چرا سردرد می گیریم؟

به گزارش چه خبر آنلاین، یکی از این عوامل موثر دندان درد است. اگر به هنگام برخاستن از خواب دچار سردردهای صبحگاهی می شوید ممکن است دلیل آن مسائل دندانی باشد. کسانی که در خواب دندان قروچه می نمایند یعنی دندان های خود را روی هم می سایند تقریبا سه برابر بیشتر از دیگران دچار سردرد می شوند. در بسیاری از افراد چون دندان قروچه به هنگام خواب رخ می دهد، فرد معمولا از آن بی اطلاع است.

چرا سردرد می گیریم؟

چرا سردرد می گیریم؟

یکی از این عوامل موثر دندان درد است. اگر به هنگام برخاستن از خواب دچار سردردهای صبحگاهی می شوید ممکن است علت آن مسائل دندانی باشد. کسانی که در خواب دندان قروچه می نمایند یعنی دندان های خود را روی هم می سایند تقریبا سه برابر بیشتر از دیگران دچار سردرد می شوند. در بسیاری از افراد چون دندان قروچه به هنگام خواب رخ می دهد، فرد معمولا از آن بی اطلاع است.

اگر دندان قروچه به طور مداوم اتفاق بیفتد حتی می تواند موجب بروز درد و کشیدگی در ماهیچه های صورت و گردن گردد و در نتیجه احتمال سردرد تشدید می شد.

سایر نشانه ها و علائم دندان قروچه شامل درد آرواره ها در هنگام صبح، درد صورت و گردن، از بین رفتن مینای دندان ها و حساس و آسیب پذیر شدن دندانها براثر آسیب دیدگی ریشه های آنها در داخل لثه ها هستند.

به گفته متخصصان علوم پزشکی و بهداشت عمومی در انگلیس یکی دیگر از فاکتورهای بروز سردرد خواب زیاد و بی موقع در تعطیلات آخر هفته است. کسانی که در تمام روزهای هفته کار می نمایند و به علت شغل خود ساعت معینی از خواب بیدار می شوند، اگر روز تعطیل آخر هفته دیر از خواب بیدار شوند دچار سردرد صبحگاهی می شوند. بروز سردرد به این خاطر است که هورمون استرس که در خون درحال گردش است وقتی بدن ناگهان در حالت استراحت قرار می گیرد، افت شدید پیدا می نماید. این شرایط موجب آزاد شدن سریع انتقال دهنده های عصبی می گردد.این انتقال دهنده ها، پیغام رسان های شیمیایی مغزی هستند که باعث می شوند عروق خونی به سرعت منقبض شوند و این حالت موجب بروز سردرد می گردد.

بنابراین سعی کنید به جای اینکه منتظر استراحت آخر هفته بمانید به نوعی خود را دربین ساعات کاری روزانه به یک فعالیت ورزشی و یا آرام سازی هم مشغول نمایید. همچنین خواب خود را محدود کنید به طوری که بیش از هشت ساعت نخوابید. خواب زیاد قطعا موجب سردرد می گردد.

عامل سوم سردرد رایانه شما است. وقتی به شکل نادرست و غیرسالم پشت رایانه می نشینید روی عضلات بالای گردن، کمر و شانه ها تاثیر نامطلوبی می گذارد و این تغییرات موجب بروز سردرد می گردد.

بنابراین توصیه می گردد که از نشستن در ساعات طولانی مدت به شکل خمیده یا با سرخم شده به طرف جلو در پشت میز رایانه پرهیز کنید، همچنین نگاه مستقیم به صفحه رایانه به این معنی است که چشم ها باید در یک فاصله کوتاه متمرکز شوند و این امر باعث می گردد ماهیچه های چشم ما بیشتر کوشش نمایند و کشیدگی عضلات چشمی هم می توانند موجب سردرد گردد.

بنابراین در فواصل زمانی معین و منظم از پشت رایانه بلند شوید و کمی در اطراف بگردید. صفحه رایانه را هم طوری تنظیم کنید که 20 تا 30 اینچ از چشم شما فاصله داشته باشد در سطح نگاه شما قرار بگیرد. رایانه را هم طوری قرار دهید که نور مستقیم خورشید یا چراغ روی آن نیافتد.

همچنین اگر مجبور هستید که پشت رایانه با تلفن حرف بزنید حتما از گوشی هدفون بهره ببرید چون قرار دادن گوشی تلفن بین سر و شانه کشیدگی ماهیچه ها را تشدید نموده و سردرد را هم افزایش می دهد.

عامل چهارم که می تواند در شما موجب ایجاد سردرد گردد، عطرتان است. عطرها به گونه ای فراوری می شوند که بتوانند مغز را تحریک نمایند. عطر وقتی در تماس با هوا قرار می گیرد تبخیر می گردد و مواد شیمیایی فوق در بین سلول های عصبی فعال دربینی قرار می گیرند تا سیگنال هایی را به مغز بفرستند.

متاسفانه در بعضی از افراد این سیگنال ها به قدری قوی هستند که می تواند موجب سردرد یا میگرن شوند. شامپوها، صابون ها و بعضی از مواد شوینده هم می توانند تاثیر مشابه داشته باشند.

یکی از راه های مقابله با بوهای آزاد دهنده استفاده از دستگاه مناسب تهویه هوا است. راه کار موثر دیگر هم آغشته کردن پیشانی با یک قطره کوچک روغن نعناع است که مثل یک داروی مسکن برای کاهش سردرد اثر می گذارد.

عامل پنجم در بروز سردردها داروهای مسکن هستند. هرچند این داروها برای تسکین سردرد استفاده می شوند اما اگر زیاد استفاده شوند می توانند عاملی در ایجاد سردردها باشند. مصرف بی رویه مسکن ها مثل ایبوپروفن، آسپرین و کدئین می تواند موجب بروز سردردهای دوره ای گردد. اگر با مصرف زیاد مسکن ها دچار سردرد می شوید حتما موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و راه چاره مناسب را از وی بجویید.

منبع:www.aftabir.com

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :msjmsj77

منبع: راسخون
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1022

به "چرا سردرد می گیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سردرد می گیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید