سقف عیدی امسال کارگران 7.9 میلیون تومان

به گزارش چه خبر آنلاین، عضو شورای عالی کار با بیان اینکه طبق قانون کار عیدی کارگران معادل 2 برابر حقوق پایه است به شرطی که از سه برابر حداقل حقوق بالاتر نباشد، گفت: بر این اساس حداقل عیدی کارگران 5 میلیون و 300 هزار تومان و حداکثر 7 میلیون 966 هزار تومان است.

سقف عیدی امسال کارگران 7.9 میلیون تومان

به گزارش فارس، فرامرز توفیقی در مورد عیدی کارگران خاطرنشان کرد: بر اساس قانون کار، عیدی کارگران دو برابر پایه حقوق آن ها است، به شرط آنکه از سه برابر حداقل دستمزد بالاتر نباشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه امسال حداقل حقوق کارگران برای یک ماه 26 میلیون و 554 هزار و 950 ریال بود، بنابراین حداقل عیدی برای کارگران حداقل بگیر که یک سال کار کرده اند، 53 میلیون و 109 هزار و 900 ریال و حداکثر عیدی کارگران امسال 79 میلیون و 664 هزار و 850 ریال خواهد بود.

وی در مورد اینکه عیدی امسال کارگران از چه زمانی پرداخت می شود گفت: بستگی به شرایط کارفرما دارد، برخی از کارفرمایان معمولا در شهریور ماه به خاطر بازگشایی مدارس نصف عیدی کارگران را می دهند و بقیه را آخر سال می پردازند. برخی از اول زمستان شروع به پرداخت می کنند و پرداخت عیدی کامل به شرطی است که کارگر یک سال کامل برای کارفرما کار کرده باشد، وگرنه به ازای هر ماهی که کار کرده است به مقدار یک دوازدهم عیدی سالانه و یا به ازای هر روز یک 365 ام عیدی را دریافت خواهد کرد.

14.8 میلیون نفر کارگر بیمه شده اصلی در کشور داریم

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار در مورد تعداد کارگران بیمه شده و غیربیمه ای نیز گفت: حدود 14.8 میلیون نفر کارگر بیمه شده اصلی در کشور داریم و حدود 3 میلیون کارگر غیربیمه ای هم در کشور کار می کند؛ یعنی در مجموع نزدیک 17.8 میلیون کارگر در کشور وجود دارد.

توفیقی گفت: جلسات شورای عالی کار در دولت نو تا به امروز یک جلسه تشکیل شده و جلسه بعد شنبه هفته آینده خواهد بود که برای بررسی دستمزد کارگران خواهد بود. در این جلسات کنندگان اصلی کارگران، کارفرمایان و دولت حضور خواهند یافت.

به گفته توفیقی اولین مطلب در جلسات شورای عالی کار مشخص سبد معیشت خانوار کارگری است که در کمیته های دستمزد بررسی می شود.

وی افزود: تا به امروز دو جلسه کمیته تخصصی دستمزد ذیل شورای عالی کار هم تشکیل شده و جلسه بعد در 22 آذر ماه برگزار می شود؛ یعنی در دولت نو تا به امروز دو جلسه کمیته دستمزد و دو جلسه شورای عالی کار برگزار شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اسفند 1400 بروزرسانی: 26 اسفند 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1199

به "سقف عیدی امسال کارگران 7.9 میلیون تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقف عیدی امسال کارگران 7.9 میلیون تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید