بالاترین آمار بیماری&zwnj ها در مناطق کم درآمد ، رد پای اقتصاد در بیماری&zwnjهای واگیر و غیر واگیر

به گزارش چه خبر آنلاین، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نتایج مطالعات نشان می دهد که بالاترین سطح بیماری های واگیر و غیر واگیر در مناطقی است که شرایط اقتصادی در آنجا ضعیف تر است.

بالاترین آمار بیماری&zwnj ها در مناطق کم درآمد ، رد پای اقتصاد در بیماری&zwnjهای واگیر و غیر واگیر

به گزارش خبرنگاران از مهر، علیرضا زالی، در وبینار بین المللی سواد، آموزش و سلامت در کشورهای فارسی زبان، با اظهار امیدواری نسبت به اشتراک گذاری تجربیات کشورها در حوزه سلامت، برای میزبانی از پژوهش های مشترک کشورهای فارسی زبان در این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام آمادگی کرد.

وی با بیان اینکه اشتراکات فرهنگی و زبانی کشورهای فارسی زبان می تواند اثر مرزهای جغرافیایی را کمرنگ کند، گفت: شرایط بهداشتی و درمانی کشورهای فارسی زبان مشابهت زیادی با یکدیگر دارد.

زالی با تاکید بر اهمیت همکاری های علمی بین کشورها گفت: پاندمی کرونا در سال 2019 این درس بزرگ تاریخی را به همراه داشت که کنترل بیماری بدون همکاری بین کشورها محقق نمی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه بیش از 75 درصد عوامل مؤثر بر سلامت، خارج از محدوده وزارت بهداری و بهداشت کشورهاست، بر نقش عوامل اجتماعی در سلامت افراد جامعه تاکید کرد.

زالی با بیان اینکه بین کیفیت زندگی، سطح سلامت و شرایط اقتصادی و اجتماعی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، یادآور شد: امروزه خود مراقبتی یکی از اصول اساسی سلامت شهروندان به شمار می رود.

وی در ادامه تاکید کرد: وجود مسائلی همچون مصرف مواد دخانی، رژیم های غذایی نامناسب و شیوع بیماری هایی همچون ایدز نشان دهنده این است که بسته های آموزشی مرتبط با سلامت باید از سنین پایین به شهروندان ارائه شود.

رد پای اقتصاد در بیماری های واگیر و غیر واگیر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: نتایج مطالعات نشان می دهد که بالاترین سطح بیماری های واگیر و غیر واگیر در مناطقی است که شرایط اقتصادی در آنجا ضعیف تر است.

زالی همچنین با بیان اینکه بیشترین قربانیان حوادث ترافیکی درون شهری را موتورسواران تشکیل می دهند، گفت: مطالعات نشان می دهد که بین بروز تصادفات و سواد ارتباط مشخصی وجود دارد.

وی با اشاره به غربالگری پرفشاری خون در سال گذشته توضیح داد: در این طرح 38 میلیون نفر مورد غربالگری قرار گرفتند و نتایج این طرح نشان داد بین عدم اندازه گیری منظم فشار خون، مراجعه به پزشک، مصرف منظم داروهای کنترل فشارخون و سطح سواد افراد ارتباط وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین با بیان اینکه در شهر تهران در ازای هر 2500 نفر یک مراقب سلامت و در روستاها در ازای هر 250 نفر یک به ورز وجود دارد، 19 هزار خانه بهداشت و 32 هزار بهورز مراقب سلامت در کشور نشان دهنده وجود زیرساخت های مناسب در حوزه بهداشت است.

زالی با اشاره به اجرای طرح های هر خانه یک پایگاه سلامت و هر دانش آموز یک سفیر سلامت، این برنامه ها را دارای ظرفیت مناسبی برای ارتقای سطح سواد سلامت جامعه مطرح کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 580

به "بالاترین آمار بیماری&zwnj ها در مناطق کم درآمد ، رد پای اقتصاد در بیماری&zwnjهای واگیر و غیر واگیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالاترین آمار بیماری&zwnj ها در مناطق کم درآمد ، رد پای اقتصاد در بیماری&zwnjهای واگیر و غیر واگیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید