هنرمندان و کارآفرینان برای فروش محصولات خود احتیاج به حمایت جدی مسئولان دارند

به گزارش چه خبر آنلاین، ایرنا/ براساس گزارشات واصله، هنرمندان و کارآفرینان برای فروش محصولات خود احتیاج به حمایت جدی مسئولان دارند.

هنرمندان و کارآفرینان برای فروش محصولات خود احتیاج به حمایت جدی مسئولان دارند

صنایع دستی سیستان و بلوچستان از اصیل ترین و شاخص ترین صنایع دستی ایران و جهان و قدمت آن به درازای تاریخ است از این حیث همواره مورد توجه مردم ایران و جهان بوده و در این بین سوزن دوزی، سفالگری، حصیربافی، سکه دوزی، زرگری و قالی و گلیم بافی از مهمترین صنایع دستی زنان این استان است.

سوزن دوزی هنری بسیار زیبا و ارزنده و یکی از اصیل ترین و مجذوب نماینده ترین صنایع دستی کشور محسوب می گردد و خاستگاه آن سیستان و بلوچستان و شهرستان ایرانشهر است این مهم باعث شد تا این شهرستان به عنوان شهر ملی سوزن دوزی ثبت گردد.

هنری که روزگاری تنها کاربردش زینت بخشی به تن پوش سنتی زنان بلوچ بود، امروزه مهر اصالت یونسکو را دریافت نموده است، چرا که با ثبت جهانی هنر سوزن دوزی در ایرانشهر فرصتهای شغلی فراوانی برای مردم این شهرستان فراهم شد و هم اکنون این هنر به عنوان یکی از راههای امرار معاش در بیشتر روستاهای سیستان و بلوچستان بشمار می رود.

در بین انواع و اقسام متنوع صنایع دستی هنرمندان و صنعتگران در رشته سوزن دوزی در سایه عشق و علاقه و با حوصله طرح های افسونگر و خیال پرور خود را به وسیله نخ و سوزن بر روی پارچه نقش می زنند و عاشقانه هنر خود را از جان و دل به نمایش می گذارند.

ایرانشهر از مهمترین شهرهای سیستان و بلوچستان در زمینه هنرهای صنایع دستی است که در قدیم به آن پهره می گفتند.

هنر سوزن دوزی اصلی ترین هنر ایرانشهر است که ذوق و استعداد بالای زنان این شهر را به نمایش میگذارد. به همین علت است که این شهر را به عنوان شهر ملی سوزن دوزی در ایران انتخاب نموده اند.

گرچه هنر سوزن دوزی به معنای خاص آن در میان بانوان شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان رواج دارد اما کیفیت سوزن دوزی و تکنیکهای متداولی که در میان هنرمندان این شهر به کار می رود، به انتخاب ایرانشهر به عنوان شهر ملی سوزن دوزی منجر شده است.

مهمترین مراکز فراوری سوزن دوزی در سیستان و بلوچستان اسپکه، هریدک، کوپچ، پیپ، مته سنگ، چانف، مهنت، ای رندگان، قاسم آباد، گشت، سوران، کله گان، بمپور، اسماعیل آباد و زاهدان است.

هنر سوزن دوزی امروزه در میان صنایع هنری و سنتی کشور مرتبه و مقام بسیار والایی دارد.

فریبا خوبانی یکی از بانوان کارآفرین زاهدانی بوده که در کنار زنده نگه داشتن صنایع دستی برای قشر زیادی اشتغال زایی نموده؛ وی که با علاقه و ظرافت طرح میزند با عشق این طرح و نقش ها را به نمایش میگذارد.

وی پیرامون اینکه هنرمندان و کارآفرینان برای فروش محصولات خود احتیاج به حمایت جدی مسئولان دارند، اضافه نمود: ازآنجایی که علاقه بسیاری به فعالیتهای هنری داشتم به هنر صنایع دستی سوزن دوزی، مکرومه بافی، سکه دوزی، خامه دوزی و طراحی روی بوم روی آوردم و تصمیم گرفتم نوع فعالیتم را به گونه ای انتخاب کنم که درآمدزایی نیز داشته باشد.

این بانوی کارآفرین ادامه داد: در این عرصه با آموزش به بیش از 100 بانوی سرپرست خانوار و بانوان علاقمندان به این هنرهای فاخر، زمینه اشتغال برای آنها مهیا شد و از این طریق امرار معاش نموده و زندگی خود را سپری می نمایند.

وی تاکید نمود: مشاغل خانگی احتیاج به سرمایه و منابع مالی زیاد ندارد بلکه با توانمند کردن افراد و ارائه آموزشهای رایگان میتوان از آنها حمایت و زمینه اشتغال را برایشان فراهم کرد.

خوبانی اضافه نمود: هم اکنون حدود 13 سال است که در حاشیه شهر زاهدان و در قالب گروههای جهادی این فعالیت را ادامه می دهم.

این بانوی کارآفرین از متولیان امر خواهان برپایی نمایشگاه در جهت حمایت از صنعتگران در رشته های صنایع دستی شد و گفت: این امر علاوه بر شناساندن صنایع دستی و هنر دست زنان این خطه، به رونق بازار فروش آنها نیز یاری نموده و انگیزه کار را در افراد دوچندان می نماید.

سهیلا سارانی یکی دیگر از کارآفرینان سوزن دوز در شهرستان هیرمند اظهار کرد: با ارائه آموزش های لازم به علاقمندان این هنر زمینه اشتغال برای بیش از 10 نفر مهیا شد.

وی گفت: هنرمندان و کارآفرینان با توجه به اینکه بازار خرید مناسبی ندارند برای فروش محصولات خود احتیاج به حمایت جدی از سوی مسوولان دارند.

این بانوی کارآفرین بیان نمود: اگر ادارات، سازمان ها و دستگاه های مختلف هدایای خود در برگزاری مراسمات مختلف را از هنر دست صنعتگران سیستان و بلوچستان تهیه نمایند علاوه بر انجام کار فرهنگی و معرفی این آثار به سراسر جهان، در راستای رونق بازار فروش و برطرف بیکاری در استان گام برداشته اند.

وی مقدار سودهی کالا را به مقدار فروش آن دانست و اضافه نمود: فراوریاتی مانند سوزن دوزی، سکه دوزی، تابلوهای خامه دوزی، ساخت قایق سنتی هامون نشینان به نام توتن، دستبند زنانه و جام انیمیشن شهر سوخته را میتوان مهمترین هنر دست بانوان در شمال سیستان و بلوچستان دانست.

سارانی تاکید نمود: قطعا حمایت مسئولان از صنعتگران می تواند عاملی در بالابردن آمار اشتغال باشد تا افراد با انگیزه بیشتری به این سمت و سو سوق پیدا نمایند.

کار آفرین برتر دیگری اظهار کرد: از سال 76 در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای شرکت نموده و از سال 84 با در دست داشتن مدرک مدیریت و مربیگری با اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همکاری خود را در زمینه سکه دوزی، خامک دوزی، سوزن دوزی طراحی و فراوری شروع کردم.

فاطمه لطفی گفت: هم اکنون کارآفرین روستایی و پشتیبان صنایع دستی در زاهدان هستم و یک کارگاه در روستای منزلاب دارم که بیش از 25 نفر به صورت مستقیم در آن مشغول به کار هستند.

این کارآفرین برتر زاهدانی ادامه داد: بیشترین زحمت را دوزندگانی برعهده دارند که با جان و دل کار می نمایند و ساعتها زحمت می کشند تا هنری زیبا خلق نمایند، اما متأسفانه بیشترین سود نصیب دلالان می گردد.

وی توضیح داد: چنانچه سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی مستقیماً از خود ما خرید نمایند کمتر دچار مشکل خواهیم شد و دست دلالان نیز از این بازار کوتاه می گردد.

لطفی درباره فروش محصولات در داخل استان نیز بیان نمود: در سیستان و بلوچستان استقبال چندانی برای فروش محصولات نمی گردد. در این راستا باید میراث فرهنگی امکاناتی را در اختیار هنرمندان استان قرار دهد و بازارچه های دائمی راه اندازی کند تا بتوانیم محصولاتمان را به فروش برسانیم و سایر ادارات نیز برای هدایای خود از این آثار خریداری نمایند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه صنایع دستی استان در جهان شناخته شده و مشتریان پروپاقرص خود را دارد، اضافه نمود: یکی از هنرهای بسیار زیبای مردم این سرزمین اسطوره ای سوزن دوزی است که از اصیل ترین و زیباترین صنایع دستی کشور به شمار می آید و به مدد دستان توانا و فکر خلاق زنان هنرمند بلوچ و سیستانی بر عرصه پارچه جاودان می گردد بطوریکه مردم جهان این خطه از کشور را به هنر سوزن دوزی می شناسند.

علیرضا جلالزایی با اشاره به اینکه هنر سوزن دوزی و خامه دوزی به ویژه سوزن دوزی زبانزد خاص و عام در جهان است، ادامه داد: سوزن دوزی بلوچ به عنوان یکی از سوزن دوزی های زیبا و شکیل حرف ها برای گفتن دارد، در پی آن هستیم تا با برگزاری جشنواره و نمایشگاه های داخلی و خارجی و حضور صنعتگران در این نمایشگاه ها علاوه بر یاری به درآمدزایی و معیشت مالی آنان این هنرهای فاخر را به همگان معرفی کنیم.

وی گفت: یکی از این ظرفیتها که نقش بسیار کلیدی را می تواند در توسعه پایدار سیستان و بلوچستان ایفا نماید، نگاه به فعالیتهای خرد از جمله فعالیتهای صنایع دستی در استان است، فعالیتهایی که می توانند با پس زمینه های بسیار خوب و مطلوب، پشتیبان هایی را فراهم کند که هر کدام از این پشتیبان ها عده ای را همراهی و در پی آن ظرفیت سازی برای کارهای فراوریی را رقم بزنند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سایر کشورها مانند هندوستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس و خاور دور نیز تقاضای حضور صنعتگران سیستان و بلوچستان در نمایشگاه هایی که برگزار می نمایند، هستند، اضافه نمود: در پی آن هستیم با بعضی از این سازمان های مردم نهاد و سمن هایی مانند یونیدو بتوانیم ظرفیتی فراهم کنیم که صنعتگران پس از آموزش و ارتقای سطح آگاهی و بینش طرح های تازه و خلاقانه تری ایجاد نمایند تا این هنر ارزشمند برای کسانی که می خواهند از آنها استفاده نمایند به یادگار بماند.

وی با بیان اینکه بازار هدف هنرهای صنایع دستی مانند سکه دورزی، خامه دوزی و سوزن دوزی اقصی نقاط جهان بوده و مشتریان خاص خود را دارد، ادامه داد: سلایق و علایق در بحث بازاریابی تأثیرگذار است. از این حیث برگزاری نمایشگاه های داخلی و خارجی به رونق اشتغال هنرمندان یاری نموده و برای هنرمندان نشاط آور و در توسعه مالی و اشتغال آنها مؤثر است.

این مقام مسئول توضیح داد: هراندازه برای نمایشگاه های صنایع دستی تبلیغ گردد باز هم کم است و امیدواریم تعاملات بین دستگاهی در این زمینه توسعه پیدا کند، چرا که حوزه صنایع دستی از بخش های مختلف و تنوع خاصی برخوردار است و به طور قطع برگزاری نمایشگاه ها را ادامه خواهیم داد و معتقد هستیم هرچه صنعتگران در این زمینه قوی تر و غنی تر حرکت نمایند و طرح ها و ایده های تازهتر خلق و وارد بازار نمایند علاوه بر مزایایی که برای آنها دارد منجر به ایجاد رونق در فراوری محصولات صنایع دستی استان می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 24 تیر 1402 بروزرسانی: 24 تیر 1402 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1477

به "هنرمندان و کارآفرینان برای فروش محصولات خود احتیاج به حمایت جدی مسئولان دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرمندان و کارآفرینان برای فروش محصولات خود احتیاج به حمایت جدی مسئولان دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید