باز کردن سشوار در 8 مرحله! [انواع مدل ها]

به گزارش چه خبر آنلاین، بازکردن و تعمیر وسایل برقی کوچک در خانه و صرفه جویی در هزینه تعمیرات همیشه برای مخاطبان لذت بخش بوده است. البته تعمیرات در خانه زمانی ارزشمند است که مشکل رفع گردد. پس اگر در پی آموزش باز کردن سشوار و تعمیر آن هستید؛ یک پیچ گوشتی بردارید و طبق مراحل زیر سشوارتان را در خانه تعمیر کنید.

باز کردن سشوار در 8 مرحله! [انواع مدل ها]

نکات کلیدی

 • اصلی ترین دلیل روشن نشدن سشوار، خرابی سوئیچ آن است.
 • اگر سشوار بوی سوختگی می دهد، یعنی فیلترهای آن پرز گرفته اند.
 • نحوه باز کردن سشوارها با هم فرق دارد و اگر تابه حال چنین کاری را نکرده اید، بهتر است این کار را به متخصصین و تعمیرکاران بسپارید.

مسائل متداول سشوار چیست؟

در این بخش با عیوب متداول در سشوار آشنا می شویم و اینکه چطور در منزل سشوار خراب شده را تعمیر کنیم؟

1. خرابی سوئیج سشوار (دکمه خاموش/روشن)

در سشوار های نو سوئیچ روشن/خاموش سشوار علاوه بر روشن و خاموش به صورت چندمرحله ای طراحی شده است و شدت باد خروجی (ضعیف، میانه و قوی) و نوع باد خروجی (سرد یا گرم) از دستگاه را تنظیم می نماید.

یکی از دلایل مهم روشن نشدن سشوار خرابی سوئیچ است. برای تعمیر آن ضروری است دستگاه باز شود و اتصالات سوئیچ آنالیز شود. درنهایت اگر دلایل دیگر وجود نداشت این قطعه را تعویض کنید.

تعمیر سشوار را به کارشناسان خبره خبرنگاران بسپارید.

 • تعمیر المنت سشوار
 • تعویض دکمه های سشوار
 • تعمیر برد الکتریکی سشوار
 • تعویض سیم و دوشاخه سشوار
تعمیر انواع سشوار

تعمیر سشوار را به کارشناسان خبره خبرنگاران بسپارید.

 • تعمیر المنت سشوار
 • تعویض دکمه های سشوار
 • تعمیر برد الکتریکی سشوار
 • تعویض سیم و دوشاخه سشوار
تعمیر انواع سشوار

2. از کار افتادن فن سشوار

به وجود آوردن هوای مناسب برای خشک کردن مو وظیفه فن سشوار است. فن سشوار هوای خارج از سشوار را به درون آن کشیده و به سمت سیم پیچ های درون دستگاه راهنمایی می نماید. هوای بیرون بعد از گذشتن از روی این سیم پیچ ها گرم شده و دوباره به سمت بیرون می رود. سوئیچ تنظیم کردن شدت جریان هوا، وظیفه تغذیه اتصال فن به جریان الکتریکی را برعهده دارد؛ بنابراین برای تعمیر فن سشوار پس از باز کردن سشوار ضروری است ابتدا سلامت تیغه های فن آنالیز و سپس از اتصال به جریان الکتریکی به وسیله تستر مطمئن شوید.

اگر هر دو سالم بودند مشکل از سوختگی موتور دستگاه است. به یاد داشته باشید که رطوبت فن سشوار را کثیف و خراب می نماید، پس از قرار دادن سشوار در محیط مرطوب بپرهیزید.

3. قرمز شدن المنت سشوار

المنت سشوار یک رشته سیم است که تقریبا مهم ترین قطعه داخلی سشوار است و تحمل جریان های الکتریکی بالا را دارد. المنت به نسبت دیگر قطعات سشوار از عمر کوتاه تری برخوردار است، به همین خاطر؛ زود خراب شده و از کار میفتد. المنت ها در 2 نوع حرارتی و سرامیکی فراوری می شوند.

در المنت های سرامیکی به دلیل گرمای بالای ذخیره شده در سرامیک، باد گرم تر منجر به خشک شدن زودتر مو، کاهش مصرف برق و در نهایت افزایش طول عمر سشوار می شود. سشوارهایی با المنت سرامیکی، گران تر از سشوارهای دارای المنت حرارتی هستند.

برای عیب یابی و تعمیر سشوار از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

4. از کار افتادن ترموستات سشوار

سوئیچ قطع کننده حرارت (ترموستات) در بخش خشک کن سشوار قرار گرفته و وظیفه دارد در صورت زیاد داغ شدن دستگاه، المنت آن را خاموش می نماید. اگر بدنه سشوار در حال کار بسیار داغ می شود اما ترموستات مدار را قطع نمی نماید؛ مشکل از ترموستات سشوار است.

برای رفع این مشکل بهتر است ترموستات را یکسره کنید؛ زیرا ترموستات قابل تعویض نیست، مگر آن که المنت با نوع مشابه خود که مجهز به ترموستات است، تعویض شود. البته باید اضافه کنیم که گرم نشدن سشوار مشکل رایج دیگری ست که احتمال ایجاد آن برای دستگاه شما دور از انتظار نیست.

5. انتشار بوی سوختگی و بلند شدن دود از سشوار

یکی از دلایل ساده بوی سوختگی، پرز گرفتن فیلترها و قطعات داخلی سشوار است. برای حل این مشکل باید با باز کردن سشوار به تمیز کردن فیلترها و بخش های داخلی سشوار بپردازید. البته تمیز کردن فیلتر سشوار حتی در صورتی که دستگاه درست کار می نماید نیز باید انجام شود و یکی از نکات مراقبتی از سشوار است که باعث افزایش عمر مفید دستگاه شما می شود.

بازکردن سشوار جهت تمیز کردن فیلتر سشوار در هر مدلی از سشوار فرق دارد. اما به طور کلی با بازکردن پیچ های پشت دستگاه و درآوردن فیلترها و تمیزکردن آن ها به آرامی با مسواک نرم، می توانید بوی سوختگی و بلندشدن دود هنگام کار یا حتی خاموش شدن ناگهانی سشوار را رفع نمایید.

در ادامه نحوه باز کردن انواع سشوار رمینگتون، پرومکس، براون، فیلیپس و…. به صورت تصویری نشان داده شده است:

نحوه باز کردن سشوار

بیشتر روش های عیب یابی و تعمیر سشوار به باز کردن سشوار ختم می شود. طرز باز کردن مدل های پرومکس، رمینگتون، براون، فیلیپس و … بسیار شبیه به هم و به صورت زیر است.

طرز باز کردن سشوار فیلیپس - پرومکس - رمینگتون - براون

1. سشوار را از برق بکشید.

2. پیچ های بدنه سشوار را باز کنید.

3. از انتهای اتصال دو بخش بدنه سشوار آغاز کنید. به آرامی 2 نیمه بدنه خارجی را با یاری کاتری باز کنید و درپوش جلویی مخصوص کلیدهای قطع ووصل را به سمت بالا بکشید و از پوشش خارجی دور کنید.

4. پس از باز کردن اولین گیره، شکاف را با دست دیگر خود، باز نگه دارید. سپس محافظ سیم را به سمت پایین سیم برق و قسمت سوئیچ قطع ووصل را به سمت بیرون بکشید و از جهت خارج کنید.

5. جهتهای بازشده را با قطعه ای باریک نگه دارید و کاتر را در جهت مرز 2 بخش بدنه حرکت دهید تا 2 بخش بدنه به طور کامل باز شود.

6. امتداد 2 بخش بدنه خارجی سشوار در قسمت سرخشک کن است که باید با فشار کاتر به سمت بالا باز شود. حالا می توان دو بخش بدنه سشوار را به طور کامل از هم جدا کرد.

7. یکی از بخش های بدنه خارجی همچنان به قطعات داخلی وصل است. ضروری است پیچ های اتصال به بدنه اصلی باز شوند.

8. در پشت محصول، 2 نیمه بخش متصل به قطعات داخلی با یک کلاه محکم به هم متصل شده اند. این درپوش را با قرار دادن یک پیچ گوشتی یا ابزار بازکننده دیگر زیر درپوش و با استفاده از آن به عنوان اهرم باز کنید.

9. حال با استفاده از کاتر مطابق شکل قسمت های بدنه را جدا کنید. در این مرحله قطعات بدنه سشوار شما باز شده اند و می توانید قسمت های معیوب دستگاه را تعمیر کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی برترین مارک های سشوار برای افراد حرفه ای

جمع بندی

در این مقاله عیوب و ایرادات رایج، و نحوه تعمیر سشوار را آنالیز کردیم و با نحوه باز کردن انواع سشوارها در مدل های مختلف آشنا شدیم. اگر شما نیز دستی در کارهای فنی و تعمیراتی لوازم برقی مانند سشوار دارید از شما دعوت می کنیم تا تجربیات خود را با خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

سوالات رایج

1. چرا با وجود اینکه موتور سشوار در حال کار است اما باد گرم خارج نمی شود؟

دلیل هرزگرد شدن پروانه فن است. پروانه های فن از پلاستیک های معمولی ساخته می شوند تا از وزن بسیار کمی برخوردار باشند و به همین خاطر، دوام چندانی نداشته و پس از مدتی به اشکال مختلف تغییر حالت می دهند.

در صورت هرزگرد شدن پروانه فن، هرگز از چسب جهت اتصال مجدد آن به محور موتور استفاده نکنید، بهتر است فن دیگری را جایگزین آن نمایید که متناسب با قطر محور موتور باشد.

2. چرا از سشوار باد سرد خارج می شود؟

ایراد از المنت است و ممکن است یکی از اتصالات المنت از آن جدا شده باشند که باید مجدداً در شرایط خود نصب شود.

منبع: آچاره
انتشار: 26 شهریور 1401 بروزرسانی: 26 شهریور 1401 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1346

به "باز کردن سشوار در 8 مرحله! [انواع مدل ها]" امتیاز دهید

2 کاربر به "باز کردن سشوار در 8 مرحله! [انواع مدل ها]" امتیاز داده اند | 2.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باز کردن سشوار در 8 مرحله! [انواع مدل ها]"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید