محققان ایرانی؛ فراوری ضدعفونی کننده های سبز بر پایه مواد طبیعی و غیرسمی برای مقابله با کرونا

به گزارش چه خبر آنلاین، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در یک شرکت دانش بنیان پیروز به فراوری ضدعفونی کننده هایی سبز بر پایه مواد طبیعی و غیر سمی برای مقابله با کروناویروس شدند.

محققان ایرانی؛ فراوری ضدعفونی کننده های سبز بر پایه مواد طبیعی و غیرسمی برای مقابله با کرونا

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مهران جوانبخت عضو هیات مدیره شرکت و هیات علمی دانشکده شیمی گفت: این روزها تقاضا برای ضد عفونی نماینده ها به طرز چشمگیری افزایش یافته است. کروناویروس جدید که باعث COVID-19 می گردد، بسیاری از افراد را بر آن داشته تا در زندگی روزمره از مواد پاک نماینده و ضدعفونی نماینده بیشتر استفاده نمایند تا آنها را از آنچه سازمان بهداشت جهانی اکنون رسماً به عنوان بیماری همه گیر طبقه بندی نموده است مصون سازد.

وی اضافه کرد: بسیاری از مواد موجود در ضد عفونی نماینده های متداول به علت سمیت شان نگرانی هایی را برای مصرف نماینده ها به خصوص قشر آسیب پذیر به همراه داشته است. این مواد می توانند به وسیله پوست یا غشای مخاطی، استنشاق یا بلع، جذب بدن شده و عوارضی از جمله سرطان، آسم، حساسیت، آسیب های پوستی و بیماری های عصبی به وجود آورند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: بر اساس گزارش های معتبر بین المللی مواد سمی موجود در ضدعفونی نماینده ها علت 11 درصد آسم افراد عظیمسال است و 5 درصد از سرطان بچه ها و 30 درصد از آسم بچه ها نیز مربوط به قرار دریافت آنها در معرض مواد شیمیایی است.

وی اضافه کرد: ایده فراوری مواد ضدعفونی نماینده موثر بر میکروارگانیسم های مضر به ویژه کروناویروس جدید بر پایه مواد طبیعی و غیر سمی باعث شد تا شرکت دانش بنیان کیمیاگهر امیرکبیر آنالیز های گسترده ای در این زمینه انجام دهد و با همکاری اساتید دانشکده شیمی اقدام به تهیه 3 ضدعفونی نماینده سبز بر پایه مواد طبیعی و غیر سمی پراستیک اسید، لاکتیک اسید و نقره دی هیدروژن سیترات (SDC) کند.

به گفته جوانبخت، این ضدعفونی نماینده ها بعد از استفاده هیچگونه ماده مضری برجا نمی گذارند.

جوانبخت خاطر نشان کرد: ضد عفونی نماینده های سبز پایه تکنولوژی SDC به روش الکترولیز یون نقره در سیتریک اسید تهیه شده و برخلاف اغلب ضدعفونی نماینده های پایه یون نقره، این تکنولوژی باعث پایداری یون نقره می گردد و در حضور اسید سیتریک اثر مضاعفی در خواص ضدعفونی نمایندگی دیده گردد.

وی ادامه داد: این تکنولوژی سبز تنها در انحصار 3 کشور در جهان بوده و با توجه به تقاضای جهانی بالا در زمینه ضدعفونی نماینده های سبز امکان صادرات این محصول استراتژیک که مورد تایید EPA و FDA نیز بوده، برای کشور فراهم شده است.

جوانبخت گفت: محصولات سبز فراوریی کیمیاگهر امیرکبیر بر اساس آخرین پروتکل های جهانی در حوزه سلامت نیز دارای مواد موثر کاملا غیر سمی بوده و به عنوان محصولات سبز طبقه بندی شده اند. از طرفی نتایج آزمایش های میکروبیولوژی در آزمایشگاه های مرجع و معتمد وزارت بهداشت و درمان نشان داد که ضدعفونی نماینده های پیشنهادی بر طیف گسترده ای از میکروارگانیسم ها موثر است.

عضو هیات مدیره شرکت و هیات علمی دانشکده شیمی خاطر نشان کرد: ضدعفونی نماینده پایه SDC در زمان یک دقیقه کروناویروس را از بین می برد و تا 24 ساعت اثر حفاظتی خود را در محل دارد.

وی با بیان اینکه بعضی شرکت های عظیم در اروپا و امریکا نیز اخیرا آغاز به عرضه یک محصول ضد کرونا بر پایه فرمولاسیون ضدعفونی نماینده پراسید این شرکت نموده اند، گفت: با توجه به دستیابی به دانش فنی فراوری پراستیک اسید در محدوده 4/0درصد تا 30درصد، محصول سبز فراوریی بر پایه پراستیک اسید و هیدروژن پراکسید بر گستره وسیعی از میکروبها، قارچ ها، ویروسها، اسپرها موثر بوده و بر اساس آزمایش های اجرا شده در مدت 30 ثانیه میکروب ها و در زمان 2 دقیقه کروناویروس را از بین می برد.

جوانبخت در مورد محصول دیگر این شرکت گفت: محصول سبز سوم این شرکت بر پایه ماده طبیعی لاکتیک اسید است و برای اولین بار در کشور فراوری شده است. این محصول مختص ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات طراحی و تهیه شده است و بر اساس پروتکل های جهانی بعد از شستشو احتیاج به آبکشی ندارد.

عضو هیات مدیره شرکت و هیات علمی دانشکده شیمی تاکید نمود: با توجه به اینکه اقشار آسیب پذیر جامعه از نظر سلامت از جمله بچه ها و افراد مسن و همچنین کادر درمان مراکز بهداشتی و کلینیکی که به دلایلی بیشتر در معرض مواد ضدعفونی نماینده هستند ترجیحا توصیه شده از ضدعفونی نماینده های غیر سمی و سبز استفاده نمایند؛ به همین منظور امروزه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته در مدارس و دانشگاه ها و کلینیک های بهداشتی اغلب از محصولات سبز استفاده می گردد.

وی ادامه داد: به همین منظور این شرکت دانش بنیان هم در گام های بعدی سعی دارد با نظارت و حمایت وزارت خانه های مرتبط عرضه محصولات سبز در مدارس، دانشگاه ها، آکادمی ها، باشگاه ها و کلینیک های بهداشتی را در اولویت کاری خود قرار دهد.

عضو هیات مدیره این شرکت دانش بنیان گفت: در حالی که در جهان محصولات سبز قیمت بالاتری نسبت به محصولات مشابه دارند با بومی سازی 3 ضدعفونی نماینده سبز، کیمیاگهر امیرکبیر قادر است این محصولات را با قیمت حتی کمتر از محصولات مشابه تقدیم هموطنان کند.

وی تاکید نمود: بر اساس استانداردهای جهانی ضدعفونی نماینده سبز محصولی است که علاوه بر خواص مطلوب ضدعفونی نمایندگی تمام اجزای آن غیر سمی است و موجب عوارض و خسارت افراد و محیط زیست نمی گردد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 331

به "محققان ایرانی؛ فراوری ضدعفونی کننده های سبز بر پایه مواد طبیعی و غیرسمی برای مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی؛ فراوری ضدعفونی کننده های سبز بر پایه مواد طبیعی و غیرسمی برای مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید