سرانجام محقق شد؛ کنترل گوشی هوشمند با چشم!

به گزارش چه خبر آنلاین، دنیای گوشی های هوشمند روز به روز در حال توسعه است، اما هنوز یک موضوع به روز نشده و آن هم طریقه استفاده از این دستگاه ها با دست است. اکنون خبر می رسد که دانشمندان پیروز به توسعه ابزاری شدند که کاربران را قادر می سازد با استفاده از چشمان خود، گوشی هوشمند را کنترل نمایند.

سرانجام محقق شد؛ کنترل گوشی هوشمند با چشم!

به گزارش خبرنگاران، گوشی های هوشمند به بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده اند. این دستگاه ها اکنون به تلویزیون خصوصی ما، کامپیوتر شخصی، کیف پول شخصی، کنسول بازی شخصی و حتی همراه لحظه های تنهایی ما تبدیل شده اند. اگرچه این دستگاه تنها چند دهه پیش پا به عرصه وجود نهاد، اما اکنون تصور دنیایی بدون گوشی هوشمند، تقریباً غیرممکن شده است. با این همه و علی رغم تمام تحولات انقلابی که این دستگاه ها در همین زمان اندک تجربه نموده اند، هنوز نحوه استفاده از آن ها قدیمی به جای مانده و ما هنوز برای استفاده از آن ها به دستان خود احتیاج داریم.

در پاسخ به این دغدغه، محققان گروه رابط های آینده در مؤسسه تعامل انسان و رایانه (HCII) دانشگاه کارنگی ملون، در حال توسعه ابزاری به نام EyeMU هستند که به کاربران اجازه می دهد با ترکیب کنترل نگاه و حرکات ساده دست، عملیات ها را بر روی تلفن هوشمند اجرا نمایند. کاران آهوجا، دانشجوی دکترای تعامل انسان و کامپیوتر دانشگاه کارنگی ملون، می گوید؛ پیش در آمد بسیاری از کار هایی که ما انجام می دهیم، نگاه کردن به چیزی است. تجزیه و تحلیل و پیش بینی نگاه، چیز جدیدی نیست، اما دستیابی به سطح قابل قبولی از عملکرد به وسیله چشم در تلفن هوشمند، پیشرفت قابل توجهی خواهد بود.

کریس هریسون، دانشیار HCII و مدیر گروه Future Interfaces می گوید: چشم ها چیزی دارند که ما آن را مشکل لمس Midas می نامیم. شما نمی توانید موقعیتی داشته باشید که در آن، به هر کجا که نگاه کنید، اتفاق یا عملکردی روی دهد. این عملکرد در موقعیت های عادی سخت است، اما در تعامل با گوشی های هوشمند می تواند عملی گردد. استفاده ما از این دستگاه ها بسیار زیاد است و روزانه برنامه های زیادی وجود دارد که ما باید آن ها را باز و مورد استفاده قرار دهیم. نرم افزاری که چشم ها را با دقت ردیابی می نماید، می تواند این مشکل را برای ما حل نماید.

اندی کنگ، دانش آموخته ارشد علوم کامپیوتر، از زمانی که برای اولین بار به این دانشگاه آمد، به فناوری های ردیابی چشم علاقه مند بود. او نسخه های مشابه تجاری را گران و غیر کاربردی می دانست، بنابراین برنامه ای نوشت که از دوربین داخلی لپ تاپ برای ردیابی چشم های کاربر استفاده می کرد، که به نوبه خود مکان نما را در اطراف صفحه حرکت می داد. این اقدام یک گام اولیه مهم به سمت برنامه EyeMU که اکنون قرار انقلابی در رابط کاربری گوشی های همراه ایجاد کند.

کونگ گفت: تلفن های کنونی تنها زمانی به فرمان های ما پاسخ می دهند که از آن ها چیز هایی بخواهیم، چه با گفتار، چه با ضربه زدن و یا کلیک کردن روی دکمه. گوشی های هوشمند در حال حاضر به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین تصور کنید که چقدر مفیدتر خواهد بود اگر بتوانیم با تجزیه و تحلیل نگاه یا سایر بیومتریک ها، خواسته های کاربر را در این دستگاه ها پیش ببریم. آهوجا نیز گفت: کد کردن این ابزار برای اینکه بتواند به سادگی و سرعت در گوشی هوشمند کار کند، کار ساده ای نبود. در واقع این مسئله یکی از اساسی ترین مسائل ما بود، زیرا این ابزار باید بتواند به سرعت به حرکات چشم پاسخ دهد وگرنه بنا به طبیعت چشم، این اندام به سرعت و مدام در حال حرکت است و این می تواند در درک فرمان ها اختلال ایجاد کند.

کونگ و آهوجا، نمونه اولیه را با استفاده از ابزار Face Mesh گوگل برای مطالعه الگو های نگاه کاربرانی که به نواحی مختلف صفحه نمایش نگاه می نمایند و داده های نقشه برداری را ارائه می نمایند، توسعه دادند. سپس، تیم یک پیش بینی نماینده نگاه را توسعه داد که از دوربین جلوی گوشی هوشمند برای قفل کردن چیزی که بیننده به آن نگاه می نماید استفاده می نماید و آن را به عنوان هدف ثبت می نماید. این تیم با ترکیب پیش بینی نماینده نگاه با حسگر های حرکتی داخلی گوشی هوشمند برای فعال کردن دستورات، این ابزار را کارآمدتر کرد. به عنوان مثال، یک کاربر می تواند به مقدار کافی به یک اعلان نگاه کند تا آن را به عنوان یک هدف ایمن کند و تلفن را به سمت چپ تکان دهد تا آن را رد کند یا به سمت راست برای پاسخ به اعلان ها. به طور مشابه، کاربر ممکن است تلفن را نزدیک تر بکشد تا تصویر را بزرگ تر کند یا گوشی را دور کند تا کنترل نگاه را از بین ببرد.

هریسون می گوید: شرکت های بزرگ فناوری مانند گوگل و اپل به فناوری پیش بینی نگاه بسیار نزدیک شده اند، اما خیره شدن به یک چیز به تنهایی شما را به آن جا نمی رساند. نوآوری واقعی در این پروژه، افزودن حالت دوم است، مانند تکان دادن تلفن به چپ یا راست، همراه با پیش بینی نگاه. این چیزی است که آن را قدرتمندتر می نماید. این یک ایده هوشمندانه است که EyeMU را بسیار شهودی تر می نماید.

منبع: techxplore

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 6 تیر 1401 بروزرسانی: 6 تیر 1401 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1284

به "سرانجام محقق شد؛ کنترل گوشی هوشمند با چشم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام محقق شد؛ کنترل گوشی هوشمند با چشم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید