زالی: کشور از شرایط قرمز کرونایی خارج شده اما ناپایدار است ، اومیکرون 500 برابر سرعت سرایت پذیری بیشتری دارد

به گزارش چه خبر آنلاین، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: سرعت بالای سویه نو کرونا موسوم به اومیکرون که در آفریقای جنوبی شیوع یافته، 500 برابر سرعت سرایت پذیری بیشتری نسبت به سویه های قبلی این ویروس دارد.

زالی: کشور از شرایط قرمز کرونایی خارج شده اما ناپایدار است ، اومیکرون 500 برابر سرعت سرایت پذیری بیشتری دارد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: سرعت بالای سویه تازه کرونا موسوم به اومیکرون که در آفریقای جنوبی شیوع یافته، 500 برابر سرعت سرایت پذیری بیشتری نسبت به سویه های قبلی این ویروس دارد.

علیرضا زالی اضافه نمود: در اومیکرون سویه تازه کرونایی50 جهش گزارش شده که 30 جهش آن کلیدی و سرایت پذیری بالایی دارند، به همین خاطر توجه جامعه جهانی را به خود جلب نموده است.

وی با بیان اینکه اومیکرون جزو استثنایی ترین سویه ها در دنیاست، گفت: مقدار ابتلای مردم آفریقای جنوبی به این سویه موجب شده بصورت تصاعدی سرعت انتقال افزایش یابد.

زالی توضیح داد: باید برای شناخت بیشتر اومیکرون زمان بگذرد تا رفتار بیولوژیکی و پاسخ به واکسن و ایمنی بدن این سویه معین گردد، هنوز هیچ شواهدی از تایید مشاهده این نوع سویه در کشور وجود ندارد و باید تمهیدات اساسی پیشگیرانه در رابطه با کنترل و نظارت بر مبادی ورودی و خروجی کشور بویژه در مرز ها و فرودگاه ها با شدت بیشتری اتخاذ گردد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید نمود: مقابله با اومیکرون بستگی به رفتار ما در رعایت شیوه نامه های بهداشتی دارد، با توجه به اینکه این سویه تازه کرونایی واکسن گریز است، اهمیت توجه و پرداختن به موارد بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رفتار های فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تجمعات و شست وشوی دست ها یا استفاده از مواد ضدعفونی نماینده بیش از پیش ضرورت دارد.

به گفته زالی، اکنون کشور از شرایط قرمز کرونایی خارج شده، اما این شرایط ناپایدار است و باید شیوه نامه های بهداشتی کاملا رعایت گردد.

وی اضافه نمود: هنوز موج ششم کرونا در کشور ایجاد نشده، اگر مردم شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نمایند در صورت آمدن این موج، پیک ششم دامنه کوتاهی خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، سازمان جهانی بهداشت روز آدینه پنجم حرف یونانی اومیکرون را به سویه تازه کرونا که در آفریقای جنوبی شناسایی شده، اختصاص داد.

سازمان جهانی بهداشت این سویه را نگران نماینده خوانده و کارشناسان بهداشت عمیقاً نگران سرایت اومیکرون هستند چرا که دارای مجموعه ای غیرعادی از جهش ها است و معیناتی متفاوت از سایر سویه های نگران نماینده دارد.

اگرچه سازمان جهانی بهداشت هنوز جزئیاتی از مقدار سرایت سویه اومیکرون ویروس کرونا را اعلام ننموده، یک متخصص بیماری های همه گیر احتمال داد که مقدار سرایت این سویه نسبت به سویه دلتا 500 درصد بیشتر باشد.

سازمان جهانی بهداشت نیز تاکید نموده که هنوز برای اعلام مقدار نگرانی در خصوص شیوع سویه اومیکرون زود است و مساله پس انجام مطالعات لازم و آنالیز عملکرد واکسن های موجود در قبال آن روشن خواهد شد.

دانشمندان نیز بر پایه تجربیات گذشته یادآور شده اند که ویروس ها همیشه جهش پیدا می نمایند، اما گاهی در جهش ضعیف تر شدن و گاهی در راستا ماهرتر شدن برای فرار از پادتن و از کارآیی انداختن واکسن ها.

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه هفتم آبان ماه در حاشیه همایش ملی رهاورد خدمت سلامت تاکید نمود: تا به امروز موردی از ابتلا به سویه تازه کرونا که در آفریقای جنوبی شایع شده، در کشور گزارش نشده است.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز روز شنبه ششم آذر مان در تبادل نظر با ایرنا، بیان اینکه اومیکرون واکسن گریز است، اضافه نمود: اقدامات پیشگیری برای مقابله با این سویه تازه کرونا باید در کشور سخت گیرانه گردد و رعایت شیوه نامه های بهداشتی ضروری و الزامی است.

به گفته مسعود مردانی، با توجه به شیوع این نوع ویروس مردم علاوه بر انجام واکسیناسیون بیش از گذشته ملزم به رعایت شیوه نامه های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، دوری از تجمعات، شست وشوی دست ها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی نماینده هستند و باید از سفر های غیرضروری پرهیز نمایند.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه ایران اکنون در شرایط خوب مدیریت و کنترل کرونا است، شیوع اومیکرون می تواند همه معادلات ما را بهم زد و کادر درمان مانند گذشته تاب و توان رویارویی و مقابله با این بیماری را ندارند، به همین علت از مردم می خواهیم حتما واکسن کرونا را تزریق نمایند و شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نمایند.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور (اسفند 98) تا کنون 129 هزار و 711 نفر از هموطنان جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست داده اند.

واکسیناسیون سراسری در کشور از 22 بهمن سال 1399 در کشور اغاز شد و تا کنون 57 میلیون و 483 هزار و 74 نفر دُز اول، 46 میلیون و 683 هزار و 162 نفر دُز دوم و 995 هزار و 972 نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 105 میلیون و 162 هزار و 208 دُز رسیده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1167

به "زالی: کشور از شرایط قرمز کرونایی خارج شده اما ناپایدار است ، اومیکرون 500 برابر سرعت سرایت پذیری بیشتری دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: کشور از شرایط قرمز کرونایی خارج شده اما ناپایدار است ، اومیکرون 500 برابر سرعت سرایت پذیری بیشتری دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید