تضعیف حس چشایی و بویایی نشان دهنده کروناست؟

به گزارش چه خبر آنلاین، پس از ادعای پزشکان کره جنوبی، این بار برخی پزشکان ایرانی نیز تایید کردند که برخی مبتلایان ایرانی نیز حس بویایی و چشایی خود را از دست داده اندو با این علائم به پزشک یا بیمارستان مراجعه کرده اند. البته برخی نیز معتقدند که فعلا نمی توان این ادعا را اثبات کرد. دکتر علی صفوی نائینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در مدت اخیر افرادی به علت اختلال در حس بویایی و در برخی موارد حس چشایی به مطب های گوش و حلق و بینی و مراکزی که پذیرای بیماران مشکوک به کرونا هستند، مراجعه کرده اند، گفت: با توجه به جدید بودن ویروس کرونای جدید در دنیا و نبود تجربه و مطالعات علمی کافی، نمی توان در این باره قضاوت کرد و درباره ارتباط این دو مورد با یکدیگر نظر قطعی داد.

تضعیف حس چشایی و بویایی نشان دهنده کروناست؟

چه خبر آنلاین| نزدیک به دوماه از شیوع گسترده ویروس کرونا در دنیا می گذرد، ویروسی که علائم آن در ابتدا بسیار شبیه به علائم سرماخوردگی بود، اما حالا با طولانی شدن مدت حضور این بیماری، مبتلایان علائم دیگری را به شمار علائم ابتلا به ویروس کرونا معرفی کرده اند، در طول روزهای اخیر برخی از مبتلایان مدعی شده اند که حس چشایی و بویایی خود را از دست داده اند، در این زمینه برخی پزشکان نیز تایید کرده اند که از این پس، از دست دادن حس چشایی و بویایی در شمار علائم این بیماری قرار گرفته است.

به گزارش چه خبر آنلاین، این ادعا ابتدا توسط برخی پزشکان ومحققان کرده جنوبی تائید شد. در این رابطه خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی در گزارشی نوشت: تحقیقات اجرا شده روی بیماران مبتلا به کرونا در منطقه دایه گو در جنوب شرقی پایتخت نشان می دهد بیشتر از 15 درصد کسانی که به این ویروس مبتلا شده اند حس بویایی و چشایی خود را از دست داده اند.

بر اساس این گزارش، از میان 3 هزار و 191 بیماری که مورد بررسی قرار گرفته اند 488 نفر گفته اند که پس از مبتلا شدن به کرونا، بویی را حس نمی کنند و مزه خوردنی ها را نمی فهمند.

این گزارش خاطر نشان کرده است بسیار غیرعادی است که افراد پس از بیمار شدن بر اثر یک ویروس، چنین عوارضی از خود نشان دهند.

دانشمندان به رغم در اختیار داشتن این داده ها، هنوز به نتیجه قطعی نرسیده اند که از دست رفتن حس بویایی و چشایی می تواند جزو علایم ابتلا به کرونا باشد یا خیر؟

با این حال جین بیوم سیک از مرکز پزشکی ملی کره جنوبی می گوید که از دست رفتن این حس ها چیز غریبی نیست زیرا ویروس اختلالات جدی در دستگاه ها و حس های ردیابی در بدن ایجاد می کند.

پس از ادعای پزشکان کره جنوبی، این بار برخی پزشکان ایرانی نیز تایید کردند که برخی مبتلایان ایرانی نیز حس بویایی و چشایی خود را از دست داده اندو با این علائم به پزشک یا بیمارستان مراجعه کرده اند. البته برخی نیز معتقدند که فعلا نمی توان این ادعا را اثبات کرد. دکتر علی صفوی نائینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در مدت اخیر افرادی به علت اختلال در حس بویایی و در برخی موارد حس چشایی به مطب های گوش و حلق و بینی و مراکزی که پذیرای بیماران مشکوک به کرونا هستند، مراجعه کرده اند، گفت: با توجه به جدید بودن ویروس کرونای جدید در دنیا و نبود تجربه و مطالعات علمی کافی، نمی توان در این باره قضاوت کرد و درباره ارتباط این دو مورد با یکدیگر نظر قطعی داد.

وی گفت: اگر کرونا ویروس جدید مطابق سایر ویروس هایی که عصب بویایی را درگیر میکنند چنین خاصیتی داشته باشد، می توان این برآورد را داشت که این اختلال برگشت پذیر است، اما هنوز نمی توان نظر قطعی ارایه کرد، چراکه مطالعات کافی در این باره انجام نشده است.

این متخصص گوش و حلق و بینی درباره درمان التهابات عصبی، یادآور شد: برای درمان التهابات عصبی منجر به اختلال در عملکرد عصب، در بسکمک از موارد دارو های کورتون توصیه می گردد، اما با توجه به شیوع ویروس کویید 19 به نظر می رسد تجویز این دارو کار درستی نباشد، چراکه این دارو باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می گردد. از این رو تنها می توان توصیه های عمومی برای ترمیم التهاب عصب ارایه داد که شامل استراحت کافی، مصرف مایعات و دارو های تقویتی می گردد.

دکتر صفوی با اشاره به فقدان مطالعات علمی در این زمینه و گذشت تنها یک ماه از شیوع بیماری کویید 19، اضافه نمود: در هفته های اخیر مراجعه بیمارانی با این عارضه در مطب های گوش و حلق و بینی به وضوح افزایش یافته، به گونه ای که پیش از این، تعداد کسانی که به این عارضه دچار می شدند خیلی کمتر از حال حاضر بود.

دکتر صفوی با بیان اینکه احتمال ارتباط اختلال در حس بویایی با کرونا ویروس جدید باید بررسی گردد، اظهار کرد: اختلال حس بویایی در حالت کلی دو علت عمده دارد، در دسته اول مواد معطر معلق در هوا به پایانه های بویایی در سقف بینی نمی رسند که علت آن انسداد نسبی در راستا است و اصطلاحا به آن اختلال بویایی هدایتی گفته می گردد. در دسته دوم اختلالات عصبی رخ داده که یا عصب و یا مرکز حس بویایی در مغز درگیر شده و برآورد ما این است که علت این مسئله در حال حاضر مربوط به درگیری عصبی است، نه اثر انسدادی.

وی تاکید کرد: معمولا بیمارانی که در این چند هفته اخیر مراجعه کرده اند به صورت ناگهانی دچار اختلال در حس بویایی شده و در برخی موارد حس چشایی آنان نیز مختل شده است.

این متخصص با تاکید بر اهمیت بحث بهداشت و پیشگیری در مورد کرونا ویروس جدید، انجام مراقبت های لازم توسط مردم را ضروری بیان کرد و اضافه نمود: جامعه پزشکی تنها می تواند به مردم آگاهی دهد، اما اجرا و عمل به آن بر عهده مردم است.

وی درباره سابقه این اختلال در سایر کشور ها از جمله چین گفت: تا کنون در چین گزارشی در این مورد انجام نشده که ممکن است یکی از علل آن در اولویت نبودن این موضوع باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه قضاوت درباره برگشت پذیری التهابات عصب بویایی نیازمند گذشت زمان یکساله است، گفت: از آنجاکه هنوز از این مسئله مدت زمان زیادی نگذشته قضاوت در مورد بازگشت پذیری حس بویایی این افراد نیازمند گذشت زمان است.

دکتر صفوی با بیان اینکه در بسکمک از موارد اختلال بویایی بعد از گذشت چند ماه به خودی خود و توسط بدن فرد بهبود می یابد، اضافه نمود: به همین خاطر در حال حاضر نمیتوان قضاوت کلی کرد، اما استراحت، مصرف مایعات و خواب مناسب میتواند به بهبود این التهابات کمک کند.

این متخصص درباره شرایط اختلال بویایی در سایر استان ها، گفت: همکاران متخصص گوش و حلق و بینی در استان هایی همچون مازندران نیز به افزایش مراجعات به علت اختلالات بویایی اشاره کرده اند.

در همین رابطه دکتر مریم واعظ جلالی ویروس شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز درباره نقش ویروس ها در ایجاد اختلالات بویایی، توضیح داد: این عارضه در عفونت های ویروسی اتفاق می افتد و در مورد خانواده کرونا ویروس ها نیز این مسئله گزارش شده، اما تحقیقات نشان داده این عارضه برگشت پذیر است.

ابراهیم رزم،متخصص گوش و حلق و بینی در این مورد گفت: در یک ماه اخیر به میزان قابل توجهی تعداد مراجعاتی که از نابویایی شکایت دارند افزایش یافته است. بسکمک از این افراد هیچ علامت جدی از کرونا نداشتند و شاید دچار عوارض خفیف ویروس کرونا شده بودند و شاید تنها علامت آن ها از این ویروس نابویایی بوده باشد.

این متخصص گوش و حلق و بینی گفت: اختلال نابویایی را باید به دو دسته تقسیم کنیم، یک دسته مواردی است که به علت مشکل انسداد بینی و راه هوایی و پولیب ایجاد می گردد و دوم مواردی که به علت آسیب به سیستم عصب بویایی رخ می دهد.

وی اضافه نمود: مواردی که به علت پولیپ و انسداد و گرفتگی بینی رخ می دهد به راحتی با درمان دارویی یا جراحی قابل درمان است و مشکل این افراد بر طرف می گردد، اما افرادی که دچار تخریب مخاط و عصب بویایی می شوند، مشکل جدی تری دارند.

رزم پا ادامه داد: البته در افراد زیادی مشکل نابویایی به علت ویروس کرونا نیست و به علت مسمومیت با گاز ها و مواد شوینده حاوی ترکیبات کلر است که عوارض آن درست شبیه نابویایی ناشی از ویروس کروناست و حتی سردرد، آبریزش بینی و خستگی و گوفتگی بدن را هم دارند.

وی گفت: گبیماری ویروس کرونا سه علامت اصلی دارد که شامل تب، سرفه خشک و تنگی نفس است و بعد از آن اختلال بویایی و چشایی هم به عنوان علایم بیماری ناشی از ویروس کرونا دیده شده است. البته در کرونا هم ممکن است همه مبتلایان تب نداشته باشند و دوره خفیف بیماری را حتی بدون علامت طی می کنند.

این متخصص گوش و حلق بینی اضافه نمود: مقاومت افراد در برابر ویروس کرونا هم فرق دارد، افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، دیابت دارند، شیمی درمانی می شوند یا بیماری قلبی وعروقی دارند، اگر به ویروس کرونا مبتلا شوند، دچار نوع شدید این بیمای می شوند و بیشتر موارد مرگ ویروس کرونا هم از بین این بیماران مزمن بوده اند که در بین افراد سرشناس هم نمونه های متعدد آن وجود دارد.

رزم پا گفت: افرادی که همزمان با نابویایی علائم دیگر کرونا را دارند باید تست کرونا بدهند یا با سی تی اسکن ریه، معین گردد که مبتلا به کرونا هستند یا نه البته آزمایش کرونا همیشه دقیق نیست و بین 20 تا 30 درصد افراد مبتلا به ویروس کرونا ممکن است جواب تست آن ها منفی کاذب گردد.

وی اضافه نمود: افرادی که علایم خفیف کرونا دارند یا بی علامت هستند، اما جواب تست آن ها منفی گردد باز هم باید از دیگران فاصله بگیرند و تماس خود را کم کنند؛ نه برای سلامت خودشان بلکه برای جلوگیری از انتقال بیماری به اطرافیان، چون ممکن است، بدون هیچ علامتی ناقل بیماری باشند.

این متخصص گوش و حلق و بینی ادامه داد: در برخی موارد واقعا تشخیص اینکه فرد دچار ویروس کرونا شده یا مسمومیت با مواد شوینده حاوی کلر با معاینه ظاهری کامل برای پزشک هم مشکل می گردد، اما اگر معین گردد که فرد دچار ویروس کرونا با علایم خفیف است دو راستا درمان وجود دارد.

وی گفت: یک روش درمان علامتی است، در این روش از کورتن و مکمل هایی مثل روی و ویتامین آ. استفاده می گردد، اما اکنون با توجه به اینکه کورتن سیستم ایمنی را تضعیف می کند و ممکن است موجب حاد شدن بیماری کرونا شوند، کورتن جزو پروتکل درمانی این افراد نیست مگر اینکه مطمئن شویم به جز نابویایی هیچ علامت دیگری از کرونا ندارند که در این افراد از اسپری های موضعی کورتنی استفاده می گردد.

رزم پا ادامه داد: با وجود این بهترین کار این است که فرصت بدهیم که نابویایی برگردد، زیرا در افراد بسیار زیادی نابویایی به صورت خود به خود بر می گردد البته یک تمرین برای بازتوانی بویایی وجود دارد که خیلی کمک کنند و نوعی فیزیوتراپی برای بویایی است و آن این است که فرد در طول روز چندین باربرخی بو های مختلف را بو بکشند مثل قهوه، گل یا بو هایی را که دوست دارند را بو کنند و بررسی ها نشان می دهد که در برخی موارد این کار به برگشت سریعتر بویایی کمک می کند.

وی اضافه نمود: آنتی بیوتیک برای درمان نابویایی تاثیری ندارد و فقط در مواردی کاربرد دارد که فرد همزمان با نابویایی دچار یک عفونت دیگری مثل عفونت سینوس ها هم شده باشد در غیر این صورت آنتی بیوتیک کمکی نمی کند و تاثیری ندارد.

این متخصص گوش و حلق و بینی گفت: البته برخی بو ها مثل بوی آمونیاک و برخی مواد شیمیایی از طریق حس بویایی احساس نمی گردد بلکه بیشتر به علت تحریک اعصاب دیگر است و راستا برخی بو های محرک از طریق عصب بویایی نیست و اگر این افراد بوی این مواد احساس می کنند به معنای بازگشت حس بویایی نیست.

نایب رئیس انجمن راینولوژی اضافه نمود: در هر صورت ردپای ویروس کرونا در نابویایی که اخیرا موارد آن زیاد شده است، دیده می گردد. بیماران مبتلا به این عارضه باید صبر کنند، زیرا درصد بالایی از این افراد بعد از مدتی حس بویایی خود را باز می یابند.

وی گفت: با توجه به اینکه ویروس کرونای جدید مدت کمی است که شیوع پیدا کرده هنوز آمار دقیقی از درصد افرادی که به علت این ویروس دچار نابویایی می شوند و درصد افرادی که خود به خود بهبود پیدا می کنند معین نیست، اما مطالعاتی در دانشگاه های علوم پزشکی در این زمینه در حال انجام است و این آمار ها و اطلاعات به زودی معین می کند.

مسعود مردانی، متخصص عفونی و عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت هم گفت: اختلال در چشایی و بویایی در روز های اخیر و بعد از شیوع کرونا گزارش شده است. البته هنوز اینکه این مساله به ویروس کرونا مرتبط باشد به طور دقیق ثابت نشده است و یکی از عللی که برای آن ذکر می گردد استفاده بیش از حد از مواد شوینده کلردار است، درمان معینی ندارد. بخش عمده افرادی که دچار این مشکل شده اند خود به خود بهبود می یابند و نیازی به درمان خاصی ندارند البته زمان می خواهد و نباید نگران شوند.

وی گفت: اگر بعد از مدتی مشکل نابویایی بر طرف نشد، این افراد باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند. ممکن است این متخصصان درمان با کورتن را معرفی کنند، در صورتی که این عارضه به ویروس کرونا مرتبط باشد، در دوره حاد بیماری استفاده از کورتن پیشنهاد نمی گردد، چون می تواند ویروس را در بدن فعال کند، اما اگر دوره حاد بیماری گذشته باشد، با تشخیص متخصص گوش و حلق و بینی منعی ندارد.

منبع: فرادید
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 91

به "تضعیف حس چشایی و بویایی نشان دهنده کروناست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تضعیف حس چشایی و بویایی نشان دهنده کروناست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید