اجرای سند سازگاری با شرایط کم آبی خراسان رضوی باید در اولویت باشد

به گزارش چه خبر آنلاین، خبرنگاران/خراسان رضوی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: اجرای سند سازگاری با شرایط کم آبی خراسان رضوی باید در اولویت کاری دستگاه های اجرایی مرتبط باشد.

اجرای سند سازگاری با شرایط کم آبی خراسان رضوی باید در اولویت باشد

سید کمال الدین میرجعفریان در نشست شورای خشکسالی استان اظهار کرد: این سند، نقشه راه مدیریت آب استان است که باید اجرای تمام آن در دستور کار دستگاه های اجرایی متولی به خصوص در زمینه تامین و تخصیص آب قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی اضافه کرد: در این سند وظایف و تکالیف همه دستگاه های متولی آب تعیین شده و بر این اساس بحث هوشمندسازی، اصلاح شبکه های انتقال آب و توزیع آب در این سند تدوین شده است.

وی با بیان این که خشکسالی و آثار آن از مسائل مهمی است که امسال استان با آن گریبانگیر خواهد بود، اضافه کرد: در شرایط موجود باید با کمک و همکاری مردم در راستا کاهش آسیب های ناشی از خشکسالی و مدیریت موثر آب بکوشیم.

میرجعفریان با تاکید بر ضرورت همکاری صدا و سیما در ارائه گزارش عملکرد و اقدامات دستگاه ها در راستای مدیریت آب و مصارف آن، تاکید کرد: به طور جد و بدون اغماض باید با مصارف غیرمجاز آب و برق برخورد شود زیرا این مصارف غیرمجاز می تواند صدمات و مخاطرات فراوانی در بر داشته باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: به هیچ وجه نباید کشاورزی استان در شرایط موجود مختل شود بلکه باید کشت های جایگزین به کشاورزان معرفی و از آنان حمایت لازم در کشت محصول انجام شود تا دغدغه ای برای کشاورزان باقی نماند.

وی گفت:در حوزه دام نیز به هیچ وجه نباید اجازه داد دام های مازاد و به خصوص دام مولد از گردونه تولید خارج و کشتار شود و برای این منظور تامین نهاده مورد نیاز و همچنین آب شرب دام به میزان لازم و کافی مورد پیگیری مسوولان متولی قرار گیرد.

میرجعفریان اضافه کرد: در مدیریت مصرف برق نیز ادارات دولتی در اولویت مصرف صحیح انرژی و مدیریت مصرف قرار دارند و با اداراتی که رعایت الگوی مصرف ندارند باید به شدت برخورد شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی با بیان این که میانگین بارندگی در این استان از ابتدای سال زراعی جاری تا به امروز نسبت به مدت مشابه قبل 67 درصد کاهش دارد، اظهار کرد: از ابتدای سال زراعی جاری در مهرماه سال گذشته تا به امروز 85 میلیمتر باران در استان خراسان رضوی باریده است که نسبت به دوره آماری 49 درصد کاهش دارد.

وی شرح داد: تمامی شهرستان های خراسان رضوی طی سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه قبل کاهش بارندگی داشته اند و به جز شهرستان کوهسرخ بقیه شهرستان ها نسبت به دوره آماری هم از کاهش بارندگی برخوردار بوده اند.

براساس اعلام اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، میرجعفریان اضافه کرد: در این مدت کمترین بارش در گناباد با 30 میلیمتر و بیشترین بارش در کوهسرخ با 178 میلیمتر گزارش شده است و میانگین بارندگی در خراسان رضوی طی سال زراعی گذشته 286 میلیمتر و در دوره آماری 165 میلیمتر بوده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی مطرح نمود: در فروردین ماه امسال میانگین بارش در استان خراسان رضوی هفت میلیمتر گزارش شده که این میزان در سال گذشته 127 و در دوره آماری 40 میلیمتر بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 826

به "اجرای سند سازگاری با شرایط کم آبی خراسان رضوی باید در اولویت باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای سند سازگاری با شرایط کم آبی خراسان رضوی باید در اولویت باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید