تخصیص اعتبارات سالیانه برای بازسازی و بازسازی قلعه رودخان

به گزارش چه خبر آنلاین، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، تخصیص اعتبارات سالیانه برای بازسازی و بازسازی قلعه رودخان صورت می گیرد.

تخصیص اعتبارات سالیانه برای بازسازی و بازسازی قلعه رودخان

ولی جهانی اظهار کرد: قلعه رودخان یکی از بناهای تاریخی ارزشمند و بی بدیل گیلان است که در شمار نفایس ملی محسوب شده و هر سال با تخصیص اعتبار و بنا به فراخور نسبت به بازسازی و اقدامات حفاظتی قلعه از جمله بازسازی برج ها، سازه ها، سرویس های بهداشتی، بازسازی و نصب نرده های حفاظتی، ترمیم پله ها، رنگ آمیزی و نصب تابلوهای راهنما، خرید و حمل مصالح برای بازسازی قلعه اهتمام لازم صورت پذیرفته است.

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به فعالیت پایگاه های پژوهشی و حفاظتی در قلعه رودخان اضافه نمود: علی رغم کمبود امکانات و کاهش نیروهای خدماتی، کارشناسی و یگان حفاظت به دلایل مختلف از جمله افتخار بازنشستگی و انتقال به دستگاه های مختلف، حضور همکاران اداره کل در قلعه بسیار موثر بوده و در این راستا با توجه به وسعت دو و نیم هکتاری عرصه قلعه و حجم بزرگ بازدید نمایندگان به هر حال مدیریت قلعه سخت و گاهی ممکن است با حواشی و مسائلی توام گردد. هزینه بازسازی قلعه بسیار بالاست و برای 16 آجر که جهت بازسازی قلعه استفاده می گردد انتقال این آجرها از پایین به بالای قلعه با قاطر یا اسب انجام می گردد که حدود 600 هزار تومان هزینه دارد.

بنابراین بازسازی این بنا یکی از سخت ترین بازسازی بناهای تاریخی کشور محسوب می گردد که نیازمند یاری همه خیرین میراث فرهنگی بوده است.

وی ادامه داد: در طی سنوات گذشته جلسات متعددی با سرمایه گذار بخش خصوصی و کارشناسان منابع طبیعی برگزار و تصمیمات خوبی جهت ساماندهی قلعه اخذ شده است.

جهانی در مجموع اقدامات صورت پذیرفته در قلعه را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: علی رغم چالش های مختلف در دژ تاریخی قلعه رودخان ارائه خدمات بهینه در دستور کار قرار گرفته، نسبت به برقراری شیفت مستمر، پاکسازی قلعه و انتقال دوره ای زباله ها به پای قلعه، هدایت و تذکر به گردشگران و سایر موارد مورد توجه جدی بوده و این مهم همچنان با قوت ادامه خواهد داشت.

جهانی با اشاره به استقبال از نقدهای سازنده گفت: جا دارد از همه همکاران که بدون هیچ چشم داشت و در شرایط سخت از بناهای تاریخی و میراث فرهنگی یک ملت محافظت می نمایند، سپاسگزاری نمایم و از همه مردم عزیز و بازدید نمایندگان قلعه رودخان استدعا داریم به منظور محافظت و برقراری امنیت به تذکرات و هدایت های همکاران مستقر در قلعه رودخان توجه نمایند تا با تجربه سفری خوشایند آسیبی به آنها وارد نگردد.

منبع: همگردی
انتشار: 5 آذر 1402 بروزرسانی: 5 آذر 1402 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1507

به "تخصیص اعتبارات سالیانه برای بازسازی و بازسازی قلعه رودخان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص اعتبارات سالیانه برای بازسازی و بازسازی قلعه رودخان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید