جهانگردی بدون بلیط در دوران بیداد قیمت دلار و تورم اقتصادی

به گزارش چه خبر آنلاین، ایسنا/ جهانگردی بدون بلیط در دوران بیداد قیمت دلار و تورم اقتصادی می تواند با مینی ورلدها امکان پذیر گردد.

جهانگردی بدون بلیط در دوران بیداد قیمت دلار و تورم اقتصادی

داستان چیست؟

در این دوره و زمانه مینی ورلدها که با نام پارکهای مینیاتوری هم شناخته می شوند، توانسته اند توجه بسکمک را به خود جلب کنند. این پارکها حس سفرهای گالیور در جهانی لی لی پوت ها را به شما می دهند، چرا که جاذبه های گردشگری و تاریخی مختلف جهان را در ابعاد کوچکتر به نمایش می گذارند و شما می توانید بدون متحمل شدن هزینه های گزاف سفر، جهان را تماشا کنید.

این رویا دور از دسترس نیست، همین نزدیکی ها در غرب ایران، در مرتفع ترین نقطه ملایر به همت افرادی مبتکر، خلاق، تاریخ دوست و هنرمند، جهانی در ابعادی کوچک از تمام آثار باستانی مهم جهان گرفته تا نماد تمدن های ایران، رم، مصر و چین گردآوری شدند. اینجا در مینی ورلد ملایر جهان خلاصه شده و تو با گشتی یک ساعته تاریخ تمدن بشریت را ورق می زنی ...

مینی ورلد ملایر؛ نخستین پارک میراث جهانی در خاورمیانه

پارک مینی ورلد ملایر به عنوان نخستین پارک نمایش میراث جهانی در خاورمیانه و یکی از برترین جاذبه های گردشگری همدان بشمار رفته و به عنوان چهارمین پارک از این نوع در جهان شناخته می شود و در طول سال گردشگران خارجی فراوانی از آن بازدید می کنند.

بیشتر بخوانیدسفر به همدان | مهد تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران

در سال 1387، در دوران تصدی علیرضا امامی، شهردار اسبق ملایر در گوشه ای از شاقتصادی ترین نقطه شهر در 48 هکتار از زمینهای بام ملایر، کلنگ احداث نخستین پارک موضوعی مینی ورلد ایران با هدف ایجاد تحول در حوزه های گردشگری و اقتصادی به زمین زده و مقرر شد در آن 138 اثر تاریخی و جاذبه مختلف جهان در ابعاد کوچکتر ساخته و نصب شود.

از آن زمان در دوران شهرداران بعد از امامی، فرایند ساخت المان های مختلف در این پروژه بزرگ با فراز و فرودهای بسیار همچنان ادامه یافت و اکنون حسین بابائی، شهردار وقت ملایر مصمم است تا این پروژه را به اتمام برساند.

برخی از جاذبه های ساخته شده پارک مینی ورلد ملایر عبارتند از تخت جمشید، سربازان هخامنشی، معبد آتنا، برج ایفل، برج پیزا، پل ورسک مازندران، 33 پل اصفهان، مقبره خیام، حافظیه شیراز و بسکمک جاذبه های دیگر که در حال ساخت و تکمیل هستند.

مینی ورلد؛ ظرفیت مهم گردشگری غرب کشور

شهردار ملایر پیرامون جهانگردی بدون بلیط در دوران بیداد قیمت دلار و تورم اقتصادی گفت: مجموعه تفریحی و گردشگری مینی ورلد ملایر یکی از ظرفیتهای مهم گردشگری استان همدان و غرب کشور بوده و امروز دیگر یک مطالبه محلی نیست بلکه یک طرح گردشگری فرامحلی بشمار می رود و به عنوان یک طرح استانی منحصربفرد مقرر شد سازمان برنامه و بودجه پیگیری های لازم را برای اختصاص اعتبار به این طرح انجام دهد .

حسین بابائی با بیان اینکه تمام تلاش ما بر این است تا بتوانیم این مجموعه را به اتمام برسانیم، اضافه نمود: هدف ما در این مجموعه تفریحی- گردشگری ایجاد یک فضای سرشار از نشاط، شادابی و تحرک است.

وی گفت: در این مدل از پارکها شما می توانید تمامی جاذبه های گردشگری کشور یا حتی دیگر کشورهای جهان را مشاهده کنید و به قولی با یک تیر دو نشان بزنید، از سوی دیگر قطعا این پروژه بزرگ با ارائه جاذبه های گردشگری و خدمات مفرح، می تواند در زمینه رونق صنعت توریسم، جذب گردشگر، اشتغالزایی و توسعه اقتصادی منطقه مثمرثمر باشد.

بابائی با بیان اینکه آبشار این مجموعه سال گذشته همراه با نورپردازی منحصربفرد با حضور استاندار همدان افتتاح شد، اظهار کرد: مینی ورلد تنها در ماکت جاذبه ها خلاصه نمی شود و امکانات رفاهی آن باعث ایجاد اوقاتی خوش در کنار جاذبه های جهان خواهد شد.

شهردار ملایر اضافه نمود: در بام ملایر و اطراف مینی ورلد فروشگاه، کافی شاپ، رستوران های سنتی و مدرن، نمازخانه، سرویس بهداشتی و دیگر امکانات رفاهی پیش بینی شده است.

مینی ورلد؛ شاه کلید توسعه شهر جهانی

این مقام مسئول تأکید کرد: قطعاً این پروژه بزرگ با ارائه جاذبه های گردشگری و خدمات مفرح می تواند در زمینه رونق صنعت توریسم، جذب گردشگر، اشتغالزایی و توسعه اقتصادی منطقه مثمرثمر باشد.

وی با بیان اینکه سال جاری جدا از بودجه های دولتی، 15 میلیارد تومان برای تکمیل این مجموعه بزرگ اعتبار درنظر گرفته ایم، ادامه داد: قرارداد ساخت دیوار چین و باغ مشاهیر با نصب سردیس های مشاهیر ایران و جهان، میدان شهدا با کتیبه های ایثار و شهادت، برج قابوس، مجسمه های شیلی و آبشار با پیمانکار بسته شده و در حال ساخت هستند.

شهردار ملایر با بیان اینکه 12 پروژه به طور همزمان در مجموعه تفریحی- گردشگری مینی ورلد ملایر در حال احداث است، گفت: عملیات گودبرداری برای ساخت اهرام ثلاثه مصر در مجموعه مینی ورلد آغاز شده است.

بیشتر بخوانیداهرام مصر؛ یکی از شگفت انگیزترین عجایب هفتگانه جهان

وی توضیح داد: در راستای ساخت المان ها و ابنیه تاریخی مرتبط با تمدن های تاریخی بشری، اقدام به ساخت اثر تاریخی اهرام ثلاثه مصر به نام های خوفو، خفرع و منقرع کرده ایم که هرم خوفو بزرگترینشان است و تنها بازمانده عجایب هفت گانه جهان بشمار می آید.

بابایی در رابطه با ابعاد اهرام ثلاثه در مجموعه جهان کوچک اضافه نمود: هرم بزرگ خوفو با ابعاد پایه 9.20 در 9.20 و ارتفاع 5 متر و 90 سانتیمتر، هرم متوسط خفرع با ابعاد پایه 8.60 در 8.60 و ارتفاع 5 متر و نیم و هرم کوچک منقرع با ابعاد پایه 4.20 در 4.20 و ارتفاع 2 متر و 60 سانتیمتر در حال ساخت هستند.

وی اظهار کرد: فونداسیون این بناها به ترتیب عبارتند از هرم خوفو 9.70 در 9.70 در 5 متر، هرم خضرع 9.10 در 9.10 در 5 متر و هرم منقرع 4.70 در 4.70 در 5 متر همچنین امیدواریم طبق برنامه ریزی ها این پروژه تا ابتدای شهریورماه سال جاری به اتمام برسد.

بابائی یادآور شد: اهرام ثلاثه در دوران مصر باستان ساخته شده و این اهرام در محدوده شهر باستانی جیزه و در حاشیه شاقتصادی شهر قاهره کنونی واقع شده و قدمت اهرام جیزه به دودمان چهارم مصر حدود سال 2550 پیش از میلاد می رسد.

وی عنوان کرد: ساخت اینگونه آثار تاریخی در مجموعه جهان کوچک در میان مدت و بلندمدت، جذب گردشگران داخلی و خارجی را بدنبال دارد و گسترش صنعت توریسم به عنوان یکی از پیشران های رشد اقتصادی، اشتغالزایی و فرصت های اقتصادی بیشتر برای شهفرایندان ملایری را به ارمغان می آورد.

وی در ادامه از ساخت کاخ خورشید خبر داد و گفت: عملیات ساخت بنای تاریخی کاخ خورشید در ابعاد کوچکتر برای بازدید مشتاقان گردشگری و ایرانگردی در مجموعه مینی ورلد ملایر آغاز شد.

بیشتر بخوانیدآشنایی با کاخ خورشید نادرشاه کلات استان خراسان رضوی

شهردار ملایر توضیح داد: کاخ خورشید از مجموعه کلات نادری واقع در شهرستان کلات استان خراسان رضوی و یکی از آثار ملی ایران بوده و در سال 1151 هجری قمری به دستور نادرشاه برای اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم ساخته شده و با شماره 329 به ثبت رسیده و عملیات ساخت ابعاد کوچکتر آن آغاز شد.

بابایی ابعاد این بنا را در مجموعه جهان کوچک، نصف اندازه واقعی و زیربنای آن را 350 متر اظهار داشت و ادامه داد: نمای خارجی کنگره دار این بنا، قسمت زیبای آن بشمار می رود که در آن معماری گورکانی- هندی به کار رفته است و تمام این خصوصیات در این پروژه به کار خواهد رفت.

مینی ورلد؛ کلیدی ترین پروژه ملی ملایر در جذب گردشگر

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان نیز در خرداد ماه سال گذشته در سفر به ملایر با بیان اینکه کلیدی ترین و مهمترین پروژه ملی ملایر در زمینه جذب اعتبار ملی مینی ورلد و بام ملایر است، گفت: این پروژه در سطح کشور بی نظیر است و نقش مهمی در جذب گردشگر و رونق صنعت توریسم دارد.

محمودرضا عراقی اضافه نمود: در این پروژه بزرگ ابداع شده که متأسفانه به علت نبود اعتبارت کافی نیمه تمام باقی مانده، بیشتر المان های تاریخی جهان در حال ساخت است.

وی با اشاره به اینکه استاندار همدان پیگیر اتمام این پروژه ملی است، بر لزوم جذب سرمایه گذار برای تکمیل شدن بخش های مختلف مینی ورلد ملایر تأکید کرد.

گشتی کوتاه در جهان کوچک

ملایر، در غرب ایران و در جنوب شرقی استان همدان واقع شده است، پیشنهاد ما این است که برای بازدید از جهان کوچک در فصل بهار و تابستان با در دست داشتن دوربین عکاسی پا به این نقطه بگذارید، از بلوار انقلاب و بلوار شهید بیات، عبور کرده و در کیلومتر یک بلوار نبوت، وارد این فضای تاریخی می شوید. در ادامه تعدادی از آثار ساخته و نصب شده در این مجموعه را مرور می کنیم:

تخت جمشید

ارزشمندترین و باشکوه ترین اثر تاریخی ایران قطعا تخت جمشید است که در نزدیکی مرودشت و در فاصله 60 کیلومتری شرق شیراز قرار گرفت. ایرانیان قدیمی به این بنای تاریخی پارسه و چهل منار و یونانیان باستان به آن پرسپولیس می گفتند. این سازه ارزشمند در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، نمونه ای کوچک در این مجموعه در پارک مینی ورلد در ملایر وجود دارد.

بیشتر بخوانیدتخت جمشید | مأمن کاخ های باستانی در ایران

آرامگاه خیام

بنای آرامگام حکیم بزرگ ایران، کننده از شهر نیشابور در پارک مینی ورلد در ملایر است. طراح این بنا در سال 1342 شخصی به نام هوشنگ سیحون نیز بود. وی برای طراحی این بنا از زندگی و اندیشه های خیام، مبدع تقویم جلالی ایده گرفته و سه وجه شاعری، ستاره شناسی و ریاضیدانی او را به نمایش گذاشت.

بیشتر بخوانیدآرامگاه عمر خیام| آشنایی با موزه تخصصی و آرامگاه حکیم عمر خیام

حافظیه شیراز

آرامگاه حضرت حافظ، از جمله جاذبه های اصلی گردشگری ایرانیان در پارک مینی ورلد ملایر است؛ این سازه با طرحی از آندره گدار فرانسوی و با الهام از عناصر معماری دوران زندیه به شکل امروزی اش درآمد. این ساختمان پرمعنا به زیبایی هنر و عرفان ناب ایرانی را به نمایش می گذارد.

بیشتر بخوانیدسفر به حافظیه شیراز و مقبره لسان الغیب

برج ایفل

معروف ترین برج جهان که ایفل پاریس و کننده از کشور فرانسه بوده که در پارک مینی ورلد ملایر ساخته شد. این بنای ارزشمند ارتفاعی به اندازه 334 متر دارد و در سال 1887 میلادی تا 1889 مدت زمان ساخت آن به طول انجامید. این برج کاملا فلزی که در روزگار خود بزرگترین بنای دوران بشمار می آمد، با 18 هزار و 38 قطعه و با کمک دو و نیم میلیون پیچ و مهره ساخته شد.

بیشتر بخوانیدبرج ایفل پاریس | نمادی از شهر هنر و مد در فرانسه

برج کج پیزا

نمونه ای کوچک از برج پیزا که کننده کشور ایتالیا است در پارک مینی ورلد ملایر ساخته شده تا افرادی که امکان سفر به ایتالیا را ندارند بتوانند به رفتن به این پارک از آن دیدن کنید.

بیشتر بخوانیددانستنی هایی از برج پیزا | آنچه که در مورد برج پیزا نمی دانید

ماکت سربازان هخامنشی

مجسمه سربازان هخامنشی با وسعت کوچکتر و زیباترین شکل ممکن طراحی و اجرا شده که از زیباترین بخش های این پارک بشمار می رود.

ماکت معبد الهه آتنا

معبد آتنا یا پارتنون از دیدنی های یونان با قدمتی بیش از 2500 سال و از مهمترین جاهای تاریخی جهان است. ماکت این معبد بی نظیر در پارک مینی ورلد ملایر از دیدنی های آن پارک هست.

بیشتر بخوانیدمعبد پارتنون؛ زیبایی باشکوه در قلب آتن

ماکت پل ورسک

ماکت پل ورسک از دیگر جاذبه های تاریخی استان مازندران است که در دوره جنگ جهانی دوم در سواد کوه ساخته شد و از زیباترین پل های تاریخی ایران بشمار می رود. ماکت این پل در پارک مینی ورلد طراحی شده و قابل بازدید است.

بیشتر بخوانیدپل ورسک | سازه ای ارزشمند از دوران پهلوی

ماکت سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل از تاریخی ترین پل های روی آب جهان که در اصفهان واقع شده است. ماکت آن در پارک ملایر طراحی شده و علاقمندان به دیدنی های تاریخی می توانند از آن بازدید بعمل آورند.

بیشتر بخوانیدسی و سه پل اصفهان | شاهکاری در شهر معماری هادر ادامه بخوانیدمینی ورلد ملایر؛ پنجره ای به سوی جهان + تصاویرمنبع: همگردی
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 322

به "جهانگردی بدون بلیط در دوران بیداد قیمت دلار و تورم اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگردی بدون بلیط در دوران بیداد قیمت دلار و تورم اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید