راهنمای خرید لوازم اساسی جهیزیه برای هال و پذیرایی

به گزارش چه خبر آنلاین، هیچ چیز شیرین تر از شروع زندگی مشترک نیست. خرید لوازم اساسی جهیزیه، یکی از کارهایی است که عروس و داماد قبل از رفتن به خانه بخت، با شوق و ذوق انجام می دهند. یکی از مهم ترین نقاط منزل، قسمت هال و پذیرایی است، گذراندن اوقات فراغت، دیدن فیلم، مطالعه و برگزاری مهمانی، همگی در قسمت پذیرایی منزل انجام می شود. شاید به نظر نیاید اما خریدن لوازم پذیرایی جهیزیه چندان آسان نیست. چرا که تهیه لیست دقیق لوازم، پیدا کردن بهترین برند و تنظیم بودجه نهایی سخت است؛ به همین دلیل داشتن لیست دقیق از لوازم موجود در پذیرایی به شما کمک می کند تا بهترین خرید را با آگاهی کامل انجام دهید. در ادامه به بررسی تمامی لوازم اساسی جهیزیه برای پذیرایی می پردازیم. همراه خبرنگاران باشید.

راهنمای خرید لوازم اساسی جهیزیه برای هال و پذیرایی

نکات اولیه مهم برای خرید لوازم اساسی جهیزیه

قبل از خرید وسایل اساسی برای پذیرایی بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 1. به متراژ پذیرایی توجه کنید: از خریدن لوازمی که بسیار بزرگ هستند و به متراژ پذیرایی نمی خورند خودداری کنید. به عنوان مثال پذیرایی شما 50 متر بیشتر نیست و شما مبلمان 11 نفره می خرید، درحالی که جا برای وسایل دیگر بسیار کم می شود و تمام وسایل موردنیاز در پذیرایی جا نمی گیرد.
 2. با توجه به بودجه نهایی خرید کنید: درست است که خرید جهیزیه بسیار مهم است اما همه چیز نیست و قرار نیست ادامه زندگی را بدون هیچ سرمایه ای بگذرانید! پس در هنگام خرید باید خوب دقت کنید و به فکر جیبتان هم باشید.
 3. رنگ مناسب انتخاب کنید: سعی کنید از رنگ های خنثی مانند سفید، طوسی یا کرم بهره ببرید. این نوع رنگ ها کلاسیک هستند و باعث زیبایی دوچندان پذیرایی شما می شوند. همچنین استفاده از رنگ های روشن باعث بزرگ تر دیده شدن منزل می شود. بهتر است که رنگ های خنثی را در کنار رنگ مورد علاقه خود بکار ببرید.
 4. سبک دکوراسیون را در نظر بگیرید: می توانید مطابق سلیقه خود، سبک مدرن یا سنتی را انتخاب کنید. اگر طرفدار تلفیقی از سبک مدرنیته و سنتی هستید به شما پیشنهاد می کنیم که قسمت بالای پذیرایی را مدرنیته و با چیدمان مبل سلطتنی و قسمت پایین پذیرایی را با کاناپه و مبلمان راحتی تزیین کنید. در هر صورت انتخاب نهایی سبک دکوراسیون با شماست.

طبقه بندی لوازم هال و پذیرایی جهیزیه

به صورت کلی می توان تمامی لوازم هال و پذیرایی جهیزیه را در 4 دسته کلی تقسیم کرد که شامل:

 1. سرویس چوب: تمامی اقلام چوبی در این دسته تقسیم می شود. مبلمان، میز ناهارخوری، صندلی، کنسول، میز تلویزیون و کتابخانه در این دسته قرار می گیرند.
 2. لوازم برقی: خوشبختانه لوازم برقی موجود در هال و پذیرایی اندک است و شامل تلویزیون، تلفن، سیستم صوتی، مودم اینترنت و کنسول بازی است.
 3. لوازم روشنایی و تهویه: کولر، لوستر، چراغ، واحد تهویه، شومینه یا بخاری در این دسته قرار می گیرند.
 4. دکور و لوازم جانبی: فرش، تابلو، آینه، اقلام تزئینی مانند گلدان و مجسمه، کتاب، مجلات، پرده و ساعت در دسته دکور قرار می گیرند.

در ادامه به معرفی هر دسته و نکات لوازم اساسی جهیزیه عروس و داماد می پردازیم.

لیست اقلام سرویس چوب جهیزیه عروس

یکی از مهم ترین قسمت های هال و پذیرایی مبلمان و سرویس چوب است. اتاق نشیمن قلب خانه شماست و مبلمان و سرویس چوب می تواند تمامی دکوراسیون را تغییر دهد. درشت ترین وسیله چشمگیر در پذیرایی، مبلمان است. پس باید بیشترین دقت و وسواس را در خرید مبلمان به خرج دهید. انتخاب نوع مبلمان بستگی به سلیقه شخصی عروس و داماد دارد. برخی از افراد عقیده دارند هر سال باید دکوراسیون منزل به خصوص وسایل پذیرایی عوض شود. در مقابل افرادی هستند که باور دارند در ابتدای زندگی باید بهترین وسایل را خرید که دیرتر خراب شود؛ زیرا قرار است تا سالیان سال از وسایل استفاده کرد. بسته به سلیقه خود عمل کنید.

در انتخاب مبلمان سلیقه های مختلفی وجود دارد. بیشتر افراد برای پذیرایی در صورت بزرگ بودن متراژ آن، دو دست مبل می خرند. یکی مبلمان سلطنتی و دیگری مبلمان راحتی. اگر متراژ خانه تان پایین است بهتر است مبلمان راحتی تهیه کنید؛ زیرا کم جاتر از مبلمان سلطنتی هست. بعد از انتخاب و خرید مبلمان، میز جلو مبلی اهمیت دارد. برخی از میزها چوبی، برخی استیل و برخی دیگر شیشه ای هستند. انتخاب هرکدام بستگی به سلیقه و نوع انتخاب مبلمان دارد. در ادامه لیست لوازم اساسی جهیزیه برای هال و پذیرایی را بررسی می کنیم:

لوازم ضروری چوبی سالن پذیرایی جهیزیهلوازم غیرضروری چوبی سالن پذیرایی جهیزیه
مبلمان پذیراییکاناپه
میز و صندلی ناهارخوریکنسول
جلو مبلی و میز عسلیمبل تختخواب شو
میز تلویزیونپاف
بوفه و جاکفشیشلف دکوری
میز تلفنکتابخانه

در هنگام خرید سرویس چوب حتما نکات زیر را رعایت کنید:

 • انتخاب محصول باکیفیت: حتما در پی بهترین ها باشید و بودجه خود را بیشتر صرف خرید سرویس چوب باکیفیت کنید؛ چرا که قرار است تا سالیان سال از سرویس چوب بهره ببرید. از طرفی دیگر مبلمان و سرویس چوب محل آرامش و استراحت است، بنابراین بهترین های موجود در بازار را انتخاب کنید.
 • سبک طراحی: روز به روز مدل های نوی از سرویس چوب به بازار می آید. بهتر است که در پی مد نباشید، چرا که در این صورت باید هر سال، سرویس چوب را تعویض کنید. از طرفی برخی از مدل ها بعد از چند سال زیبایی خود را از دست می دهند و از مد خارج می شوند. انتخاب سرویس چوب کلاسیک به شما کمک می کند تا در طی سال ها از زیبایی و تناسب آن بهره ببرید.
 • رنگ و جنس: حتما به رنگ چوب و پارچه دقت کنید چرا که نقش مهمی در زیبایی و هارمونی دکوراسیون دارد. انتخاب بهترین رنگ، به سلیقه شما بستگی دارد.
 • در نظر گرفتن اندازه: حتما ابعاد پذیرایی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر اتاق نشیمن کوچک است، بهتر است به سراغ مبلمان ال بروید و از فضاهای پرت بیشترین استفاده را کنید.

لیست لوازم برقی سالن پذیرایی جهیزیه عروس

خوشبختانه لوازم برقی سالن پذیرایی محدود است. همه می دانیم که تلویزیون در صدر لیست است و بیایید قبول کنیم که سالن پذیرایی بدون وجود تلویزیون کامل نمی شود. تلویزیون موجب صمیمیت بیشتر عروس و داماد می شود، به همین دلیل بهتر است که به سراغ تلویزیون هوشمند بروید. تلویزیون ها بر اساس اینچ قیمت گذاری می شوند. هرچه اینچ بالاتر برود قیمت تلویزیون هم بالاتر می رود. ولی این نکته را از قلم نیاندازید که فقط یکبار هزینه می کنید پس نه خساست به خرج دهید، و نه ولخرجی زیاد از حد بکنید. بهتر است به سراغ تلویزیون هوشمند بروید چرا که به اینترنت وصل می شوند و امکانات زیادی دارد. به غیر از تلویزیون اقلام دیگری نیز برای هال و پذیرایی ضروری هستند که عبارت اند از:

لوازم برقی ضروری سالن پدیرایی جهیزیه عروسلوازم برقی غیرضروری سالن پدیرایی جهیزیه عروس
تلویزیونکنسول بازی
تلفندی وی دی پلیر
سیستم صوتیسینما خانگی
مودم اینترنتضبط صوت

لیست لوازم روشنایی و تهویه هال و پذیرایی جهیزیه

توجه داشته باشید که تمامی اقلام مربوط به این دسته، غیرضروری هستند؛ چرا که در بیشتر آپارتمان ها تهویه و روشنایی از قبل محیاست، به عنوان مثال کم تر خانه ای را می توان یافت که شوفاژ نداشته باشد، بنابراین اگر بودجه محدودی دارید، می توانید از خرید این دسته از لوازم خودداری کنید. لوازم روشنایی و تهویه جهیزیه عروس و داماد عبارت اند از:

لوازم تهویه و روشنایی هال و پذیرایی
لوستر
پنکه
کولر گازی
بخاری
چراغ دیواری
 • 5 سبک اصلی لوستر و نکاتی که برای خرید آن باید بدانید

لیست لوازم جانبی و دکوری جهیزیه برای سالن پذیرایی

آخرین طبقه بندی مربوط به لوازم جانبی و دکوری است. سالن پذیرایی مرکز توجه خانه است، به همین دلیل لوازم دکوری نقش مهمی را در زیبایی و جلوه دکوراسیون کلی ایفا می کنند تمامی ریزه کاری ها و جزئیات در این دسته قرار گرفته است. به همین دلیل در هنگام خرید، با دقت عمل کرده و نکات زیر را رعایت کنید:

 • لوازم دکوری مانند تابلو، آینه، شمعدان، گلدان، کوسن و صنایع دستی می توانند فضای پذیرایی را گرم، صمیمی و دلباز کنند.
 • حتما لوازم دکوری با سبک دکوراسیون هماهنگ باشد. بعنوان مثال اگر به سبک مدرن و کلاسیک علاقه دارید، بهتر است از لوازم جانبی مدرن بهره ببرید.
 • حتما تمامی لوازم را به صورت چک لیست تهیه کنید. خرید هوشمندانه این لوازم از شلوغ شدن بیش از حد هال و پذیرایی جلوگیری می کند.
 • برای زیبایی دوچندان پذیرایی از شلف های دکوری غافل نشوید. فضای پذیرایی با شلف و وسایل تزیینی مینیمال خاص و زیبا می شود.
 • برای زدن قاب عکس به دیوار بهتر است از سبک چیدمان خاصی بهره ببرید. یا از بزرگ به کوچک قاب کنید یا به صورت پراکنده و نامنظم که سبک نو چیدمان قاب عکس هاست.

بنابراین با توجه به اهمیت ویژه سالن پذیرایی و نقش لوازم دکوری در زیبایی آن، تهیه لیست دقیق و هوشمندانه این لوازم برای جهیزیه عروس نیاز است. لیست لوازم دکوری جهیزیه عروس شامل موارد زیر است:

لوازم جانبی و دکوری ضروری سالن پذیرایی جهیزیهلوازم جانبی و دکوری غیرضروری سالن پذیرایی جهیزیه
روکش مبلچراغ آویز
کوسنسه راه برق
آینهمحافظ وسایل برقی
پردهجاکلیدی
میله پردهتابلوفرش
فرش یا موکتمجسمه تزیینی
رانر و رومیزیآباژور
پادریپشتی و سرویس شاه نشین
قاب عکسگلدان
ساعت دیواریجا عودی

فرش یکی از مهم ترین لوازم اساسی جهیزیه است. برای خرید فرش باید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. به جنس کف پذیرایی توجه کنید: اگر جنس کف پذیرایی تان سنگ باشد هر نوع فرش یا موکتی به آن می خورد و از این بابت دغدغه ای ندارید. اما اگر جنس کف پذیرایی تان سرامیک است باید از پدهای ضد لغزش بهره ببرید تا هنگام نشستن فرش جابه جا نشوند و سُر نخوردند.
 2. رنگ فرش را متناسب انتخاب کنید: رنگ فرش باید با رنگ مبل و پرده همخوانی داشته باشد یا حداقل دارای تضاد رنگ باشد. پس در انتخاب رنگ فرش وسواس به خرج دهید.
 3. نوع فرش را معین کنید: با توجه به بودجه خود می توانید خرید انواع فرش دستباف یا ماشینی را انجام دهید. به دلیل رفت و آمد زیاد در پذیرایی بهتر است نوع فرش انتخابی،بهترین باشد تا به مرور زمان و با شست وشو دچار خرابی و لک و پرز نشود.
 4. اندازه را در نظر بگیرید: برخی از افراد دوست دارند فرش ،کل پذیرایی را پوشش دهد. در مقابل افرادی هستند که معتقدند فقط برای زیبایی باید یک قسمت کوچک پذیرایی، ترجیحا نزدیک مبلمان فرش داشته باشد. بنابراین با توجه به سلیقه خود و متراژ پذیرایی عمل کنید.

سخن پایانی

سالن پذیرایی قلب خانه است، پس تهیه لیست لوازم اساسی جهیزیه برای هال و پذیرایی از اهمیت بالایی برخوردار است. بدون برنامه ریزی دقیق، ممکن است خیلی از اقلام ضروری خریداری نشود یا اینکه جهیزیه ناقص بماند. پس بهترین کار، برنامه ریزی دقیق برای تهیه لیست موردنیاز است. در این مقاله به بررسی کامل و لیست وسایل ضروری و غیرضروری سالن پذیرایی پرداختیم. بر حسب بودجه و سلیقه می توانید برخی از اقلام را خریداری نکنید. امیدواریم دغدغه های اساسی برای خرید جهیزیه قسمت پذیرایی را برطرف کرده باشیم.

منبع: ORION180

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 خرداد 1403 بروزرسانی: 28 خرداد 1403 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1519

به "راهنمای خرید لوازم اساسی جهیزیه برای هال و پذیرایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید لوازم اساسی جهیزیه برای هال و پذیرایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید