مسکن ملی برای دهک های متوسط ساخته می گردد

به گزارش چه خبر آنلاین، جامعه هدف اصلی طرح اقدام ملی مسکن دهک های 4 تا 7 هستند که از توان نسبی برای تامین آورده و پرداخت اقساط تسهیلات برخوردارند.

مسکن ملی برای دهک های متوسط ساخته می گردد

جهت دریافت خدمات طراحی الاچیق در باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، طرح اقدام ملی فراوری و عرضه 400 هزار واحد مسکونی برای دهک های متوسط طراحی شده که وزیر راه و شهرسازی نیز پیش از این به آن اشاره نموده است. مسئولیت تامین مسکن برای دهک های یک تا سه نیز با نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی است.

متقاضیان مسکن ملی بعد از آنکه شرایطشان بر اساس شروط پنجگانه از جمله سبز بودن فرم ج، سرپرست خانوار بودن و عدم مالکیت آنها احراز شد باید در ابتدا حدود 30 تا 40 میلیون تومان بپردازند. به ترتیب بر اساس میزان پیشرفت پروژه نیز باید مبالغ دیگری را تزریق نمایند. 100 میلیون تومان نیز وام 18 درصد به هر واحد تعلق میگیرد.

مساحت واحدهای طرح اقدام ملی متفاوت است. به طور مثال در شهرهای کمتر از 100 هزار نفر مساحت واحد ها به طور میانگین 100 متر مربع است. در شهرهای بزرگتر احتمالاً میانگین متراژ خانه ها کوچک تر خواهد بود. اما تخمین زده می گردد که هزینه ساخت هر واحد بین 2.5 تا 3.5 میلیون تومان در هر متر مربع باشد. لذا با توجه به این شرایط پیش بینی می گردد دهک های پایین توان پرداخت هزینه های طرح اقدام ملی را نداشته باشند.

اولین واحدهای مسکن ملی این ماه در سیرجان تحویل داده می گردد

در حال حاضر پس از گذشت حدود یکسال از پروژه اقدام ملی در استان کرمان تعدادی از واحدها در شهر سیرجان به اتمام رسیده و هم اکنون محوطه سازی آنها در حال اجرا است که طبق وعده علی نبیان - مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن -، در روزهای آینده افتتاح خواهد شد.

گفته می گردد تعداد این خانه ها 17 هزار و 500 واحد است که توسط تعاونی ساخته می گردد و با توجه به اینکه اعضا به موقع آورده خود را تامین نموده اند با سرعت مناسبی اجرا شده و هم اکنون آماده تحویل است. بر این اساس محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید که پیشرفت پروژه اقدام ملی وابستگی بسیار زیادی به تامین به موقع آورده از سوی متقاضیان دارد.

پیشرفت 35 درصدی مسکن ملی

همچنین طبق آخرین اعلام شرایط پروژه اقدام ملی مسکن تا 16 اردیبهشت ماه 1399 برای 300 هزار واحد تامین زمین شده و 230 هزار واحد مراحل اجرایی را طی می نماید. در مجموع این فرایند تعریف شده بیش از 35 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. دولت قول داده در صورت تامین به موقع آورده از سوی متقاضیان سال 1400 کل پروژه را به اتمام برساند.

این طرح در 4 قالب شامل پروژه های مشارکتی، بخش خصوصی، پروژه های 99 ساله و فروش اقساطی پیش می رود. برای مثال چنانچه در شهر تهران متقاضی از تمکن اقتصادی بیشتری برخوردار باشد می تواند از پروژه های بخش خصوصی یا مشارکتی استفاده کند.

سهم استان تهران از طرح اقدام ملی مسکن در قالب ثبت نام 66 هزار و 290 واحد است و علاوه بر این تعداد قابل توجهی از پروژه های مشارکتی تعریف شده که تعداد آنها به مراتب بیش از واحد های ثبت نامی است. در خاتمه سهم دولت و بخش خصوصی تقسیم و سهم دولت در قالب فراخوان به متقاضیان واگذار می گردد.

در 4 شهر اندیشه، پردیس، پرند و هشتگرد و همچنین محله تهرانسر که از مناطق پر تقاضای اطراف تهران محسوب می شوند طرح اقدام ملی مسکن عمدتاً در قالب مشارکت با سازندگان، فعال است. طبق برنامه اولیه 2000 واحد برای محله تهرانسر، 2522 واحد برای شهر جدید اندیشه، 25 هزار و 327 واحد در پرند، 19 هزار واحد در پردیس و 21 هزار واحد برای شهر جدید هشتگرد در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگاران، طرح اقدام ملی فراوری و عرضه 400 هزار واحد مسکونی، شهریور 1398 با حضور رئیس جمهوری شروع شد. البته در برخی از مناطق از خاتمه سال 1397 کلید خورده بود. در قالب این طرح تا نیمه اردیبهشت ماه 1399 برای 300 هزار واحد تامین زمین شده و 230 هزار واحد مراحل اجرایی را طی می نماید. بر اساس اعلام اسلامی وزیر راه و شهرسازی، اولین واحدهای مسکن ملی در برخی مناطق کشور، خرداد یا تیرماه سال جاری تحویل می گردد. پیش از این هم محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - به خبرنگاران گفته بود که 17 هزار و 500 واحد در شهرهای کوچک آماده واگذاری است. همچنین روز 23 اردیبهشت 1399 طاهرخانی - مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید - دستور داد که 2000 واحد مسکن ملی پرند تا قبل از هفته دولت (شهریور ماه) سال جاری به متقاضیان تحویل داده گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 176

به "مسکن ملی برای دهک های متوسط ساخته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن ملی برای دهک های متوسط ساخته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید