توقف عملیات یافتن دو مفقودی در ارتفاع 4700 متری دماوند

به گزارش چه خبر آنلاین، رئیس سازمان امداد و نجات، با اشاره به دو عملیات جستجو در یخچال یخار دماوند و علم کوه گفت: این عملیات به دلیل ریزش شدید سنگ و وقوع سیل و به خطر افتادن جان امدادگران متوقف شد.

توقف عملیات یافتن دو مفقودی در ارتفاع 4700 متری دماوند

به گزارش خبرنگاران آنلاین ، مهدی ولی پور در خصوص حوادث پیش آمده برای کوهنوردان در ارتفاعات دماوند گفت: در روزهای اخیر مجموعاً گزارش مفقود شدن 3 نفر در ارتفاعات دماوند و مفقودی کوهنوردی در علم کوه دریافت شد.

وی افزود: تیم فنی سازمان امداد و نجات بعد از دریافت گزارش مربوط به 2 کوهنورد مفقودی در ارتفاعات دماوند، به یخچال یخار اعزام و با استقرار در ارتفاع 4700 متری، طی 2 روز عملیات دسترسی به مفقودان از طریق ایجاد کارگاه های ثابت، پیگیری شد اما ریزش رگباری سنگ ها به دلیل تغییر شرایط اقلیمی و وقوع سیل های لحظه ای ناشی از آب شدن یخچال ها، شرایط امدادرسانی را با دشواری فراوان روبرو کرده و برخورد سنگ به امدادگران جان آنها را به خطر انداخته بود.

ولی پور گفت: در هنگام عملیات دسترسی به پیکر یکی از مفقودان در یخچال یخار، امدادگر هلال احمر با برخورد سنگ به شدت مجروح شد. به همین دلیل با اعزام بالگرد، تیم امداد کوهستان هلال احمر به رینه بازگشت و امدادگر مصدوم هم به مرکز درمانی منتقل شد.

به گفته رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر، عملیات یخچال یخار در حال حاضر متوقف شده تا تیمی که در منطقه حضور داشتند، تشکیل جلسه داده و راه های انتقال پیکرها را بررسی کنند. احتمال دارد انتقال پیکر مفقودان در یخچال یخار تا آغاز فصل سرما به تعویق بیفتد.

ولی پور تاکید کرد: عملیات انتقال پیکر کوهنورد مفقودشده در علم کوه با همکاری فدراسیون کوهنوردی، هلال احمر کلاردشت و کوهنوردان محلی همچنان ادامه دارد. امدادگران پیکر کوهنورد مفقود را تا 30 متر روی گرده آلمان ها بالا کشیده اند و تلاش برای انتقال پیکر این کوهنورد به منطقه تک رکابی و از آنجا به مردی کش و کلاردشت ادامه دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1327

به "توقف عملیات یافتن دو مفقودی در ارتفاع 4700 متری دماوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف عملیات یافتن دو مفقودی در ارتفاع 4700 متری دماوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید