هدف کمپین قهرمانان ازن چیست؟

به گزارش چه خبر آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، پس از اینکه گروهی از دانشمندان انگلیسی، متوجه تخریب لایه ازن شدند، 28 کشور به منظور ایجاد یک مکانیزم همکاری برای حفاظت از لایه ازن، در تاریخ 22 مارس 1985 در کنوانسیون وین، با یکدیگر هم پیمان شدند و در سپتامبر 1987، پیش نویس پروتکل مونترال در مورد تخریب لایه ازن تهیه شد. در سال 1994 مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز 16 سپتامبر راروز بین المللی حفاظت از لایه ازن گفت.

هدف کمپین قهرمانان ازن چیست؟

پروتکل مونترال از تصویب حدود 50 کشور جهان گذشت تا بلکه بتوانند با رعایت برخی تمهیدات فنی و مدیریتی، از تخریب بیشتر آن جلوگیری کرده و بدین ترتیب، این مهم ترین و حیاتی ترین سپر دفاعی نیوار (اتمسفر) در برابر آثار خطرناک گروهی از پرتوهای خورشیدی (مانند ماورای بنفش) مجدداً ترمیم و محافظت شود.

لایه ازن، نه تنها زمین را از تابش پرتوهای مضر خورشید محافظت کرده و زندگی انسان و اکوسیستم ها در این سیاره را حفظ می کند، بلکه به طور قابل توجهی تلاش های جهانی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی را امکان پذیر می سازد.

تعدادی از مواد شیمیایی که توسط انسان ساخته می شوند و معمولا مورد استفاده قرار می گیرند، به شدت به لایه ازن آسیب می رسانند.

متیل برمید، متیل کلروفرم، تتراکلرید کربن و خانواده های شیمیایی به نام هالون، کلروفلوئوروکربن ها (CFCs) و هیدروکلروفلوئوروکربن ها (HCFCs) دارای کلر و برم هستند که موجب تخریب ازن می شوند. هالوکربن ها مواد شیمیایی هستند که در آن، یک یا چند اتم کربن با یک یا چند اتم هالوژن (فلوئور، کلر، بروم یا ید) مرتبط هستند.

هالوکربن های حاوی برم، معمولا پتانسیل تخریب ازن (ODP) را بیشتر از کلر دارند. هدف اصلی پروتکل مونترال این است که با اقدامات لازم برای کنترل تولید و مصرف جهانی این مواد و امکان حذف آنها بر اساس پیشرفت های دانش علمی و اطلاعات تکنولوژیکی، لایه ازن را حفظ کند.

پیاده سازی پروتکل مونترال در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، به خوبی پیشرفت کرده است. کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد، با توجه به پیشرفت مستمر در این پروتکل، در سال 2003 گفت:شاید تنها توافقنامه پیروز بین المللی تا به امروز، پروتکل مونترال بوده است. دیدگاه-های وی به طور گسترده ای در جامعه بین المللی به اشتراک گذاشته شده است.

توجه اولیه در مورد مواد شیمیایی، به پتانسیل تخریب ازن از جمله CFC ها و هالون ها متمرکز بود. برنامه کاهش فاضلاب برای HCFC ها با توجه به پتانسیل تخریب ازن پایین تر بوده و به عنوان جایگزین های انتقالی CFC نیز مورد استفاده قرار گرفته است. در سال 2007، طرفین پروتکل مونترال تصمیم گرفتند که برنامه کاهش HCFC را برای کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تسریع کنند.

امسال سی امین سالگرد پروتکل مونترال است و به عنوان بخشی از جشن سالگرد، دبیرخانه لایه ازن، پیش از این مناسبت جهانی، برای مراقبت از زندگی همه زیستمندان زیر تابش خورشید، یک کمپین ارتباطات راه اندازی خواهد کرد.

کمپین #OzoneHeroes که در تاریخ 14 سپتامبر راه اندازی خواهد شد، به دنبال جلب پیروزیت های عمده پروتکل مونترال برای حفاظت از لایه ازن، افزایش شناخت عمومیِ این پیروزیت ها و تاثیر پروتکل، ایجاد پشتیبانی بیشتر برای پروتکل و دستورالعمل جدیدِ آن برای کاهش فلوئوروکربن های گرم کننده آب و هوا، مصوب سال 2016 است.

مطالب کمپین و اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه همه می توانند در جشن این مرحله مهم شرکت کنند، از 14 سپتامبر در www.ozoneheroes.org در دسترس خواهند بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 78

به "هدف کمپین قهرمانان ازن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف کمپین قهرمانان ازن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید