انگشت های کوویدی؛ علامت جدید کرونا

به گزارش چه خبر آنلاین، افزون بر عارضه انگشت کوویدی، مردم در سراسر دنیا عوارض جانبی دیگر ویروس، از جمله هذیان مغزی، عفونت چشم و اسهال را نیز تجربه نموده اند.

انگشت های کوویدی؛ علامت جدید کرونا

در بعضی موارد التهاب انگشتان تا 150 روز ادامه می یابد

در تمام طول همه گیری ویروس کرونا مقامات پزشکی گفته اند که علایم اصلی ابتلا به بیماری، تب شدید، سرفه خشک مداوم، و تغییر یا از دست رفتن حس بویایی و چشایی است. اما اکنون دانشمندان معتقدند که یک عارضه جنبی دیگر موسوم به انگشتان کوویدی نیز می تواند به این بیماری مرتبط باشد.

پژوهش های لیگ بین المللی انجمن های بیماری های پوستی و آموزشگاه بیماری های پوستی آمریکا نشان داده است که بعضی مبتلایان به ویروس کرونا دچار التهاب در انگشتان پا شبیه به سرمازدگی می شوند که گاه تا چند ماه طول می کشد.

پژوهشگران این تیم خاطرنشان می نمایند که این علایم معمولا میان یک تا چهار هفته پس از عفونت شروع می شود و به تورم و تغییر رنگ انگشت های پا می انجامد. گفته می شود که این عارضه ملایم است و پای بیمار باردیگر ظرف چند هفته به حالت طبیعی خود برمی شود.

اما دانشمندان می گویند در بعضی موارد التهاب انگشتان تا 150 روز ادامه می یابد و موجب بروز این نگرانی شده است که این عارضه به گفته آن ها، تن ها نوک کوه یخ باشد.

دکتر استر فریمن، رئیس تیم پژوهشی ثبت بین المللی عوارض پوستی کووید-19 که ادغام میان دو نهاد تحقیقاتی یادشده است، می گوید: به نظر می رسد یک گروه ثانوی بیماران مبتلا به کووید-19 وجود دارد که پس از ابتلا، دچار التهاب انگشتان پا می شوند که موجب می شود انگشت ها قرمز و متورم و نهایتا بنفش شوند.

در بسیاری موارد، این عارضه که نسبتا ملایم است، پس از حدود 15 روز به خودی خود رفع می شود، اما در بعضی بیماران یک یا دو ماه طول می کشد.

او اضافه کرد: آنچه جای تعجب دارد، ادامه این عارضه پس از گذشت 60 روز است. بعضی از این گونه بیماران پس از 70 روز عارضه هم بهبود نمی یابند، و علایم این عارضه در بیمارانی که بیش از 150 روز گرفتار آن هستند، این است که انگشت های پا های آنان تا ماه ها متورم و سرخ یا بنفش باقی می ماند.

آمار نشان می دهد که حدود نیمی از بیمارانی که در فهرست پژوهش های این تیم قرار دارند، دچار عارضه انگشت کوویدی شده اند که در نتیجه آن شانزده درصد از آن ها در بیمارستان بستری شده اند. دکتر فریمن می گوید شناسایی بیماران مبتلا به انگشت کوویدی که بعضی از آن ها ساکن بریتانیا هستند، به دانشمندان یاری می نماید تا عوارض مرتبط با ویروس کرونا را در دیگر اندام های بدن بهتر درک نمایند.

او می افزاید: ما در حال کشف (حضور و عوارض) کووید بلندمدت در دیگر اندام های بدن هستیم و این نخستین باری است که می بینیم این عوارض می تواند شامل پوست بدن هم بشود. فکر می کنیم این امر سوال های بسیاری را پیرامون کیفیت التهاب ها (ی ناشی از کووید) در دیگر قسمت های بدن مطرح می نماید. ما هنوز پاسخ به این سوال ها را نمی دانیم.

پوست بدن دریچه ای به سایر اندام هاست، زیرا (نمایانگر) التهابی است که می توانید آن را ببینید و نشانه وجود التهاب دردیگر قسمت های بدن است.

آمار (مربوط به عارضه پوستی کووید) توسط پزشکان معالج بیماران از چند کشور دنیا به این تیم پژوهشی ارسال می شود که به معنای آن است که تعداد بالقوه بسیاری از مبتلایان به انگشت کووید وجود دارند که تحت درمان قرار نگرفته اند.

دکتر فریمن می گوید گزارش های تیمش احتمالا نوک کوه یخ است.

اگر دچار هریک از عوارض زیر شدید، آزمایش کووید-19 بدهید:

- تب شدید

- سرفه مداوم و بی سابقه

- تغییر یا از دست دادن حس چشایی و بویایی

بسیاری از کسانی که به ویروس کرونا آلوده می شوند، دستکم دارای یکی از این علایم هستند.

دکتر فریمن گفت: احتمالا این موارد بسیار بیشتر از میزان گزارش های منتشر شده است، اما فکر می کنم با انتشار این گزارش ها افراد بیشتری متوجه آن خواهند شد. این آمار در هفته جاری در آموزشگاه بیماری های پوستی اروپا و کنگره ویروس شناسی سوئیس مطرح شده است.

این نخستین باری نیست که پژوهشگران به عارضه انگشت کوویدی به عنوان یکی از علایم بالقوه ویروس کرونا اشاره می نمایند.

روز 29 آوریل، پژوهشگران اسپانیایی گزارشی تحت عنوان علایم پوستی کووید-19 منتشر کردند که بر اساس آن 375 بیمار مبتلا به کووید-19 به التهاب های پوستی متفاوتی دچار شده بودند. دانشمندان متوجه پنج نوع مختلف تحریکات پوستی در 375 بیمار مبتلا به کووید شده اند.

این تحریکات شامل زخم های دردناک و خارشی شبیه به سرمازدگی روی دست و پا، از جمله عارضه موسوم به انگشت کوویدی، تاول های کوچک روی سینه و پشت، برجستگی ها یا نقاط بدون برجستگی قرمز، تکه های سرخ یا آبی رنگ روی پوست، و برجستگی های سفید یا صورتی پوستی شبیه به تاول های ناشی از تماس با گیاه گزنه است.

دکتر جان اینگرَم، سردبیر نشریه بریتیش جورنال آو درماتولوژی، در آن هنگام گفت که این پژوهش قاطع ترین تحقیقات تا این تاریخ پیرامون علایم پوستی مرتبط با کووید-19 است.

او اضافه کرد: مدتی این تصور وجود داشت که این ویروس عامل بروز علایم پوستی است، اما تا به امروز این گزارش ها منفرد یا محدود بوده است. این پژوهش شامل علایمی بسیار سیستماتیک تر و طبقه بندی شده تر است.

افزون بر عارضه انگشت کوویدی، مردم در سراسر دنیا عوارض جانبی دیگر ویروس، از جمله هذیان مغزی، عفونت چشم و اسهال را نیز تجربه نموده اند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 505

به "انگشت های کوویدی؛ علامت جدید کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگشت های کوویدی؛ علامت جدید کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید