ساگرادا فامیلیا در اسپانیا، شاهکار بی تکرار کلیساهای دنیا

به گزارش چه خبر آنلاین، کلیسای ساگرادا فامیلیا در اسپانیا (Sagrada Familia)

اگر دارید برای یک سفر به اسپانیا و مرکز کاتالان برنامه ریزی می کنید، کلیسای ساگرادا فامیلیا اولین جایی است که باید در مدت اقامتتان در بارسلونا از آن تماشا کنید. این کلیسا شما را شگفت زده و حتی شوکه می کنید، نه فقط به خاطر مقدار دیوانه واری که دارد بلکه بیشتر به خاطر سبک معماری خارق العاده و بی مانندش. معماری کلیسای ساگرادا فامیلیا نشان از هوش سرشار نابغه معمار دنیا، آنتونی گائودی دارد. از آن جایی که ساگرادا فاملیا مهم ترین جاذبه گردشگری بارسلونا است بیایید با خبرنگاران همراه شوید تا سری به پر بازدیدترین بنای کشور اسپانیا بزنیم، ساگرادا فامیلیا!

ساگرادا فامیلیا در اسپانیا، شاهکار بی تکرار کلیساهای دنیا

تاریخچه کلیسای ساگرادا فامیلیا

کلیسای ساگرادا فامیلیا در کشور اسپانیا به نام la Sagrada Familia شناخته می شود که اگر بخواهیم آن را معنی کنیم می شود کلیسای خانواده مقدس. اگر چه ساخت اصلی این کلیسا به تاریخ نوزدهم مارچ سال 1882 بر می شود ولی ساخت وساز اصلی آن از سال 1883 بود. آنتونی گائودی جوان، زمانی که آغاز به ساخت این کلیسا کرد فقط 31 سال سن داشت، گائودی تصمیم گرفت تا یک پروژه بسیار متفاوت را آغاز کند و بنابراین آغاز به ساختن مشهورترین اثر خود کرد. اثری که باعث شد تا سبکی مخصوص به نام او در دنیای معماری به وجود بیاید و او را به یک فرد معروف در سطح دنیا تبدیل کند. علاوه بر این از آن به بعد گائودی به عنوان استاد معماری مدرن شناخته شد.

گائودی فردی مذهبی بود و به همی علت تمام سعیش را برای ساختن برترین و زیباترین کلیسای دنیا کرد و واقعا هم همین طور شد از آن همان زمانی که پروژه را آغاز کرد تا زمان مرگش در سال 1926، تمام زمانش را برای ساخت این بنای منحصر به فرد صرف کرد و به همین علت این کلیسا به یک سمبل دنیای تبدیل شد که همه المان ها و سمبل های مسیحیت را در دل خود داشت. هزینه ساخت این کلیسا مستقیما به وسیله یاری هایی که به خیریه می شده است تامین شده است، حتی بازدید نماینده هایی که از این کلیسا هم تماشا نموده اند یاری های اقتصادی نموده اند که بخش دیگری از هزینه ها هم از این طریق تامین شده است. به همین دلیل است که گاهی ساخت کلیسای ساگرادا فامیلیا به کندی پیش می رفت.

ساخت این کلیسا حتی تا به امروز هم ادامه دارد و ظاهرا قرار نیست تا سال 2026 هم تمام شود که روز سمبلیک مرگ آنتونی گائودی هم هست.

اثر کلیسای ساگرادا فامیلیا

گائودی همان روز اولی که آغاز به ساخت این شاهکار کرد کاملا می دانست که ساخت و تمام شدن این اثر او تا قرن ها طول می کشد و به همین علت است که بیشترین تمرکز خود را روی نمای جلویی آن گذاشت، او دوست داشت تا نسل های آینده این راه او را ادامه دهند و پروژه ای که او آغاز نماینده اش بود را به سرانجام برسانند.

گائودی سعی کرد تا ساخت این بنا را کاملا شرح دهد و معین کند با این حال فقط توانست جزییات قسمت های اصلی سازه را تمام کند که شامل: قسمت مرکزی، قسمت زیارتگاه و نمای درخشش است. این سه قسمت الهام بخش ساخت بخش های دیگر در آینده مثل برج های مرکزی بودند.

یکی از بخش های اصلی این سازه، راز و نیازهای قدیس نام دارد که همان طور که از نام آن هم معین است، تولد حضرت مسیح را نشان می دهد. این قسمت بین سال های 1894 تا 1930 ساخته شده است و تنها نمایی از این بنا است که نقریبا در زمان زنده بودن آنتونی گائودی به سرانجام رسید. او این قسمت را نمادی از زندگی و تولد می دانست، این قسمت 3 ورودی دارد که همان نمادهای امید در چپ، ایمان در راست و نیکوکاری و خوش قلبی در مرکز است. این کلیسا از بخش های بسیار زیادی تشکیل شده است که این فقط یکی از بخش های آن است، در هر قسمت بیشترین جزییات ممکن به کار رفته است و هر قسمت واقعا شبیه به یک بنای جدا و کامل است.

نمای داخلی کلیسای ساگرادا فامیلیا

اگر چه نمای بیرونی کلیسا در واقع خود یک شاهکار هنری است اما نباید نمای داخلی آن را فراموش کنیم که وقتی که قدم به داخل آن می گذارید شکوه آن را بیشتر حس می کنید. اصلی ترین عنصرهایی که آنتونی گائودی در این اثر خود از آن ها استفاده نموده است، نور و رنگ است و همین هم یکی از اصلی ترین دلایلی است که باعث شده تا این شاهکار او به چیزی هنجار شکن و فرای تصور تبدیل شود. درست مثل نمای بیرونی آن، در نمای داخلی این کلیسا هم نمادها و سمبل های مذهبی هم دیده می شود و مجسمه ها و تندیس های ساخته شده در آن الهام گرفته از داستان های انجیل است. علاوه بر این، فضای داخلی کلیسای ساگرادا فامیلیا به شدت الهام گرفته شده از سبک شخصی آنتونی و گائودی و طبیعت هم هست، سبک آن در واقع تلفیقی از سبک معماری گوتیک و سبک شخصی آنتونی گائودی است، ستون هایی که در آن داخل آن به کار رفته به شکل تنه های درخت است و به همین علت وقتی که به آن وارد می شوید حسی شبیه حس وارد شدن به طبیعت را پیدا می کنید.

اعداد و ارقامی از کلیسای ساگرادا فامیلیا

  • همزمان حدود 14000 نفر می توانند در این کلیسا باشند.
  • 12 زنگ در این کلیسا به کار رفته است که نمادی از 12 حواریون حضرت مسیح هستند.
  • هر ساله بیشتر از 2.5 میلیون نفر از این کلیسا تماشا می نمایند.

چطور به کلیسای ساگرادا فامیلیا برویم؟

این کلیسا در مرکز شهر بارسلونا واقع شده است و آدرس آن در خیابانی به نام Carrer de Mallorca است. برای رسیدن به آن در هر کجای بارسلونا که باشید می توانید از مترو بهره ببرید که خط 5 و خط 2 متروی بارسلونا هر دو شما را به این کلیسا می رسانند. با این حال گائودی در این مورد هم هوشمندی کامل داشته است، او این کلیسا را از نظر موقعیت جغرافیایی در نقطه ای از شهر ساخته است که در هر کجای آن که باشید بتوانید به راحتی آن را ببینید پس نگرانی پیدا نکردن این شاهکار بی تکرار تاریخ را نداشته باشید!

منبع: spain-holiday.com

منبع: الی گشت
انتشار: 21 فروردین 1401 بروزرسانی: 21 فروردین 1401 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1214

به "ساگرادا فامیلیا در اسپانیا، شاهکار بی تکرار کلیساهای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساگرادا فامیلیا در اسپانیا، شاهکار بی تکرار کلیساهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید