فرانسه خواهان همکاری کامل ایران با آژانس اتمی شد

به گزارش چه خبر آنلاین، وزارت امور خارجه فرانسه با ابراز نگرانی از تمدید نشدن تفاهم ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، از ایران خواست که به طور کامل با آژانس همکاری کند.

فرانسه خواهان همکاری کامل ایران با آژانس اتمی شد

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت امور خارجه فرانسه روز دوشنبه از ایران خواست دسترسی کامل و فوری بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را به تأسیسات هسته ای خود فراهم کند.

وزارت امور خارجه فرانسه با ابراز تأسف و نگرانی از تمدید نشدن تفاهم ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که به صورت غیرمستقیم و مشروط دسترسی بازرسان آژانس بین المللی به تأسیسات هسته ای را فراهم نموده بود، خواهان از سرگیری همکاری کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

بر اساس تفاهم دوجانبه آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران که در سفر اسفندماه سال گذشته رافائل گروسی مدیرکل آژانس به ایران به دست آمد، مقرر شد دوربین هایی که نظارت های فراپادمانی را پشتیبانی می نمایند تا اول خردادماه 1400 روشن بماند، اما فیلم دوربین ها در داخل کشور حفظ گردد.

در چارچوب این توافق فیلم دوربین ها تنها در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات وین به آژانس انرژی اتمی تحویل می گردد و در غیر آن تصاویر فیلم ها برای همواره پاک خواهد شد.

سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه سوم خردادماه رسماً تصمیم خود را برای ادامه ضبط داده های دوربین ها حداکثر به مدت یک ماه دیگر ـ که اکنون به سرانجام رسیده است ـ به اطلاع مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی رساند.

ایران در عین حال به کشورهای طرف مذاکره توصیه کرد تا از این فرصت که بر اساس حسن نیت ایران فراهم شده است، در جهت لغو کامل تحریم ها به گونه ای عملی و قابل راستی آزمایی استفاده نمایند.

روز آدینه چهارم تیرماه کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین در واکنش به گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای حکام مبنی بر اینکه ایران به نامه آژانس درباره تمدید تفاهم دوجانبه برای ادامه نظارت مشروط بر تأسیسات هسته ای خود پاسخی نداده است، گفت که ایران الزامی ندارد که این درخواست آژانس را اجرا کند.

غریب آبادی توضیح داد: هرچند تفاهم فنی مشترک سه ماهه میان آژانس و ایران صورت گرفت، اما باید توجه داشت که مبنای این تفاهم، تسهیل مذاکرات سیاسی و یاری به موفقیت آن در جهت مختصات مدنظر کشورمان بود و نه الزام ایران نسبت به اجرای خواست آژانس. بر اساس تصمیم سیاسی ایران، نقش آژانس صرفاً در حد یک مجری است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 950

به "فرانسه خواهان همکاری کامل ایران با آژانس اتمی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه خواهان همکاری کامل ایران با آژانس اتمی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید