10 نکته مهم برای طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی

به گزارش چه خبر آنلاین، از آنجایی که اصلی ترین محل برای جمع شدن اعضای خانواده پذیرایی است، طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی باید با دقت صورت گیرد تا افراد در یک محیط آرام و انرژی بخش با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند. از این رو، انتخاب رنگ، نقطه کانونی، چیدمان، نورپردازی و ... عناصر مهمی هستند که در طراحی دکور هال و پذیرایی نقش موثری ایفا می نمایند.

10 نکته مهم برای طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ تک برگی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

خبرنگاران | سرویس دکوراسیون - آیا به دنبال راهی برای تغییر دکوراسیون هال و پذیرایی منزل خود هستید؟ از آنجا که هال و پذیرایی محلی برای جمع شدن اعضای خانواده و مهمان ها در کنار یکدیگر است، فضا را باید طوری طراحی کرد که افراد با قرار دریافت در آن احساس آرامش نمایند. برای آغاز طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی منزل خود می توانید از ایده های زیر یاری بگیرید.

1. انتخاب رنگ با توجه به کاربرد فضا

رنگ هایی که برای دکوراسیون هال و پذیرایی خود انتخاب می کنید، تاثیر مستقیمی بر حال و هوای افرادی دارد که در آن قرار می گیرند؛ بنابراین با انتخاب شدت و طیف گرم یا سرد بودن رنگ ها، احساس آرامش یا انرژی را به مهمانان خود منقل کنید. پس حتما توجه خاصی به رنگ دکوراسیون پذیرایی خود کنید.

در تصویر بالا، ترکیب ملایم آبی روشن و سفید، علاوه بر اینکه فضایی آرامش بخش و خنک ایجاد می نماید، فضا را عظیمتر از آنچه هست نشان می دهد. همچنین طراح توانسته با ترکیب مناسب عناصری مانند گلدان، جایگاه و حتی فرش زیر پا، بین رنگ ها تعادل ایجاد کند.

2. هماهنگی دیوار و سقف

از گذشته های دور، یکی از مهم ترین تزیین ها در دکوراسیون هال و پذیرایی، گچ بری سقف بوده است؛ بنابراین طراحان بسته به عمومیت استفاده از فضا، تزئین بیشتری را برای سقف های هال و پذیرایی در نظر می گیرند. پس عجیب نیست که سایر عناصر موجود در فضا نیز به گونه ای انتخاب شوند که این تزئین بیشتر به چشم بیاید. برای این کار می توانید از دیوارپوش ها یا لوازمی بهره ببرید که در هماهنگی با سبک داخلی دلخواه تان برای منزل، تزئینات ظریف سقف را نیز برجسته سازند.

در دکوراسیون هال و پذیرایی تصویر بالا، کاغذ دیواری مناسب در هماهنگی با گرما و طرح دیوار ها و فرش، فضایی زیبا و خاص ایجاد نموده است.

3. استفاده از گچ بری برای جذاب کردن طراحی داخلی

گچ بری یکی از هنر هایی است که کاربرد های زیادی دارد، برای مثال انجام گچ بری در محل اتصال دیوار با سقف یا زمین، و همچنین لبه پنجره ها، در دکوراسیون هال و پذیرایی می تواند نمایی جذاب را ایجاد کند.

قرار دادن تاقچه در کنار و بالای در ها و پنجره ها، تعبیه قرنیز و گچ بری در سالن پذیرایی تصویر بالا، در تضاد با رنگ های موجود، فضایی زیبا خلق نموده است.

4. انتخاب صحیح کف پوش

هال و پذیرایی، نسبت به سایر بخش های منزل فضایی عمومی تر محسوب می گردد و رفت و آمد بیشتری برقرار است؛ بنابراین کف پوش آن باید به گونه ای انتخاب گردد که علاوه بر القای حس راحتی به افراد، طراحی داخلی فضا را نیز برجسته سازد.

انتخاب کف پوش مناسب در طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی تصویر بالا، در ترکیب با طرح های گل گلی و راه راه موجود در سایر عناصر نمای زیبایی را ایجاد نموده است. اما اگر فکر می کنید کف پوش با رنگ روشن تر مناسب پذیرایی شما خواهد بود، بهتر است از رنگ های روشن خنثی بهره ببرید. انتخاب این رنگ ها برای کف پوش، به مبلمان و آثار هنری فرصت بروز می دهند. کف پوش های چوبی با فرش های کوچک، نیز از دیگر گزینه های موجود است. سرامیک، سنگ و یا موکت سرتاسری را نیز می توانید با توجه به کاربری محیط در طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی خود بهره ببرید.

5. ایجاد نقطه کانونی

یک نقطه کانونی در طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی می تواند توجه افراد را به خود جلب کند. یک شومینه دیواری، نمادی از منزل است که معمولا به عنوان نقطه کانونی انتخاب می َگردد. اما در بیشتر طراحی ها، تلویزیون اصلی ترین نقطه کانونی در هال و پذیرایی محسوب می َگردد. از دیگر عناصری که طراح می تواند به عنوان نقطه کانونی انتخاب کند، یک منظره زیبا از پنجره یا یک اثر هنری است که در گوشه ای از پذیرایی قرار گیرد.

6. چیدمان مناسب مبلمان

دکوراسیون هال و پذیرایی باید به گونه ای باشد که به صحبت و ارتباط افراد یاری کند؛ بنابراین مبلمان در پذیرایی باید طوری چیده شوند که افراد بتوانند به راحتی با هم ارتباط برقرار نمایند. برای انجام این کار کافی است که مبل ها را به سمت یکدیگر و نزدیک به هم بچینید.

برای دکوراسیون پذیرایی عظیم می توانید فضا را برای ایجاد محیطی مناسب به دو بخش تقسیم کنید. در صورت تمایل، در مهمانی ها، برای عظیمتر شدن حلقه مصاحبه می توانید از بخش دیگر، تعدادی جایگاه به مبل ها اضافه کنید.

7. نورپردازی مناسب

نورپردازی در طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی باید در جهت ایجاد آرامش و راحتی افراد صورت بگیرد؛ بنابراین باید محل قرار دریافت چراغ ها و میزان نور آن ها به درستی انتخاب گردد.

برای مثال برای داشتن هال و پذیرایی آرامش بخش، چراغ های رومیزی و دیواری، و همچنین لوستر ها را طوری انتخاب کنید که مبل های راحت تر را روشن نمایند. قرار دریافت در چنین فضایی افراد را ترغیب به نشستن و استراحت می نماید.

8. پرده مناسب

پرده ها همواره یکی از مهم ترین عناصر در طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی هستند، اما انتخاب درست آن ها می تواند تاثیر زیادی بر زیبایی محیط داشته باشد. ترکیب رنگ و سایه ها که با استفاده از پارچه های مختلف پرده ای در پذیرایی ایجاد می گردد، به فضا روح می بخشد. استفاده از قسمت های متحرک در پرده ها نیز برای استفاده از نور طبیعی در طول روز نیز یکی از نکاتی است که باید به آن توجه گردد.

9. اختصاص فضای خاص به وسایل صوتی و تصویری

از آنجا که هال پذیرایی و سالن نشیمن بسیاری از خانه ها معمولا به علت کمبود جا یکی است، تلویزیون از مهم ترین عناصری است که باید در طراحی دکوراسیون به درستی قرار بگیرد تا افراد با قرار دریافت در محیط احساس آرامش نمایند.

در تصویر بالا، دکوراسیون هال و پذیرایی به گونه ای است که بهترین محل برای نصب تلویزیون، بالای قفسه کتاب هاست.

10. استفاده از آثار هنری

آثار هنری از مهم ترین عناصر طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی هستند که استفاده از آن ها به منزل روح می ّبخشد. کافی است تابلو های زیبا که با هم از نظر رنگ و طرح هم خوانی دارند را انتخاب و در ارتفاع پایین تری از حالت عادی، پشت کاناپه، روی دیوار نصب کنید. یکی از شایع ترین اشتباهات در طراحی دکوراسیون، نصب تابلو ها در ارتفاع بالاست.

همان گونه که در تصویر می بینید، انتخاب 4 تابلوی هماهنگ و نصب آن ها در ارتفاع مناسب روی دیوار ِ پشت ِ کاناپه نمایی زیبا را در ترکیب با چراغ کنار دیوار بوجود آورده است.

کلام آخر

شما چه نکاتی را برای طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی منزل خود رعایت می کنید؟ نکات پیشنهادی خود را در انتهای همین صفحه در قسمت ارسال نظر با ما در میان بگذارید.

برگرفته از: bhg

منبع: setare.com
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 635

به "10 نکته مهم برای طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته مهم برای طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید