محرومیت گلخانه های خوزستان از معافیت بیمه برطرف گردد

به گزارش چه خبر آنلاین، هیات وزیران در سال 1362 مصوبه ای صادر کرد که بر اساس آن شرکت ها، اتحادیه های تعاون روستایی و کشاورزی که واحدهای تولیدی محسوب می شوند از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما تا سقف پنج کارگر معاف هستند، اما این موضوع به دلیل تفسیر متفاوت سازمان تأمین اجتماعی تا به امروز برای واحدهای گلخانه ای خوزستان اجرایی نشده است.

محرومیت گلخانه های خوزستان از معافیت بیمه برطرف گردد

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان با اشاره به پیگیری اجرا شده در خصوص مشمول شدن گلخانه های این استان از قانون معافیت پرداخت حق بیمه کارگاه های دارای پنج نفر کارگر، اظهار کرد: طی سال های 90 تا 91 خوزستان جزء استان های برتر در زمینه پرداخت یاری های دولت به بخش کشاورزی بود اما این در حالی است که گلخانه داران استان مشمول این قانون قرار نگرفتند.

شهلا عموری به تصویب نامه شماره 502/ 23853 هیات وزیران با موضوع فهرست فعالیت های تولیدی، صنعتی و فنی مشمول معافیت حق بیمه سهم کارفرما و همچنین بخشنامه 140/2 درآمد سازمان تأمین اجتماعی با موضوع واحدهای تولیدی کشاورزی اشاره نمود و گفت: بر اساس تعریف تخصصی که سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان از فعالیت های کشاورزی دارد، کشت گلخانه ای نیز باید زیرمجموعه بخش کشاورزی و جز واحدهای تولیدی این بخش قلمداد گردند.

رئیس اتاق اهواز به نامه اخیر رئیس سازمان تأمین اجتماعی کشور به استاندار خوزستان پیرو مصوبه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در مردادماه سال گذشته اشاره نمود و گفت: در این نامه واحدهایی که مشمول قانون معافیت نمی شوند، واحدهایی معرفی شده که به صورت خانوادگی اداره می شوند.

او با طرح این سؤال که چرا این معافیت ها در دیگر استان های کشور اعمال می شود، گفت: اداره کل تأمین اجتماعی خوزستان باید نسبت به این موضوع شفاف سازی کند و این معافیت ها را برای واحدهای گلخانه ای در استان اجرایی کند.

استعلام از اداره کل قوانین مجلس در خصوص بهره مندی معافیت بیمه ای گلخانه ها

مدیرکل هماهنگی اقتصادی استانداری خوزستان در خصوص پاسخ مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی کشور در اسفندماه سال گذشته خطاب به استاندار خوزستان، پیرو مصوبه مردادماه 1398 برای مشمول شدن کارگاه های گلخانه ای استان جهت استفاده از معافیت پرداخت حق بیمه سهم کارفرما تا سقف پنج کارگر، بیان داشت: پاسخ ارائه شده به صراحت اعلام نموده که اداره کل تأمین اجتماعی خوزستان اختیار کامل دارد و می تواند تحت شرایطی گلخانه های استان را شامل قانون معافیت قرار دهد.

ارسلان شهنی یادآور شد: بااین وجود، پیش از هر چیز لازم است تا استعلام های مربوط به شمولیت این قانون در خصوص کارگاه های گلخانه ای از اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی انجام شود.

او با بیان اینکه امکان شمولیت این کارگاه ها از این معافیت ها قطعاً امکان پذیر است، گفت: درصورتی که اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی این موضوع را تأیید کند، تأمین اجتماعی ملزم به انجام آن است.

مدیرکل هماهنگی اقتصادی استانداری خوزستان اضافه نمود: بر اساس اطلاعات موجود، معافیت مربوط به گلخانه ها در دیگر استان های کشور در حال انجام است و اداره کل تأمین اجتماعی خوزستان نیز به تبعیت از دیگر نقاط کشور باید نسبت به اعمال این معافیت ها در زمینه کارگاه های گلخانه ای اقدام کند.

شهنی با اشاره مجدد به نامه مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی کشور به استاندار خوزستان، گفت: در این نامه اذعان شده کارگاه های موصوف در صورت احراز شرایط لازم مقرر در قانون معافیت، کارفرمایان آنها از پرداخت حق بیمه معاف خواهند شد و می توانند از مزایای پیش بینی شده در این زمینه بهره مند شوند.

او تنها استثناء قائل شده در این نامه برای شمولیت این کارگاه ها را خانوادگی نبودن لیست بیمه گلخانه ها مطرح کرد و اضافه نمود: همچنین درصورتی که اعتبارات لازم برای انجام معافیت های مذبور از سوی دولت تأمین شود، امکان مشمول شدن کارگاه هایی با این نوع لیست بیمه نیز فراهم خواهد شد.

مدیرکل هماهنگی اقتصادی استانداری خوزستان گفت: همچنین در این نامه تأکید شده به جز کارگاه های آنالیز شده که به صورت خانوادگی اداره می شوند، دیگر واحدها که مدعی استفاده از این معافیت ها هستند، می توانند مدارک و مستندات خود را ارائه نمایند تا آنالیز های لازم در خصوص آنها صورت گیرد.

او توضیح داد: بر همین اساس نمی توان گفت مدیرعامل این سازمان شمولیت گلخانه های استان برای استفاده از این معافیت ها را رد نموده است.

تفسیر از تعریف واحدهای کشاورزی تولیدی بر عهده تأمین اجتماعی نیست

معاون امور اقتصادی استانداری خوزستان همچنین در این خصوص گفت: بر اساس قانون معافیت پرداخت حق بیمه سهم کارفرما تا سقف پنج کارگر، واحدهای کشاورزی تولیدی که عملیات کاشت، داشت و برداشت را انجام می دهند باید از مزایای مربوطه بهره مند شود.

نوراله حسن زاده با بیان اینکه فعالیت های گلخانه ای امروزه درحال توسعه و گسترش هستند، اضافه نمود: شهرک های گلخانه ای متعددی در شهرستان های شوش، شوشتر، دزفول و دیگر مناطق استان ایجاد شده که وسعت هرکدام از آنها بین 200 تا 500 هکتار است که برنامه توسعه آنها نیز در دستور کار قرار گرفته است.

او اضافه نمود: این گونه شهرک ها همانند شهرک های صنعتی هستند که هرکدام از آنها به ایجاد فرصت های شغلی بین پنج تا 10 نفر منجر خواهند شد.

حسن زاده از سازمان جهاد کشاورزی خوزستان خواست تا با توجه به حوزه تخصصی این سازمان نسبت به ارائه تعریفی روشن از فعالیت گلخانه ای به عنوان یک واحد تولیدی کشاورزی اقدام کند.

معاون امور اقتصادی استانداری خوزستان تأکید کرد: با توجه به همسو بودن فعالیت های گلخانه ای به عنوان یک واحد تولیدی کشاورزی با فهرست فعالیت های مشمول معافیت حق بیمه سهم کارفرما و همچنین اجرای آن در سایر استان ها، اعمال این معافیت برای گلخانه داران خوزستان قابل اجرا است.

او گفت: لازم است که یک کارگروه کارشناسی با حضور اداره کل تأمین اجتماعی استان، معاونت امور اقتصادی استانداری و سازمان جهاد کشاورزی خوزستان برای آنالیز کارشناسی مستندات موجود تشکیل شود.

حسن زاده در ادامه تأکید کرد: در صورت برطرف نشدن این مشکل از سوی اداره کل تأمین اجتماعی استان، موضوع به وسیله معاونت اقتصادی وزارت کشور مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

محدودیت های اقتصادی تأمین اجتماعی دلیل تفسیر یک جانبه از فعالیت های تولیدی کشاورزی

رئیس هیات مدیره تعاون گل و گیاه شهرستان شوشتر در خصوص مشمولیت نشدن کارگاه های گلخانه ای از سوی سازمان تأمین اجتماعی در استان خوزستان، گفت: در یکی از بازرسی های این سازمان متوجه شد که لیست بیمه یک واحد گلخانه ای 2 هزار متری غیبرطرفال در شهرستان باغ ملک (مربوط به سال 91) به صورت خانوادگی صادر شده است.

غلامحسین فرجیان ادامه داد: در این رابطه یک پرونده در اداره کل تأمین اجتماعی استان تشکیل شد و سپس گزارش های مربوط به این گلخانه به سازمان مرکزی منعکس گشت و همین گزارش مبنای سوءبرداشت تأمین اجتماعی در استان خوزستان شد.

او با بیان اینکه تفسیر سازمان تأمین اجتماعی و اداره کل آن در استان خوزستان از تعریف واحدهای گلخانه ای اشتباه است گفت: علاوه بر این محدودیت های اقتصادی سازمان در اختصاص معافیت های بیمه ای در ایجاد این سوءبرداشت تأثیرگذار بوده است.

فرجیان توضیح داد: این رویه باعث شد تا در نهایت حتی گلخانه های استاندارد و مکانیزه از سوی اداره کل تأمین اجتماعی استان خوزستان مشمول این معافیت ها نشوند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 465

به "محرومیت گلخانه های خوزستان از معافیت بیمه برطرف گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محرومیت گلخانه های خوزستان از معافیت بیمه برطرف گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید