به تویی: سینما نباید بیش از این به حاشیه برود

به گزارش چه خبر آنلاین، تهران (پانا) - کارگردان فیلم سینمایی گیسوم با تشریح چگونگی ساخت نخستین اثر بلند سینمایی اش برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر را راهی تاثیرگذار برای یاری به اکوسیستم سینمای ایران مطرح نمود.

به تویی: سینما نباید بیش از این به حاشیه برود

نوید به تویی کارگردان فیلم سینمایی گیسوم از فیلم های ایرانی راه یافته به بخش سینمای سعادت سی وهشتمین جشنواره دنیای فیلم فجر، در گفت وگو با پانا درباره خط اصلی داستان اولین فیلم سینمایی خود گفت: اگر بخواهم در یک خط بگویم که ما در گیسوم با چه چیزی مواجهیم، می توان گفت با شناخت گذشته و نگاه به آینده. ما جامعه ای هستیم که متاسفانه با هم تبادل نظر نمی کنیم و چرایی اتفاقاتی که اتفاق افتاده را نمی پرسیم. همه این موارد جامعه را به جای وصل، به گستت می کشاند و چیزی که در این فیلم عظیمنمایی خواهد شد، مهربانی و وصل است.

به تویی درخصوص ترکیب بازیگران این فیلم اضافه کرد:به لطف سعید سعدی تهیه نماینده فیلم، نزدیک به سه ماه با خیلی از بازیگران سینمای ایران صحبت کردیم، مذاکره کردیم و بعضا تست گرفتیم و در نهایت به این ترکیب رسیدیم. اما پگاه آهنگرانی از روز اول گزینه اصلی این نقش بود. رضا داودنژاد هم خیلی عالی بود، قالب خودش را شکاند و وارد یک قالب دیگر شد. درخصوص بعضی از بازیگران فیلم هم اعتقاد داشتم که حتما باید جدید باشند، مثل حسین صوفیان که بازیگر درجه یک تئاتر است و چند جایزه برده و نقش های درخشانی داشته و در این فیلم هم عالی بود.

وی درباره اهمیت برگزاری جشنواره دنیای در شرایط موجود هم مطرح کرد: جشنواره دنیای فیلم فجر هم باید مثل تمام اتفاقات اجتماعی یا رویدادهای ورزشی و سینمایی که همه جای دنیا اتفاق می افتد، برگزار گردد، چون سینما آینه هنر ماست و نباید به حاشیه برود. ما در تاریخ شعر و ادبیات، چهره ها و آثار ماندگاری داریم و به آنها می بالیم، اما نمی توان منکر شد که در سال های اخیر و به طور خاص در دهه گذشته، سینما تنها دریچه هنری ارتباطات دنیای ما بوده است. در نتیجه باید چراغ آن را نه فقط به خاطر خود این هنر که به خاطر فرهنگ ایران هم که شده روشن نگه داریم.

به تویی ادامه داد: سینما یک سیستم عظیم دارد که افراد مختلفی مثل تهیه نماینده، کارگردان، بازیگر، عوامل مختلف، خبرنگار، عوامل پخش و... در آن حضور دارد؛ به تعبیری یک اکوسیستم عظیم است که نمی توان آن را تعطیل کرد. در این شرایط که به خودی خود اقتصادِ هنر ضعیف است، فستیوال هایی مثل جشنواره دنیای فیلم فجر، به اقتصاد هنر یاری می نمایند. درست است که فیلم من در جشنواره حضور دارد و از این اتفاق مسرور و ممنونم، اما اگر هم نبود باز موافق برگزاری جشنواره بودم چون می دانم برای تمام فیلم ها زحمت کشیده شده است. همانطور که جشنواره فیلم برلین یا چندین جشنواره دنیای دیگر برگزار شده، جشنواره دنیای هم باید برگزار گردد، چون در تمام این سال ها چهره های شناخته شده سینمای دنیا به این جشنواره آمده اند تا فیلم ببینند. در نتیجه به نظرم این جشنواره حتما باید برگزار گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 873

به "به تویی: سینما نباید بیش از این به حاشیه برود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به تویی: سینما نباید بیش از این به حاشیه برود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید