گامی بر فراز اورست

به گزارش چه خبر آنلاین، عاطفه مشهدی، مترجم کتاب برفراز اورست در گفت وگو با خبرنگاران درباره این اثر گفت: برفراز اورست شرحی از خاطرات کوهنوردی است که در جریان کوهنوردی خود دچار معلولیت می شود؛ اما با وجود این معلولیت تلاش می کند بزرگترین آرزوی خود که صعود به قله اورست است را محقق کند.

گامی بر فراز اورست

وی افزود: نویسنده در این کتاب از تمام مسائل و موانعی می گوید که بر سر راهش قرار داشته، از مسائل خانوادگی تا مسائل مالی، از محدودیت های ناشی از معلولیت تا سختی راه و اینکه چطور توانسته به یک یک این مسائل فائق آید و آنها را پشت سر بگذارد

وی در ادامه گفت: بعلاوه نویسنده با شرح دقیق جزییات بستری را فراهم کرده که خوانندگان می توانند همراه و همگام با نویسنده سفر کنند و با ویژگی های جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی مناطقی که نویسنده در جهت صعود از آنها عبور می کند آشنا شوند در واقع وی تلاش می کند خوانندگان را با طبیعت اورست هم آشنا کند اینکه صعود به چنین قله ای با این ویژگی های جغرافیای طبیعی برای فردی معلول شاید در نگاه اول امکان ناپذیر است. برای مثال تحمل فشار کم اتمسفر یا کاهش شدید اکسیژن برای افرادی که قدرت و توان بالایی دارند سخت بوده اما باید به یاد داشته باشیم قهرمان داستان فردی معلول است.

این مترجم با اشاره به جالب توجه بودن این اثر برای علاقه مندان به ورزش کوهنوردی گفت: از سوی دیگر این کتاب برای علاقمندان به کوهنوردی هم می تواند جالب توجه باشد زیرا نویسنده در شرح جزییات این سفر، اطلاعات خوب و نسبتا تخصصی را با زبانی ساده و قابل فهم در زمینه کوهنوردی ارائه داده است.

وی در پاسخ به این پرسش که اصلی ترن محور کتاب چیست و هدف نویسنده از نگارش داستانی در باب فتح اورست چه بوده است، گفت: مهمترین محور این کتاب ایجاد انگیزه در خوانندگان بخصوص معلولان است هست و ارائه این دیدگاه که با وجود محدودیت ها هم می توان راهی برای رسیدن به اهداف پیدا کرد. باید گفت معلولیت محدودیت هم هست اما می توان با محدودیت ها هم پیروز میدان بود.

وی افزود: شاید پیام اصلی کتاب این است که برای رسیدن به هر هدفی باید تاوانی داد، باید جهتی را پیمود و درهر جهتی نیز موانعی وجود دارد، اینکه ازین موانع عبور کنید یا اجازه بدهید شما را متوقف کنند فقط و فقط به شما بستگی دارد. ما در این اثر شاهد تلاش های بی وقفه انسانی هستیم که این موانع او را از حرکت باز نمی دارد و در نهایت نه تنها آرزوی خود را محقق می کند بلکه در این جهت بستری را برای کمک به انسان های دیگر نیز فراهم می کند.

مشهدی گفت: همراه شدن با شرح وقایعی که نویسنده در این سفر آن ها را تجربه می کند خوانندگان را از بردباری و پشت کار متعجب می کند و البته بسیار الهام بخش خواهد بود.

وی درباره فرایند ترجمه این اثر گفت: کتاب از سوی انتشارات اطلس پیدایش به من پیشنهاد شد و من با توجه به رئال بودن داستان و انگیزشی بودن آن جذب شدم و تصمیم به ترجمه گرفتم. نکته جالب در مورد این اثر برایم این بود که مجموعه اطلس پیدایش با پرداخت حق حق انتشار اجازه انتشار این کتاب را از ناشر اصلی دریافت کرده بود که این نکته از نظر من امتیاز بزرگی محسوب می شود زیرا با این حرکت امکان ایجاد ارتباط مترجم با نویسنده فراهم می شود که در صورت لزوم می تواند در ارائه ترجمه بهتر موثر باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 167

به "گامی بر فراز اورست" امتیاز دهید

1 کاربر به "گامی بر فراز اورست" امتیاز داده است | امتیاز: 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گامی بر فراز اورست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید