دریاچه های آب مایع در قطب جنوب مریخ

به گزارش چه خبر آنلاین، یک تیم پژوهشی با بررسی تکمیلی یافته های قبلی خود، وجود منابع گسترده آب مایع را در قطب جنوب مریخ تأیید کردند. چیزی که در سال های گذشته با بررسی محدودتر تا حدودی به وجود آن پی برده بودند و هنوز هم تردیدهایی درباره آن وجود دارد.

دریاچه های آب مایع در قطب جنوب مریخ

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

دو سال پیش بود که پژوهشگران ایتالیایی ادعا کردند دریاچه های یخبندان را در نزدیکی قطب جنوب مریخ کشف کرده اند. اکنون همان تیم شواهد دیگری را برای ادعای خود فراهم کرده است. از جمله آب های مایع بیشتری را در زیر سطح یخی مریخ تشخیص داده است. در ادامه این مطلب از خبرنگاران درباره این تحقیقات بخوانید.

محققان خاطرنشان کردند که این یافته ها می تواند برای جست وجوی حیات بیگانه در این سیاره کلیدی باشد؛ زیرا حیاتی که می شناسیم برای وجود داشتن، به آب مایع نیاز دارد. این پژوهش همچنین کلیدی در راستا حفاظت سیاره ای خواهد بود که بشر اطمینان حاصل کند در طول مأموریت های فضایی برای کشف سایر سیاره ها، آن ها را با حیات زمینی آلوده نمی کند.

ابزار استفاده شده

این کشف با استفاده از رادار پیشرفته مریخ برای صوت نگاری زیرسطح و یونوسفر که با نام مارسیس (MARSIS) شناخته می شود و بر روی فضاپیمای مارس اکسپرس (Mars Express) نصب شده، اجرا شده است. این فضاپیمای آژانس فضایی اروپا از سال 2003 (1382 خورشیدی) در مدار مریخ مشغول فعالیت است.

این ابزار، پالس های راداری می فرستد که می توانند به سطح و کلاهک یخی قطب جنوب مریخ نفوذ نمایند و سپس آن ها را هنگام بازگشت به فضاپیما اندازه می گیرد و به پژوهشگران اجازه می دهد بدون فرود بر سطح مریخ، عمق آن را بررسی نمایند.

در سال 2018 (1397 خورشیدی) پژوهشگران با استفاده از این ابزار اعلام کردند که دریاچه وسیعی را در زیر سطح مریخ یافته اند و از آن به عنوان یک موفقیت بزرگ در جست وجوی حیات بیگانه در این سیاره یاد می نمایند.

در آن زمان MARSIS نشانه هایی را زیر منطقه ای با نام Ultimi Scopuli یافته بود که به یک محدوده مایع 20 کیلومتری در حدود یک مایل (1.6 کیلومتر) زیر سطح مریخ اشاره داشت. محدوده ای که پژوهشگران آن را دریاچه زیر یخچالی یا توده ای آب مایع تفسیر کردند.

ماهیت این آب مایع در قطب جنوب مریخ

داده ها نشان می دهند که این توده های مایع نوعی آب نمک حاصل از حل شدن نمک غلیظ در آب است. این موضوع می تواند دلیلی باشد که با وجود شرایط سرد قطب جنوب مریخ ، این نواحی همچنان مایع باقی مانده اند.

پتینلی تأکید کرد که این محلول بسیار شور است و شکلی یخ دربهشت مانند دارد. او گفت: ما پیشنهاد می کنیم که این آب ها، آب نمک پرکلرات هایپرسالین هستند که در مناطق قطبی شکل می گیرند و برای مدت زمان زیادی در دمای بسیار پایین تر از نقطه انجماد آب مایع می مانند.

این نتایج درحالی بیان می شود که برای برخی از متخصصان هم پرسش پیش آمده است. آن ها تردید دارند که آیا پژوهشگران داده های کافی برای تشخیص مایع بودن آن چه یافته اند جمع کرده اند یا خیر!

اثر این نتایج

آب مایع میلیاردها سال پیش در مریخ وجود داشته اما به دلایلی که هنوز کاملا معلوم نیست، امروزه عمدتا از بین رفته است. در هر صورت روشن است که یافتن آب مایع در قطب جنوب مریخ ، مطمئنا توجه جامعه نجومی را جلب خواهد کرد؛ زیرا بر روی زمین برخی از دریاچه های یخ بندان، از جمله دریاچه وستوک (Lake Vostok) در قطب جنوب، حیات میکروبی را در خود جای داده اند.

بر همین اساس، هم تیم پژوهشی و هم دانشمندان دیگر خواستار کارهای آینده برای بررسی بهتر قطب جنوب مریخ شیمی آن و دریافتن این موضوع هستند که آیا سرانجام ممکن است اثری از آن چه آنان فعالیت های اخترزیستی می نامند، یا حیات بیگانه یافت شود؟

بیشتر بخوانید: دانشمندان در ابرهای سیاره زهره ردپای گاز فسفین را کشف کردند. این کشف احتمال وجود حیات در سیاره زهره را تقویت می کند اما نیاز به شواهد و تحقیقات بیشتر است.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 444

به "دریاچه های آب مایع در قطب جنوب مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه های آب مایع در قطب جنوب مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید