80درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی شدید است

به گزارش چه خبر آنلاین، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: 80 درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی شدید است و در یک دوره 10 ساله تمام استان اصفهان در معرض خشکسالی قرار گرفته است.

80درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی شدید است

به گزارش از ، منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: با توجه به وجود رودخانه های فصلی و پرخطر در سطح استان و ضرورت پیشگیری از سیل از وزارت نیرو درخواست داریم اقدامات لازم را در این راستا برای مهار سیل انجام دهد.

او با بیان اینکه خشکسالی و سیل دو روی یک سکه هستند که در برخی منطقه ها گاهی سیلاب ها نقطه ای به وقوع می پیوندند، اضافه نمود: لازم است که وزارت نیرو با تأمین آب در زمینه اجرای طرح های سد کوچک و مهار آب های سطحی برای ارجاع طرح های مهندسی رودخانه در استان اعتبارات لازم را اختصاص دهد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تأکید بر اینکه در قانون، وزارت نیرو برای اجرای طرح های پیشگیری از سیل مسئولیت دارد، زیرا با توجه به خشکسالی باید بتوانیم این آب ها را جمع آوری کنیم، گفت: با توجه به بررسی های اجرا شده همچنان کل استان اصفهان در معرض خشکسالی است و در یک دوره 10 ساله تمام استان در معرض خشکسالی قرار گرفته است.

او با بیان اینکه 80 درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی شدید است، اظهار داشت: در پاییز و زمستان 99 و فروردین 1400 به سبب شکل گیری الگو های نامناسب جوی و افزایش ارتفاع در لایه های میانی جو و عدم تغذیه رطوبت کافی در سامانه های جوی شاهد کاهش چشمگیر فعالیت های جوی در استان بودیم.

شیشه فروش اعلام کرد: در استان ماهیت خشکسالی به این صورت است که شرایط کم بارشی و بالا بودن میانگین مقدار دما نسبت به مقادیر نرمال، کاهش پوشش برف و کاهش رطوبت خاک، سبب تشدید خشکسالی در سال گذشته و امسال شده است.

او با اشاره به اثرات کمبود آب و خشکسالی شرح داد: فرونشست زمین، کم بارشی، بالا بودن میانگین هوا نسبت به مقادیر بلند مدت و نرمال و کاهش رطوبت خاک سبب تشدید خشکسالی می شود.

منبع:تسنیم

م

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 982

به "80درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی شدید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی شدید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید