مفهوم درای نیدلینگ در فیزیوتراپی و فواید آن

به گزارش چه خبر آنلاین، درای نیدلینگ یا سوزن خشک یک تکنیک بسیار موثر و کاربردی در فیزیوتراپی است که برای درمان گرفتگی و اسپاسم عضلات استفاده می شود.

مفهوم درای نیدلینگ در فیزیوتراپی و فواید آن

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، سوزن خشک یکی از مواردی است که می تواند در سلامت شما اهمیت زیادی داشته باشد. استفاده از سوزن خشک در فیزیوتراپی به دلیل افزایش مسائل عضلانی است.

استفاده از سوزن خشک یک راه جدید و خلاقانه در زمینه فیزیوتراپی می باشد و همچنین از این طریق تکنیک های مختلفی برای بهبود درد عضلانی وجود دارد. این روزها می توانید درمان های مختلفی را با استفاده از سوزن خشک در فیزیوتراپی دنبال کنید. اما قبل از هرچیز باید به تعریف دو مفهوم بپردازیم.

نقاط ماشه ای

نقاطی در بدن هستند که جزء نقاط ماشه ای برای یک عضله خاص محسوب می شوند. در واقع گروهی از فیبرهای عضلانی در این گره های تنگ، عامل ایجاد تنش های غیر نرمال می شوند و در نتیجه انقباض و گرفتگی عضلات را ایجاد می کنند.

این باند های تنگ دردناک هستند و نقطه ماشه ای آن ها یک برآمدگی کوچک است که با لمس کردن آن درد عمیقی احساس می شود. این درد می تواند به نواحی دیگر برود و افزایش یابد و همچنین می تواند عاملی برای ایجاد سرگیجه و حالت تهوع هم باشد.

درد عضله معمولاً در نواحی خاصی ایجاد می شوند و فیزیوتراپیست می تواند نقطه درد را پیدا کند. مثلاً سر درد ممکن است نقطه ماشه ای در قسمت بالای عضله ذوزنقه، عضله کتف یا عضلات دیگر داشته باشد.

این درد گاهی اوقات فعال و گاهی اوقات پنهان است اگر این درد پنهان باشد، یعنی دردی احساس نمی شود. نقاط ماشه ای می تواند توسط استفاده زیاد از یک عضله، آسیب دیدگی آن و جراحت ضرب دیدگی فعال شود. عوامل تهدید کننده معمولاً بر اثر آسیب دیدگی ها ایجاد می شود.

درد میوفاسیال

درد عضلانی یک نوع درد است که می تواند مزمن یا حاد باشد و باعث می شود که افراد نتوانند بعضی از اقدامات حرکتی را انجام دهند. گاهی اوقات نیز در تست ها و آزمایشات محل درد تغییر می کند. به همین دلیل گاهی مشکل فرد غیر قابل تشخیص می شود. علائم این درد که بر اثر نقطه ماشه ای ایجاد می شود، شامل موارد زیر است:

  • علائم حساس: این افراد نسبت به لمس شدن حساس می شوند. اگر ضربه به قسمت نقطه ماشه ای آن ها بخورد، به شدت احساس درد می کنند.
  • علائم حرکتی: میزان قدرت و جابجایی عضلات در این افراد کاسته می شود.
  • علائم اتونومیک: تغییراتی در دمای بدن، عرق، سرگیجه، حالت تهوع و قرمزی پوست ایجاد می شود.

هدف استفاده از سوزن خشک در فیزیوتراپی

سوزن خشک یک تکنیک در فیزیوتراپی است که اساس آن برای درد مایو فاسشیال استفاده می شود. زمانی که فرد درمانگر نقطه محرک را پیدا می کند که عامل ایجاد درد شده، حتماً باید به کمک سوزن آن را غیرفعال کند و در نتیجه از این طریق باید به یک درمان بلند مدت دست پیدا کند.

کل فرایند طولانی نیست. برای انجام این کار درمانگر محل مورد نظر را تمیز می کند، سپس فیزیوتراپیست دستکش دست کرده و محل را ضد عفونی می کند. سپس سوزن را وارد نقطه ماشه ای می کنند؛ بدون این که بی حسی انجام داده باشد و آن را مدام داخل کرده و بیرون می آورد تا به یک اسپاسم برسد. یعنی یک نوع گرفتگی عضلات ایجاد شود.

بعد از گرفتگی عضله دیگر سوزن را از پوست بیرون می کشد و سپس عضله درگیر می شود. بعد از اسپاسم و گرفتگی عضله سعی می کند که خودش را درگیر کند، انعطاف پذیری آن بالا می رود و درد در این ناحیه کاهش پیدا می کند.

آیا سوزن خشک با همان طب سوزنی مشابه است؟

سوزن خشک یک تکنیک علمی است که در آن فیزیوتراپیست عضله را برای از بین بردن درد درگیر می کند که ممکن است بین 2 الی 5 دقیقه طول بکشد و گاهی هم دردناک است. طب سوزنی یک طب چینی سنتی است و فقط انرژی را در نقاطی از بدن دستخوش تغییر می کند، بدون این که با عضله ارتباط مستقیم داشته باشد.

مسائل و خطرات سوزن خشک فیزیوتراپی یا درای نیدلینگ

  • سوزن ها وارد پوست می شوند و به عضله می رسند در نتیجه ممکن است رگ های خونی بین آن ها وجود داشته باشد. پس احتمال کبودی وجود دارد که ممکن است یک روز طول بکشد و معمولاً برای بیشتر افراد رایج است؛ مخصوصاً آن هایی که خون رقیق تری دارند.
  • درمانگر همچنین ممکن است شاخه ای از عصب را درگیر کند و در نتیجه احساس سوزش در فرد ایجاد می شود که بعد از مدتی از بین خواهد رفت.
  • دیگر خطرات آن شامل سرگیجه است که بر اثر این فرایند ایجاد می شود.
  • ورم و گرفتگی عضلات که جزء عوارض رایج است و همچنین ممکن است باعث واکنش پوستی شود.
  • همچنین خطر عفونت هم برای فرد وجود خواهد داشت که اگر شرایط کاملا بهداشتی باشد، خطر به شدت کاسته می شود.
منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 607

به "مفهوم درای نیدلینگ در فیزیوتراپی و فواید آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مفهوم درای نیدلینگ در فیزیوتراپی و فواید آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید