معرفی کامل 17 مورد گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما

به گزارش چه خبر آنلاین، نگهداری از گل و گلدان در پاییز و زمستان کار احتیاج به دانستن بعضی نکات حرفه ای باغبانی دارد. مراقبت از گل و گلدان در برابر گزند سرمای زمستان، نحوه آب دادن به آن ها در روزهای سرد، رسیدن نور کافی به آن ها و البته انتخاب گیاهان مناسب برای فصول پاییز و زمستان دغدغه بسیاری از کسانی است که تعداد زیادی گلدان دارند یا در نگهداری از گل و گیاه تازه کارند. علاوه بر این در فصل زمستان به خاطر آلودگی هوا نگهداری از گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا یک ایده بسیار هوشمندانه است. 8 نکته مهم برای انتخاب برترین گیاهان آپارتمانی در پاییز و زمستان و نگهداری از انواع گل های آپارتمانی را از سرویس سبک زندگی در مجله خبرنگاران بخوانید.

معرفی کامل 17 مورد گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما

1- گل کلم زینتی

در حالی که بهار و تابستان فصلی شکوهمند برای نگهداری از گل و گلدان های رنگ به رنگ است، برای فصول پاییز و زمستان باید گیاهانی را انتخاب کنید که نسبت به سرما مقاوم هستند. همه چیز به رنگ و بافت گیاه بستگی دارد.

انواع گل کلم زینتی عاشق سرما هستند. تحمل و مقاومت انواع گل کلم زینتی در برابر سرما بسیار بالاست و تنوع رنگی این گیاه زیبا هم شور و حال بی نظیری به باغچه یا گلخانه شما می بخشد.

انواع گل کلم زینتی تا 60 سانتی متر هم قادر به قد کشیدن هستند و به جز در نور مستقیم آفتاب در سایه هم رشد خوبی دارند، هر چند در این صورت برگ ها کمی تنک تر و با فاصله بیشتری از هم رشد می نمایند. گل کلم زینتی جزو برترین گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما برای بالکن است.

2- گل بنفشه

گل بنفشه هم از جمله برترین گیاهان خانگی در پاییز و زمستان است که با دستکاری های ژنتیکی این روزها تنوع رنگی فراوانی هم دارد. بنفشه معمولا 15 تا 25 سانتی متر رشد می نماید و در فصل زمستان تنوعی بی نظیر به باغچه و یا گلدان های منزل تان می بخشد.

گل بنفشه از جمله گیاهان آپارتمانی سریع الرشد هم هست. اگر نوع بنفشه آفریقایی را انتخاب کردید حتما در فصل زمستان آن را مقابل پنجره های جنوبی خانه قرار دهید.

بیشتر بخوانید: برترین روش نگهداری و مراقبت از گیاهان بزرگ آپارتمانی

3- گیاهان همواره سبز مثل یوکا، کلیرا ژاپنیکا و لیریوپ

از جمله برترین گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما در پاییز و زمستان گیاهانی هستند که معمولا در تمام فصول سال سبز هستند. یکی از این گیاهان همواره سبز یوکا است. علاوه بر این گیاهانی مثل کلیرا ژاپنیکا که به اوریا ژاپنیکا هم مشهور است به عنوان یک گیاه آپارتمانی متداول و محبوب یک انتخاب زمستانی خوب است.

اگر از گیاهانی که گل دارند بیشتر خوش تان می آید لیریوپ هم از جمله برترین گیاهان خانگی در پاییز و زمستان است که البته در تابستان به گل می نشیند. لیریوپ گیاهی مقاوم با برگ های نواری و باریک است.

4- سرو ریسمان سبز

یک انتخاب مطلوب دیگر برای ماه های سرد سال سرو ریسمان سبز یا سرو کامیس پاریس است. این گیاه مقاوم در برابر باد شدید و سرما در جوانی به عنوان یک گیاه گلدانی و در سنین بالاتر برای کاشت در باغچه بسیار مناسب است. کامیس پاریس بومی آمریکای شمالی است و در منطقه ها مرطوب رشد سریع تری دارد.

5- بدون برگ ها مثل آزالیا را از قلم نیندازید

انتخاب گیاهانی که در زمستان برگ هایشان می ریزد هم انتخاب بدی نیست. برای مثال گونه هایی از آزالیا مثل Varnadoes Pink حتی در فصول سرد سال که گلبرگ هایش را از دست می دهند در زمستان یک گیاه زیبا و شکیل است.

6- گلدان کمتر اما بزرگ تر خریداری کنید؛ بنفشه و مینا چمنی

پیشنهاد ما برای فصول سرد سال و برای نگهداری از انواع گیاهان و گل های آپارتمانی مقاوم به سرما این است که تعداد گلدان ها کمتر اما بزرگ تر باشد. فارغ از استایل و سبک خانه یا باغچه تان یک گلدان فلزی یا سفالی بزرگ با گل های رنگ مثل انواع بنفشه یا مینا چمنی یک انتخاب خوب و پسندیده است. این نکته را هم یادتان باشد که گیاهان در فصول سرد سال رشد کمتری نسبت به فصول گرم دارند.

7- گیاهان رونده همواره سبز مقاوم به سرما؛ انواع پیچک را نباید فراموش کنید

پیچک از آن دسته گیاهان وفاداری است که گرما و سرما نمی شناسد و جزو گیاهان بالکنی مقاوم به سرما و گرما است. البته پیچک هم برای فضای باز و هم داخل فضای منزل گیاهی چشم نواز، مقاوم و مناسب است.

با این همه اگر دوست دارید یک گیاه نو اما وفادار مثل پیچک را انتخاب کنید سراغ یاس ستاره ای یا Fragrant Jasmine بروید. یاس ستاره ای از جمله گیاهان بومی شرق آسیاست که هم در فضای منزل و هم خارج از آن رشد خوبی دارد به شرطی که دمای داخل منزل بیشتر از 18 درجه سانتی گراد نباشد.

گل های سفید ستاره ای شکل این گیاه پیچکی زیبایی فوق العاده ای به آن می بخشد و شاخه و برگش درست مثل پیچک از سطوح مختلف بالا می رود.

بیشتر بخوانید:

8- گل سیکلامن پرسیوم یا سیکلمه برای بالکن و داخل منزل

این گیاه علفی از تیره پامچال با برگ های قلبی شکل و گل های معطر به رنگ های صورتی، قرمز، سفید و سرخابی و … یکی از مقاوم ترین و برترین گیاهان خانگی در پاییز و زمستان و از جمله گیاهان آپارتمانی سایه دوست مقاوم به سرما است.

9- کاج الودی؛ گل سرسبد برترین گیاهان خانگی در پاییز و زمستان

اگر در پی برترین گیاهان آپارتمانی بسیار مقاوم در برابر سرما هستید پیشنهاد ما به شما کاج الودی است. این گیاه مخروطی شکل با برگ های سوزنی از جمله گیاهان بسیار مقاوم در فصل سرما است که حتی تا سرمای -29 درجه سانتی گراد هم دوام می آورد.

کاج الودی در فصول سرد به آبیاری زیاد هم احتیاج ندارد، آبیاری بیش از حد ریشه هایش را می پوساند و از خاک بیش از حد خیس بیزار است اما به خاک مرطوب علاقه دارد.

10- کاکتوس کریسمس

یکی دیگر از برترین گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما که همان طور که از نامش پیداست مخصوص روزهای سرد سال و حال و هوای کریسمس است. کاکتوس کریسمس یکی از برترین گیاهان خانگی در پاییز و زمستان است که در برابر سرما بسیار مقاوم و بومی کشور برزیل است.

خبر خوب این است که کاکتوس کریسمس به نور غیر مستقیم احتیاج ندارد و از آن جایی هم که بومی جنگل های بارانی است به آبیاری زیاد احتیاج دارد. نگهداری و کاشت کاکتوس کریسمس بسیار آسان است.

11- گیاه خورشیدی؛ از گیاهان مقاوم به سرما برای راه پله

گیاه خورشیدی از آن دسته گل هایی است که هم در داخل خونه و هم در فضای بیرون مثل راه پله و بالکن، قابلیت رشد و پرورش دارد. این گیاه به خاطر غنچه های بسیار زیبایی که دارد، بسیار محبوب بوده و رنگ غنچه های این گل مقاوم به سرما از قرمز تا نارنجی متغیر است.

نکته جالب درباره این گیاه این است که در تمام طول سال توانایی حفظ کردن شاخه و برگ هایش را دارد و حتی در فصل زمستان نیز برگ های تازه بر آن می روید. این گیاه مقاوم آپارتمانی مناسب راه پله و داخل آپارتمان، احتیاج چندانی به آبیاری مکرر ندارد و به آسانی با محیط های سرد و خشک سازگاری پیدا می نماید.

با این حال باید خاک گیاه، دارای قدرت زهشکی بالا باشد و بعلاوه در فصل رشد گیاه به وسیله کود گیاهان آپارتمانی کامل مثل کود سه بیست مایع تغذیه گردد.

12- هویا؛ گیاه رونده همواره سبز مقاوم به سرما

نام دیگر گیاه آپارتمانی هویا از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما، پیچ مومی مینیاتوری است. محل اصلی زندگی این گیاه بالارونده، اغلب در جنگل های گرمسیری است. اما با توجه به برگ های زیبا و مومی گیاه، هویا این قابلیت را دارد که در انواع مختلفی از شرایط محیطی و دمایی رشد می نماید.

از دیگر ویژگی های این گل این است که در هر گونه طیف نوری اعم از زیاد یا کم، به توسعه بافت رویشی خود ادامه می دهد. هویا به خاطر برگ های مومی شکلی که دارد، آب زیادی را در خود ذخیره می نماید بنابراین به هیچ وجه احتیاج به آبیاری مکرر ندارد. این گیاه را به راحتی می توانید در بالکن یا حیاط خلوت قرار دهید.

13- پیراکانتا؛ گیاه بالکنی مقاوم به سرما

در میان انواع گیاهان بالکنی مقاوم به سرما، پیراکانتا (Pyracantha) نیز یک گیاه همواره سبز است که در بهار شکوفه های ریزی روی آن را پر می نمایند و ظاهر زیبایی به این گیاه می دهند. پرورش و نگهداری این گیاه، کار راحتی است و می توانید با آبیاری درست، آن را در بالکن خانه خود قرار دهید. ضمناً این گیاه، معطر است و علاوه بر ظاهر زیبایی، عطر خوشی را در فضا پراکنده می نماید.

14- نسترن؛ گیاه رونده و مقاوم برای بالکن

گل نسترن رونده (Rosa Canina) از محبوب ترین گیاهان بالکنی مقاوم به سرما است. این گیاه از خانواده گل های رز محسوب می گردد و بسیاری از ویژگی های آن با رزها مشابه است. نسترن با رشد نسبتا خوبی که دارد، در فصل بهار گل هایی با رنگ سفید، قرمز و زرد رنگ می دهد.

بد نیست بدانید که بیشتر گونه های این گیاه، خاردار هستند و از گیاهان آپارتمانی و بالکنی مقاوم به سرما محسوب می شوند. بنابراین شما می توانید این گل را در بالکن خود قرار دهید و با رسیدگی درست به تقویت رشد آن یاری کنید. پس از آنکه این گیاه به مقدار کافی رشد کرد، می توانید به شاخه های گل که قابلیت راهنمایی بالایی دارند، فرم دهید و آن ها را دور داربست های بالکن خود ببندید.

15- یاس شیروانی؛ بالارونده و مقاوم برای بالکن

انواع یاس از جمله گیاهانی هستند که انواع متنوع و زیادی دارند. از میان آنها، بعضی از گل ها برای فضای بالکن بسیار مناسب هستند. یاس سفید (Jasminum officinale) از جمله گیاهان رونده بالکنی مقاوم به سرما است که با نام های دیگری چون یاس شیروانی و یاسمن سفید شناخته می گردد.

گل های این گیاه کوچک و سفید رنگ هستند که بوی معطری نیز دارند. البته نباید فراموش کنید که این گیاه برای رشد بهتر و کامل تر به نور آفتاب و آب و هوای معتدل احتیاج دارد و در هوای بسیار سرد آسیب می بیند.

16- گل اطلسی؛ زیبای مقاوم به سرما

گیاه اطلسی (Petunia) یکی از برترین انتخاب هایی است که می توانید برای بالکن یا تراس داشته باشید. این گیاه از جمله گیاهان بالکنی سریع رشد، یک ساله و بومی آمریکای جنوبی است. اما این گل مدل بومی ایران نیز دارد که در مقایسه با نوع آمریکایی آن، عطر بیشتری دارد.

بعلاوه می توانید گل های شیپوری شکل این گیاه را که به رنگ قرمز با حاشیه سفید هستند، در فصل تابستان تا پاییز ببینید.

17- گل شاه پسند؛ رونده و مقاوم با گل های زیبا

گل شاه پسند (Verbena) از جمله گیاهان رونده بالکنی است که می تواند دیوارهای بالکن شما را زیبا و دیدنی کند. این گیاه از رشد خوبی برخوردار است و ساقه های آن در مدت زمان کوتاهی بلند می شوند. از دیگر نقاط قوت این گل این است که در برابر نور کم و آب کم مقاوم است. بنابراین می توانید از انواع مختلف این گیاه مقاوم به سرما برای تزیین بالکن منزل خود بهره ببرید.

سوالات متداول

در زمستان برای داخل بالکن از چه گیاهانی استفاده کنیم؟

از میان گل ها و گیاهانی که مناسب فصل زمستان هستند و مقاومت بالایی در برابر سرما دارند، می توانید در بالکن هم بهره ببرید. این گل ها شامل یاس شیروانی یا یاسمن سفید، نسترن، پیراکانتا و … می شوند.

داخل راه پله در فصل زمستان چه گلی بگذاریم؟

برای داخل راهرو بهتر است گل هایی را انتخاب کنید که نور چندانی احتیاج ندارند، در عین حال به سرما نیز مقاوم باشند. گل سیکلمه، گیاه خورشیدی، کاکتوس کریسمس و … را می توانید برای نگهداری و زیبایی داخل راهرو بهره ببرید.

منبع: The English Garden

منبع: افق کوروش
انتشار: 20 آذر 1401 بروزرسانی: 20 آذر 1401 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1382

به "معرفی کامل 17 مورد گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی کامل 17 مورد گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید