ویلیام شاتنر بر سکوی پرتاب برای سفر تاریخی به فضا آماده می گردد

به گزارش چه خبر آنلاین، تا ساعاتی دیگر ویلیام شاتنر بازیگر پیشکسوت آمریکایی و سه مسافر دیگر با دومین مأموریت سرنشین دار فضاپیمای نیو شپرد بلو اوریجین به فضا خواهند رفت تا یک رکورد دیگر را ثبت نمایند.

ویلیام شاتنر بر سکوی پرتاب برای سفر تاریخی به فضا آماده می گردد

مجموعه موشک و کپسول سرنشین دار نیو شپرد (New Shepard) اکنون در نزدیکی شهر ون هرن (Van Horn) در غرب تگزاس بر سکوی پرتاب قرار گرفته است تا یک گام بلند دیگر در زمینه سفرهای گردشگری فضایی بردارد.

مأموریت امروز 12 هفته پس از نخستین پرتاب سرنشین دار بلو اوریجین (Blue Origin) انجام می شود که طی آن جف بزوس بنیان گذار این این شرکت به همراه برادرش، والی فانک (Wally Funk) 82 ساله و الیور دیمن (Oliver Daemen) 18 ساله به فضا سفر کردند و ضمن تأیید موفقیت سفر با کپسول نیو شپرد، رکورد مسن ترین و جوان ترین انسان به فضا رفته را ثبت کردند.

اکنون اما پس از چند روز تأخیر به علت شرایط آب وهوایی، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ویلیام شاتنر (William Shatner) بازیگر 90 ساله کانادایی-آمریکایی این رکورد را باز هم به وسیله بلو اوریجین جابه جا می نماید.

شاتنر که اغلب با سریال پیشتازان فضا یا سفر ستاره ای (Star Trek) شناخته می شود، علاقه و پیوند خوبی با برنامه های فضایی دارد و در بسیاری از پرتاب های فضایی از نزدیک شاهد عملیات بوده است. از جمله در پرواز فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) که همراه با انوشه انصاری به عنوان میهمان ویژه رویداد حضور داشتند.

هرچند برای سفرهای فضایی بلو اوریجین داشتن حداقل های آمادگی جسمانی ضروری است و قصد شاتنر برای پرواز به عنوان مسن ترین انسانی که به فضا رفته نشان دهنده آمادگی جسمانی خوب او محسوب می شود اما این مأموریت گردشگری، بعلاوه راحتی فضاپیمای سرنشین دار نیو شپرد را برای همه سنین یادآوری می نماید.

در پرتاب امروز که با عنوان NS-18 شناخته می شود و هجدهمین پرتاب وسیله نقلیه نیو شپرد است، آدری پاورز (Audrey Powers) معاون مأموریت ها و عملیات پرواز بلو اوریجین، کریس بوشویزن (Chris Boshuizen) بنیان گذار شرکت رصد زمین پلنت لبز (Planet Labs) و گلن دو وریس (Glen de Vries) نایب رئیس علوم زندگی و سلامت در شرکت نرم افزاری فرانسوی داسو سیستمز (Dassault Systèmes) هم شاتنر را همراهی خواهند کرد.

کل این پرواز فضایی حدود 11 دقیقه طول خواهد کشید و خدمه در فضا حدود 4 دقیقه بی وزنی را تجربه خواهند کرد. بوستر موشک نیو شپرد در ارتفاع مشخصی از کپسول جدا می شود و تقریبا 8 دقیقه پس از پرتاب، در محل فرود بلو اوریجین که حدود 3 کیلومتری سکوی پرتاب است، به زمین بازمی شود.

در حالی که موشک در حال فرود است، فضاپیمای نیو شپرد به بالاترین ارتفاع خود، درست در بالای خط فرضی کارمان یا ارتفاع 100 کیلومتری که به عنوان مرز قراردادی فضا شناخته می شود، می رسد و در نهایت 11 دقیقه پس از برخاست با چتر نجات به زمین بازمی شود.

برای تماشای پخش زنده دومین پرتاب سرنشین دار نیو شپرد که از ساعت 16:00 به وقت تهران شروع می شود، می توانید به یوتیوب بلو اوریجین مراجعه کنید.

عکس کاور: خدمه مأموریت سرنشین دار NS-18 بلو اوریجین

Credit: Blue Origin

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1052

به "ویلیام شاتنر بر سکوی پرتاب برای سفر تاریخی به فضا آماده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویلیام شاتنر بر سکوی پرتاب برای سفر تاریخی به فضا آماده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید