوق العاده و بسیار زیبای این منطقه است که آن را به یکی از زیباترین نقاط تفریحی و دیدنی شهرستان باشت، تبدیل ساخته است.

جالب است بدانید که بعضی از محلی های قدیمی معتقدند که نزدیک به چهل بارگاه امامزاده در این روستا وجود داشت که امروزه تنها چند آرامگاه باقی مانده است. این منطقه با قرارگیری در راستا باشت به چرام و دهدشت و نیز احاطه شدن از چهار جهت به پنج روستای فتح، شادگان، لار، چرام و نیمدور، از چشم انداز ای چشم نواز با پوششی از گیاهان متنوع و زیبا، بهره مند است. بعلاوه آب و هوای مطبوع و حضور رودخانه ای دائمی، حضور گردشگران و مسافران را در این منطقه، پررنگ تر ساخته است.

7. مجموعه تاریخی خان احمد باشت

  • آدرس: شهرستان گچساران، روستای زیردوخان احمد

از دیگر جاذبه های گردشگری در شهرستان باشت، مجموعه ای است تاریخی که در 20 کیلومتری از این شهرستان نهاده شده و به مجموعه خان احمد، معروفیت یافته است. گردشگران می توانند محوطه ای تاریخی را که در جاده اصلی و در مجاورت روستای زیردو خان احمد تا مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد که بالغ بر 120 کیلومتر است، مشاهده نمایند.

در واقع، در منطقه ای به مساحت 4 هکتار، مجموعه ارزشمند تاریخی نهاده شده است که با همت مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد به ثبت ملی رسیده است. داخل این منطقه تاریخی، ساختمانی قدیمی نهاده شده است که به چهار صفه خان احمد، شناخته می شود. با توجه به ساخت این بنای قدیمی، آثار به جای مانده معماری در این منطقه و نیز سفال های کشف شده در آن، باستان شناسان معتقدند که شهری باستانی در این منطقه و در قرون میانی اسلامی، وجود داشته است.

8. درخت سرو باشت

  • آدرس: 40 کیلومتری جنوب غربی شهرستان باشت، روستای لار

یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری در شهرستان باشت، درختی است کهنسال که به آن درخت سرو باشت، گفته می شود. مورخان معتقدند که این درخت قدیمی با 40 متر طول و 7 متر عرض، عمری بالغ بر 2700 سال را گذرانده و در این روزگار به یکی از دیدنی های جالب و معروف شهرستان باشت، تبدیل شده است. این درخت در 50 کیلومتری از باشت و در نزدیکی روستای درگ، در مجاورت امامزاده سید محمد (ع) دشت لار، نهاده شده است. جالب است بدانید که این درخت 200 سال از درخت کهنسال و معروف ابرقوی یزد، قدیمی تر است که باعث شگفتی بسیاری از مسافران و گردشگران شده است.

9. روستای قدیمی لار

  • آدرس: 40 کیلومتری جنوب غربی شهرستان باشت

روستای لار، یکی از قدیمی ترین روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد است که بعضی از تاریخ نویسان، این روستا را به عنوان مرکز ییلاق و قشلاق هخامنشیان، معرفی نموده اند. در این روستا هم آثار تاریخی ارزشمندی وجود دارد و هم می توان دیدنی های طبیعی شگفت انگیز را مشاهده کرد.

از معروف ترین دیدنی های طبیعی در روستا می توان به درخت 2700 ساله سرو اشاره نمود که در کنار آتشکده کوه لار که به گنبد لار نیز معروفیت دارد، قبرستانی برجای مانده از دوران ایران باستان و نیز بقعه متبرکه امامزاده سید محمد (ع)، یکی از منطقه ها پرطرفدار گردشگری شناخته می شود. فصل بهار، یکی از برترین زمان ها برای سفر به این منطقه از جنوب کشور است؛ چراکه در این ایام این ناحیه از ایران، طبیعتی ناب و چشم نواز را به میهمانان خود، پیشکش می نماید.

10. اشکفت شاه پیچاب

  • آدرس: 50 کیلومتری شمال شهرستان باشت

در فاصله 50 کیلومتری از بخش شمالی باشت، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهرستان نهاده شده است که به اشکفت شاه پیچاب، شناخته می شود. اشکفت یکی از جالب ترین آثار تاریخی برجای مانده از ایران است که در دل خود آثاری همانند چندین کتیبه، سنگ نوشته و عمارات تاریخی متعددی را جای داده است. مجموعه ای که برای دسترسی به اطلاعات جامع و دقیق در مورد قدمت و پیشینه هر یک از آن ها، نیازمند کاوش های باستان شناسی و تحقیقات متعددی است. این اشکفت (غار)، در منطقه سردسیری پیچاب و در امتداد رشته کوه البرز نهاده شده که برای وارد شدن به آن، باید راهی سخت و نفس گیر را پیمود. اما آنچه که نظر هر بازدیدنماینده ای را هنگام حضور در این اثر مجذوب نماینده به خود جلب می سازد، حضور رودی بسیار زیبا و خروشان به نام سور یا شور است که از قلل سرآستانه سرچشمه گرفته و چشم انداز ای زیبا و مثال زدنی را ایجاد نموده است.

باشت، شهری است باستانی که باستان شناسان قدمتی برابر با حکومت هخامنشیان را بر آن عنوان نموده اند. از دیگر مکان های دیدنی در این منطقه تاریخی کشور می توان به قلعه تاریخی بانو گشسنب یا بانوگشه، منطقه گردشگری شلال دون، کلگه امیرشیخی، کوه خامی، رود شاه بهرام، قلعه گر، اشکفت برج یا اشکفت میر محمد ظاهری، آسیاب رود ورنه، تنگ انارستان، گنجگان، سعادت آباد، اشکفت های خان احمد و قنات های شیخ حسن اشاره نمود. تجربیات و نظرهای خود را در مورد جاذبه های گردشگری باشت با ما و سایر کاربران خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

پرسش های متداول

باشت کجاست؟

باشت، شهرستانی است تاریخی و باستانی در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

قدمت باشت به چه دورانی باز می شود؟

هخامنشیان.

نام باشت اولین بار پر کجا ثبت شده است؟

بست یا بشت، نامی است که در سفرنامه ناصر خسرو در مورد این شهر ثبت شده است.

دلیل محبوبیت باشت چیست؟

آب و هوای مطبوع و مناسب.

منبع: کجارو
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1192

به "در سفر به باشت از کجا تماشا کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سفر به باشت از کجا تماشا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید