تنگی نفس یکی از مهمترین علائم آمبولی ریه

به گزارش چه خبر آنلاین، آمبولی در معنای لغوی به معنی کنده شدن لخته خون و حرکت آن است، یعنی ابتدا در نقطه دیگری از بدن لخته تشکیل می گردد سپس به سمت نقطه دیگری از بدن حرکت می نماید.

تنگی نفس یکی از مهمترین علائم آمبولی ریه

عضو انجمن قلب آمریکا تنگی نفس را یکی از مهمترین علائم لخته شدن خون در ریه برشمرد و مطرح نمود: ویروس کرونا با افزایش انعقادپذیری خون، خطر ایجاد لخته در ارگان های متفاوت بدن از جمله مغز، قلب و ریه را افزایش داده و سبب سکته مغزی، سکته قلبی و آمبولی ریه می گردد.

دکتر محمدحسین نجفی آمبولی ریه یا همان لخته شدن خون در ریه را عارضه قلبی خطرناک و جدی دانست که احتیاجمند درمان فوری است و اظهار کرد: آمبولی در معنای لغوی به معنی کنده شدن لخته خون و حرکت آن است، یعنی ابتدا در نقطه دیگری از بدن لخته تشکیل می گردد سپس به سمت نقطه دیگری از بدن حرکت می نماید.

در لخته شدن خون در ریه مقصد این حرکت ریه است و لخته پس از تشکیل در جای دیگری از بدن، کنده شده و وارد ریه می گردد.

این متخصص قلب و عروق با بیان اینکه معمولاً در شرایط لخته شدن خون در ریه این لخته در پا تشکیل شده و پس از کنده شدن، وارد عروق ریه می گردد، توضیح داد: این خون های لخته شده در ریه، داخل عروق انسداد ایجاد می نماید و در نتیجه فرد دچار کاهش خون رسانی ریه، تپش قلب، تنگی نفس و در صورت پیشرفت، دچار نارسایی تنفسی می گردد همچنین این افزایش ناگهانی فشار ریه سبب آسیب همزمان قلب نیز می گردد.

وی به تشریح علل ایجاد آمبولی ریه پرداخت و گفت: بی حرکتی مثل سفر های هوایی یا زمینی طولانی مدت، عمل های جراحی ارتوپدی یا مغز و اعصاب یا هر جراحی که فرد بعد از آن به مدت طولانی استراحت در بستر داشته باشد و تحرک کافی نداشته باشد، مصرف دارو های جلوگیری از بارداری (OCP)، ابتلا به سرطان، بعضی بیماری های ارثی، افزایش فاکتور های انعقادی خون و نیز بستری های بیمارستانی طولانی مدت از عواملی است که فرد را در معرض تشکیل لخته ابتدا در اندام تحتانی و سپس حرکت این لخته به سمت ریه ها و وقوع آمبولی قرار می دهد.

نجفی با بیان اینکه گاهی لخته از ابتدا در خود ریه تشکیل شده و لزوماً ابتدا در پا تشکیل نمی گردد، اعلام نمود: ویروس کرونا نیز با افزایش انعقادپذیری خون، خطر ایجاد لخته در ارگان های متفاوت بدن از جمله مغز، قلب و ریه را افزایش داده و سبب سکته مغزی، سکته قلبی و آمبولی ریه می گردد.

این فوق تخصص آنژیوپلاستی، تنگی نفس را یکی از مهمترین علائم لخته شدن خون در ریه برشمرد و ادامه داد: تنگی نفس هایی که کاملاً ناگهانی شروع می شوند، از مهمترین علائم این بیماری هستند همچنین تپش قلب، اُفت فشارخون و نیز مشاهده تورم یک طرفه اندام تحتانی به صورت دردناک که نشانه تشکیل لخته در پا است، از دیگر علائم آمبولی ریه هستند.

وی یادآور شد: مهمترین روش تشخیص لخته شدن خون در ریه استفاده از نوعی خاص از سی تی اسکن به نام سی تی آنژیوگرافی است که در آن با تشخیص عروق ریه، می توان لخته ها را در عروق به وضوح مشاهده کرد. گاهی روش های تکمیلی مانند اکوکاردیوگرافی و نوارقلب نیز در تشخیص یاری می نمایند.

این عضو انجمن قلب آمریکا استفاده از دارو های ضدانعقاد و به اصطلاح رقیق نماینده خون را از روش های درمان اصلی آمبولی ریه دانست و اظهار کرد: دارو های ضدانعقاد مانند وارفاین و ریواروکسابان با حل کردن لخته ایجاد شده، به بهبود بیمار یاری می نمایند. به طور کلی نزدیک به 90 درصد مبتلایان با مصرف ضدانعقاد های خوراکی بهبود می یابند.

وی اعلام نمود: در بعضی موارد به علت شدت بالای درگیری ریه ها و وسعت بسیار زیاد لخته ها، استفاده از حل نماینده های لخته وریدی و جراحی باز برای خارج کردن لخته از ریه ها توصیه می گردد، البته تنها در 10 درصد موارد، بیماران به درمان های پیشرفته احتیاج پیدا می نمایند.

نجفی با بیان اینکه ادامه یافتن زمان مصرف این دارو ها به علت بروز لخته شدن خون در ریه بستگی دارد، تأکید کرد: اگر لخته شدن خون در ریه ناشی از بی حرکتی یا جراحی باشد، مصرف شش ماهه داروی ضدانعقاد کفایت می نماید، اما در مواردی که علت خاصی برای این تشکیل لخته یافت نمی گردد باید به صورت بلندمدت از این دارو ها استفاده کرد.

رئیس بخش قلب مرکز عالی پزشکی FIFA و AFC، به لزوم داشتن تحرک کافی پس از انجام جراحی اشاره و توضیح داد: تحرک کافی از مهمترین روش های مقابله با بروز لخته شدن خون در ریه پس از جراحی است همچنین دارو های تجویز شده توسط پزشک در دوره پس از جراحی به منظور جلوگیری از تشکیل لخته، باید طبق دستور مصرف گردد.

منبع: فرادید
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 693

به "تنگی نفس یکی از مهمترین علائم آمبولی ریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگی نفس یکی از مهمترین علائم آمبولی ریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید