توضیحات مهم استاد زلزله شناسی درباره زلزله امروز، زلزله 7.1 ریشتری نوروز سال 1209 چه بلایی بر سر دماوند آورد؟

به گزارش چه خبر آنلاین، زلزله شناس و استاد پژوهشگاه زلزله شناسی می گوید: زمین لرزه 19 اردیبهشت 1399 دماوند نیز در ساعت 12:48:21 بامداد با بزرگای 5.0 و در ژرفای 7 کیلومتری زمین، در مشا دماوند رخداد و در آبسرد، کیلان، گیلاوند و رودهن بیشتر نقاط استان تهران احساس شد.

توضیحات مهم استاد زلزله شناسی درباره زلزله امروز، زلزله 7.1 ریشتری نوروز سال 1209 چه بلایی بر سر دماوند آورد؟

ایرن مهرگان: زلزله ای به بزرگی 3.9 در مقیاس ریشتر، ظهر امروز 28 مرداد 1402، ساعت 13 و 48 دقیقه و 31 ثانیه دماند در استان تهران را لرزاند. مهدی زارع، زلزله شناس و استاد پژوهشگاه زلزله شناسی درباره جزئیات این زلزله به خبرنگاران می گوید: زلزله ساعت 13:48 شنبه 28-5-1402 در نزدیکی مشا دماوند در شرق استان تهران و بر روی گسل مشا رخ داد، در 26 بهمن 1402 نیز زمین لرزه ای با بزرگای 3.3 در همین محل روی قطعه شرقی گسل مشا رخ داد.

این استاد زلزله شناسی ادامه می دهد: آتشفشان دماوند با توجه به آخرین فوران در هفت هزار سال قبل جزو سامانه های آتشفشانی فعال جهان به شمار میرود. دماوند یک مخروط قدیمی تر و اتاق ماگمایی گدازه دارد که بیشتر به سمت شمال دماوند کشیده شده و یک مخروط جدیدتر دارد که به سمت جنوب قرار گرفته است. به نظر می رسد که اتاق گدازه دماوند در سمت شمال نسبتا سرد شده و اما اتاقک به سمت جنوب همچنان فعال و پرتکاپو است.

زارع ادامه می دهد: آنالیز های زلزله شناختی بر روی داده های 29 سال اخیر در پهنه گسل مشا و منطقه آتنشفشان دماوند نشان می دهد که قطعه شرقی گسل مشا تحت اثر فعالیت اتاقک ماگمایی دماوند به ویژه در ژرفای 7 تا 14 کیلومتری است.

او با اشاره به اینکه زمین لرزه 19 اردیبهشت 1399 دماوند نیز در ساعت 12:48:21 بامداد با بزرگای 5.0 و در ژرفای 7 کیلومتری زمین، در مشا دماوند رخداد و در آبسرد، کیلان، گیلاوند و رودهن بیشتر نقاط استان تهران احساس شد، می گوید: قطعه شرقی گسل مشا فعالیت های گوناگونی نشان داده است. بعضی از زمین شناسان براین باورند که زمین لرزه 7 فروردین 1209 - 27 مارس 1830 میلادی، که دماوند و شمیرانات را تقریباً به طورکامل ویران کرد در اثر جنبایی همین گسل اتفاق افتاده است. بزرگای آن رخداد 7.1 برآورد شده و بیش از 500 نفر در دماوند کشته شدند.

زارع ادامه می دهد: آسیب ها تا جاجرود توسعه داشت و کاروانسرای آن در اثر لرزه در هم کوبیده شد. در شهر تهران نیز بسیاری از خانه های قدیمی فروریخته و 30 نفر کشته شدند. در اثر این زمین لرزه ویرانگر، تمام ساختمان های تهران خسارت دید و قسمتی از بازار و بخشی از کاخ دربار و خانه های پیرامون آن فروریختند. ارگ تهران، تالار بزرگ مدعوین، چند ساختمان بزرگ و ساختمان سفارت انگلیس به سختی آسیب دیده و دیواره های آن فرو ریخت.

استاد پژوهشگاه زلزله شناسی می گوید: سامانه گسل مشا با سه قطعه از شرق به غرب گسترده است. قطعه شرقی از جنوب فیروزکوه تا روستای کلان در شمال شرق تهران، به طول حدود 100 کیلومتر ، قطعه مرکزی از روستای کلان (لواسانات) تا شهرستانک در شمالغربی تهران، به طول حدود 90 کیلومتر و قطعه غربی از شهرستانک تا آبیک در استان قزوین به طول حدود 80 کیلومتر قرار گرفته است. در این ناحیه سامانه گسله مشا مهمترین سامانه گسله در جنوب البرز است.

او اظهار می نماید: تمرکز جمعیتی در پیرامون قطعه شرقی گسل مشا حدود 2 میلیون نفر، در پیرامون قطعه مرکزی حدود 4 میلیون نفر (مشتمل بر بخشی از اهالی شمال تهران) و حدود 2.5 میلیون نفر در پیرامون قطعه غربی گسل مشا برآورد می گردد. بنابراین حدود 8.5 میلیون نفر در استان های تهران، مازندران، البرز و قزوین در پیرامون گسل مشا ساکن هستند که از این نظر ریسک بالای این گسل معین می گردد.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 مرداد 1402 بروزرسانی: 28 مرداد 1402 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1489

به "توضیحات مهم استاد زلزله شناسی درباره زلزله امروز، زلزله 7.1 ریشتری نوروز سال 1209 چه بلایی بر سر دماوند آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات مهم استاد زلزله شناسی درباره زلزله امروز، زلزله 7.1 ریشتری نوروز سال 1209 چه بلایی بر سر دماوند آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید