نمکی: روز های سختی برایمان شروع می گردد ، ویروس انگلیسی در کشور چرخیده است

به گزارش چه خبر آنلاین، وزیر بهداشت با اشاره به موارد ویروس جهش یافته کرونا، خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی، گفت: روز های سختی دارد برایمان شروع می گردد.

نمکی: روز های سختی برایمان شروع می گردد ، ویروس انگلیسی در کشور چرخیده است

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سعید نمکی در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی، گفت: در شرایطی که جهان دچار مسائل زیادی در زمینه ویروس کرونا بود، توانستیم به مرگ های زیر 60 نفر برسیم. امروز عزیزان را جمع کردم تا بگویم شاید یکی از سخت ترین ایام مدیریتی ما در زمینه کووید-19 شروع شد.

وی افزود: من در تاریخ 10 دی ماه به حضرات نامه ای نوشتم و خواستم بعضی اتفاقات را دنبال کنید و عرض کردم که پیش بینی من ورود به یک خیز بسیار بسیار سهمگین و سنگینی است که اگر رعایت بعضی اصول را نداشته باشند و اگر ما را در رعایت پروتکل ها تنها بگذارند، ممکن است همه ما را گرفتار کند. پیش بینی نموده بودم از ورود ویروس موتاسیون یافته که علی رغم اینکه انگلیس ها به دروغ در روز های اول گفتند که فقط 30 تا 70 درصد ممکن است قدرت سرایتش بالا رفته باشد، بنده به صراحت اعلام کردم که قطعا هم قدرت سرایت چند برابر است و هم قدرت بیماری زایی و مرگ و میر این ویروس به مراتب بیش از چیزی است که انگلیس ها اعلام می نمایند. متاسفانه تازه به این موضوع اقرار نموده اند.

نمکی ادامه داد: تمام کوشش ما در مکاتباتی که با شما داشتم، این بود که مرز ها را بیشتر بپاییم، به مرز های زمینی، هوایی و دریایی در همه استان ها دقت داشته باشید و حتی اعلام کردم که موارد غیرقانونی که جنس برای محل های فروش می آورند، حتما تست کنید. پریروز خبری دریافت کردم و هفته قبل هم خبری مبنی بر مرگ یک خانم 71 ساله در خیابان وحدت اسلامی را دریافت کردم که هیچ مسافرتی به هیچ جا نداشت و اتفاقی که در آبیک و بیمارستان هشتگرد افتاد، اثبات کرد که ویروس موتاسیون یافته تقریبا در کشور چرخیده و ما باید همه جا فکر کنیم که زیر پوست هر شهری هر روستایی و هر خانواده ای ممکن است این ویروس پیدا گردد و این یکی از زنگ خطر های جدی در مدیریت کرونا است که شروع شده است.

وی افزود: سخت ترین آخر هفته ای که در این 13 ماه بر من گذشت، دو روز گذشته بود که بسیار سخت و دردناک بود. زیرا من ملوانی این کشتی طوفان زده را بر عهده دارم و در این مدت دیدم که متاسفانه فرازونشیب ها چطور می تواند ما را گرفتار کند.

وزیر بهداشت گفت: این ویروس یکی از بااقتدارترین نظام های بهداشتی و درمانی جهان را در اروپا به زانو درآورد. البته این را نمی گویم که دل مدافعان سلامت و سرداران نظام سلامت را خالی کنم، اما روز های سختی دارد برایمان شروع می گردد و باید خودتان را برای مبارزه با چموش ترین ویروس موتاسیون یافته ای که متاسفانه دارد مملکت را گرفتار می نماید، آماده کنید.

وی ادامه داد: ما هر چه التماس کردیم و خواهش کردیم و هر چه گفتیم و در هفته های گذشته مرتب در صحبت هایی که با مردم و مسئولان داشتم، خواهش کردم که رعایت کنید. روش مبارزه با ویروس جدید، فرقی با ویروس قدیم ندارد و روشش تشدیدی فاصله گذاتری ها و مراقبت هاست و رعایت بیشتر پروتکل هاست. متاسفانه در خوزستان که شادگان اولین کانون آلودگی ماست، رعایت پروتکل ها به زیر 10 درصد و حتی صفر رسیده بود و ما به همین میزان آسیب دیدیم. هر جا که رعایت پروتکل ها ضعیف شد، نقطه آسیب پذیری ما شروع می گردد.

نمکی توصیه هایی اضطراری را خطاب به روسای دانشگاه ها بیان نمود و گفت: به هر حال این ویروس جدید، ویروسی مهاجم، سرکش و با قابلیت سرایت و بیماری زایی بالا و همچنین مرگ و میر به مراتب بالاتر از ویروس های قبلی است و باید فکر کنید که این ویروس همه جا چرخیده است.

وی افزود: روزی گفتم که ویروس ها پاسپورت نمی خواهند. همانطور که ویروس ووهان توانست قطب جنوب را تسخیر کند، ویروس موتاسیون یافته انگلیسی و آفریقایی هم می تواند در دورترین نقاط این سرزمین خودش را نشان دهد. بر این اساس اولین گامی که باید برداریم، تست های بیشتر است. باید مرتب مقدار تست ها را افزایش دهیم و در کنار تست های رپید، حتما PCR را به صحنه آوریم. حتما اگر بیمار علامت داری دیدید و هر دو تست رپید و PCR برایش منفی بود، باز هم او را رها نکنید و حتما مجددا بیمار را تست کنید و حتما نمونه هایی را برای NGS برای سه مرکزی که قبلا اعلام نموده بودیم، یعنی دانشکده بهداشت، انستیتو پاستور و معاونت تحقیقات و فناوری بفرستید و ارائه کنید تا بتوانیم اولین اثرات موتاسیون را آنالیز کنیم.

وی تاکید نمود: موتاسیون و جهش هم مختص ویروس آفریقایی و انگلیسی نیست و ممکن است در درون مرز های خودمان هم با گستره جغرافیایی و ژنتیکی که داریم، به موتاسیون های جدیدی برسیم و یا از کشور های دیگر موتاسیون های دیگری پا به مملکتمان بگذارند.

وی ادامه داد: مرز ها را به شدت مراقبت کنید. برای مطب های خصوصی نیز معاونت های درمان و بهداشت برنامه گذاشتند و حتما باید بتوانیم اطلاعات این مطب ها را به عنوان اولین جایگاهی که بیماران مراجعه می نمایند، ثبت و بیماران را رصد کنیم.

وزیر بهداشت گفت: همچنین محدودیت مسافرت هارا ادامه دهیم. از کوچکترین قصوری نگذرید و اگر هم در استان حریف نیستید، به من اعلام کنید. حتما روی بستن جا هایی که باید ببندید، بایستید و حتما بر روی مرز های استان خود و استان همجوارتان دقت کنید.

نمکی خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی افزود: قرنطینه ها را جدی گرفته و اگر یک مورد مثبت موتاسیون یافته پیدا کردید، حتما در قرنطینه هایی که دکتر کولیوند آماده نموده، ببرید. با کمیته های ما در ارتباط بوده و مراتب را مستمر گزارش کنید. کمربند ها را سفت تر ببندید، چشم ها را بیش از قبل باز کنید و قدم ها را تندتر بردارید. متاسفانه آهنگ گرفتاری این ویروس ممکن است تندتر از گام هایی باشد که ما برمی داریم. امیدوارم با دیده بانی بیشتر و رصد مستمر بر این مشکل جدید هم فائق آییم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 694

به "نمکی: روز های سختی برایمان شروع می گردد ، ویروس انگلیسی در کشور چرخیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمکی: روز های سختی برایمان شروع می گردد ، ویروس انگلیسی در کشور چرخیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید