کدام کشورها شادترین کارمندان را دارند؟

به گزارش چه خبر آنلاین، شرکت یونیورسام به تازگی شاخص سالانه شادی را منتشر نموده که به سنجش شادی و رضایت نیروی کار در کشورهای سراسر دنیا پرداخته است.

کدام کشورها شادترین کارمندان را دارند؟

به گزارش خبرنگاران، این شرکت به نظرسنجی از بیش از 200 هزار کارمند جوان در 57 کشور پرداخته که تحقیقاتش را یکی از عمیق ترین رتبه بندی های نوع خود ساخته است.

این تحقیقات از یک سیستم امتیازدهی استفاده نموده است که سه عامل شامل رضایت کارمند، تمایل کارمند برای توصیه کردن کارفرمای جاری و احتمال تغییر شغل کارمند در آینده نزدیک را مد نظر قرار داده است.

بر اساس گزارش پایگاه خبری بیزنس اینسایدر، 10 کشوری که در صدر فهرست شادترین کارمندان دنیا قرار دارند، در اروپای غربی و اتحادیه اروپا هستند و کشورهای حوزه اسکاندیناوی هم عملکرد خوبی دارند. کشورهای آمریکا و انگلیس به این فهرست راه پیدا نکردند و به ترتیب در رتبه های 36 و 32 ایستادند. کشورهایی که شادترین و وفادارترین کارمندان دنیا را دارند، عبارتند از:

1- دانمارک

این کشور از رتبه چهارم در سال گذشته به رتبه برتر در سال 2016 ارتقا یافت. کارفرمایان دانمارکی شادی را یک اولویت قرار داده اند و برای تقسیم عادلانه قدرت، شرکتهایی که بیش از 35 کارمند دارند، جایگاه هایی را در هیات مدیره برای کارمندان معمولی اختصاص داده اند که آنها را از حقوق و قدرت مشابه سایر اعضای مدیریت ارشد برخوردار خواهند بود.

2- نروژ

یکی از کشورهای اسکاندیناوی است که در این فهرست نهاده شده است اما پیروز نشد در رتبه برتر بایستاد. با اینهمه این کشور در شاخص زندگی بهتر سازمان توسعه و همکاری مالی، برای امنیت شغلی و درآمد از 10 امتیاز، 9 امتیاز کسب نموده است.

3- کاستاریکا

تنها کشور آمریکای جنوبی است که در میان 10 کشور برتر نهاده شده است و صنایع گردشگری و کشاورزی کاستاریکا مشاغل فراوان، ثابت و رضایت بخشی ایجاد نموده اند.

4- سوئد

این کشور اسکاندیناوی نسبت به تعادل میان کار و زندگی دغدغه خاطر زیادی دارد به اندازه ای که حتی طرح آزمایشی شش ساعت کار در روز را اجرا نموده است. تنها یک درصد از مردم سوئد بیش از 50 ساعت در هفته کار می نمایند و والدین می توانند 480 روز مرخصی والدین را بین خود تقسیم نمایند.

5- اتریش

از نقطه نظر یک کارگر در اتریش، چیزی برای شکایت وجود ندارد. حقوقهای بالا با حداکثر پنج هفته تعطیلات و 13 تعطیلات رسمی کامل می شوند. مرخصی بارداری سخاوتمندانه به این معناست که کارمندان زن می توانند برای هشت هفته خاتمه بارداری و هشت هفته پس از تولد کودکشان به مرخصی بروند.

6- هلند

به دلیل اینکه هلندی ها کار را خسته نماینده می دانند، این کشور دستورالعمل دقیقی پیرامون میزان ساعتی که یک کارمند می تواند کار کند، دارد. قانون ساعت کار، حداکثر مدت کار روزانه کارمندان را 9 ساعت و حداکثر مدت کار در هفته را 45 ساعت مشخص نموده است.

7- فنلاند

تنها تحقیقات یونیورسام نبوده که فنلاندی ها را در شغل شان شاد شناخته است. طبق یافته های گزارش کمیسیون اروپا، تنها 4.7 درصد از جمعیت کاری فنلاند از کارشان ناراضی هستند که پایین ترین نرخ در اتحادیه اروپاست.

8- بلژیک

بلژیک از رتبه سال گذشته سقوط کرد با اینهمه سال جاری در رتبه قابل قبول هشتم نهاده شد. نیروی کار بلژیک به ندرت درصدد تغییر شغل برمی آیند و بالاترین نرخ رضایت شغلی را در دنیا دارند.

9- مجارستان

نیروی کار این کشور کوچک، شادترین نیروی کار در اروپای شرقی است.

10- جمهوری چک

وفاداری بالایی که مردم جمهوری چک نسبت به کارفرما دارند، برخاسته از ویژگی سنتی آرام و باثبات آنها است. تحقیقات یونیورسام نشان می دهد مردم جمهوری چک آن چنان به دنبال چالش نیستند.

11- آلمان

آلمان اغلب موتور صنعتی اروپا به حساب می آید. کارکنان در یکی از قوی ترین اقتصادهای اروپا، ساعات کمتری کار می نمایند اما به دلیل اخلاق کاری پرکار بودن، کار بیشتری انجام می دهند.

12- سوییس

این کشور که همسایه فرانسه است، همیشه در میان کشورهای دنیا از نظر رضایت شغلی در بالاترین رتبه ها نهاده شده است. شرکت مشاوره آلمانی انستیتو جوا از فضای محل کار و فرصت برای پیشرفت در این کشور تمجید نموده است.

13- مکزیک

ساعات کار در مکزیک ساماندهی نشده و دستمزدها اغلب نسبتا اندک هستند اما این شرایط مانع از این نشده که مکزیکی ها از کارشان لذت نبرند. شاخص زندگی بهتر سازمان توسعه و همکاری مالی نشان می دهد مکزیکی ها به طور کلی نسبت به زندگی رضایت بیشتری در مقایسه با سایر کشورهای دنیا دارند.

14- رومانی

امنیت شغلی برای مردم رومانی اهمیت بالایی دارد و حضور رو به رشد شرکتهای بین المللی در این کشور، ثبات فزاینده ای را برای کارکنان فراهم نموده است. اگر یک کارفرما شغل ثابت عرضه کند، کارمندان رومانیایی وفادر و شاد هستند و به دنبال فرصتهای دیگری نخواهند بود.

15- بلغارستان

شرایط کار در بلغارستان به طور مستمر بهبود پیدا نموده که به مدد پیشرفت در مقررات حمایت نماینده از حقوق کارمندان برای ساعات کاری مناسب و مرخصی با حقوق بوده است.

16- فرانسه

قوانین اشتغال در فرانسه دقیق هستند تا رفاه کارکنان را تضمین نمایند. شرکتها باید پنج هفته کاری تعطیلات با حقوق و همچنین مرخصی با حقوق برای عزا و عروسی برای کارکنان فراهم نمایند. فرانسه همچنین یکی از ده ها کشور اروپایی است که قرارداد بدون تعیین کردن ساعت کار، در آنها ممنوع است.

17- سنگاپور

با وجود اینکه حداقل حقوق در سنگاپور وجود ندارد، کارکنان در این کشور از یکی از بهترین شرایط کاری و حقوقهای رقابتی برخوردارند.

18- اسپانیا

طبق گزارش موسسه سیاستهای خانواده اسپانیا، کارمندان اسپانیایی یکی از طولانی ترین ساعات کار را در اروپا دارند اما یافته های یونیورسام نشان می دهد این امر لزوم مانع شادی آنها نمی گردد. پاداش و تعطیلات عمومی هم به آن افزوده می گردد.

19- کلمبیا

کلمبیا یکی از اقتصادهای برخوردار از سریع ترین نرخ رشد در منطقه به خصوص در بخش فناوری و شرکتهای نو پا است و این امر به معنای فرصتهای زیادی است که برای کارفرمایان و کارمندان ایجاد می گردد.

20- برزیل

قانون اساسی برزیل شرایط منصفانه برای کارکنان را تضمین نموده است. حداکثر میزان ساعت کاری که کارمندان می توانند داشته باشند، 44 ساعت در هفته بوده و اضافه کاری نمی تواند بیشتر از دو ساعت در روز باشد.

21- پاناما

به دلیل دستمزدهای پایینی که در پاناما وجود دارد، بعید است با کار کردن در این کشور ثروتمند شد اما از سوی دیگر کار بیش از حد هم وجود ندارد. کارمندان در این کشور 30 روز مرخصی با حقوق و دو ساعت وقت ناهار دارند. مرز میان زندگی کاری و شخصی هم کمرنگ است به طوریکه ملاقات با خانواده همکاران غیرمعمول نیست.

22- شیلی

این کشور آمریکای جنوبی یکی از اقتصادهای برخوردار از نرخ رشد سریع در این قاره بوده و این مسئله مسلما مایه رضایت نیروی کار شیلی است.

23- کانادا

تنها تحقیقات یونیورسام نبوده که نشان داده کانادایی ها در سرکار شاد هستند. طبق تحقیقات مشابهی که در سال 2012 انجام گرفت، 76 درصد از مردم کانادا اظهار کردند از شغل شان راضی یا بسیار راضی هستند. قوانین حقوق بشر جامع از افراد با ملیتهای مختلف در برابر تبعیض حمایت می نماید و همچنین قوانین اشتغال، حداقل حقوق، استانداردهای سلامت و ایمنی و ساعات کار را مشخص نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 19

به "کدام کشورها شادترین کارمندان را دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام کشورها شادترین کارمندان را دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید