تخم مرغ چرا گران شد؟

به گزارش چه خبر آنلاین، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران صادرات را علت اصلی افزایش قیمت تخم مرغ عنوان نمود و گفت که در جلسه اخیر کارگروه ستاد تنظیم بازار استان تهران مقرر شده تا روز شنبه تخم مرغ مورد احتیاج شبکه های توزیعی به قیمت مصوب در شبکه های توزیع به اندازه کافی توزیع گردد.

تخم مرغ چرا گران شد؟

به گزارش ایسنا، یدالله صادقی، با اشاره به فروش بیشتر از نرخ مصوب تخم مرغ در واحد های صنفی، اظهار کرد: با توجه به تعهد وزارت جهاد کشاورزی برای عرضه مرغ و تخم مرغ تا سطح عمده فروشی ها به قیمت مصوب، در جلسه کارگروه ستاد تنظیم بازار استان تهران با حضور مدیر عامل اتحادیه مرغ میهن که نماینده تشکل های مرغ و تخم مرغ است، موضوع آنالیز و مقرر شد حداکثر تا روز شنبه تخم مرغ مورد احتیاج شبکه های توزیعی به قیمت مصوب، با نظارت وزارت جهاد کشاورزی، مباشرت شرکت پشتیبانی امور دام و اتحادیه مرغ میهن بین واحد های صنفی، یعنی خواربارفروشان، سوپرمارکت ها، مرغ فروشی ها، فروشگاه زنجیره ای و همچنین میادین میوه و تره بار و در شهرستان ها نیز در شبکه های توزیع صنفی به اندازه کافی توزیع گردد.

البته به گفته وی بر خلاف شرایط موجودی مرغ در تهران که از استان های دیگر وارد می گردد، شرایط فراوری تخم مرغ بسیار خوب است و در بین 31 استان تهران مقام اول را در فراوری تخم مرغ دارد.

وی با تاکید بر اینکه همه مرغداران مکلفند در ازای دریافت نهاده دولتی که طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی به صورت کامل توزیع شده، محصولاتشان را به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار کشور عرضه نمایند، توضیح داد: اگر واحد های مرتبط با فراوری و توزیع تخم مرغ گرانفروشی یا امتناع از عرضه یا احتکار نمایند، طبق مقررات گشت های مشارکت تعزیرات و بازرسی و نظارت و سایر دستگاه های نظارتی با آن ها برخورد می نمایند.

به گفته این مقام مسئول گشت های مشترک از مراکز فراوری، نگهداری اعم از انبار و سردخانه و همچنین واحد های صنفی انجام می گردد؛ بنابراین اگر گردش کالا در انبار طبیعی نباشد با حکم امتناع از عرضه و احتکار به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی می شوند.

درخواست فراورینمایندگان برای بازنگری در قیمت تخم مرغ

وی همچنین با اشاره به اینکه فراورینمایندگان تخم مرغ با توجه به افزایش قیمت نهاده ها و هزینه های بسته بندی، درخواست هایی در زمینه بازنگری در قیمت مصوب و صادرات داشتند، اظهار کرد: فراورینمایندگان معتقدند صادرات تخم مرغ نباید قطع گردد، اما هر دو موضوع یاد شده باید در ستاد تنظیم بازار کشور آنالیز گردد که این موضوع به فراورینمایندگان هم اعلام شد تا از ستاد تنظیم بازار کشور پیگیری نمایند. همچنین به فراورینمایندگان اعلام شد به شرطی که بازار را با قیمت مصوب تامین نمایند و تعهداتشان اجرا گردد برای آنالیز مجاز بودن صادرات با ستاد تنظیم بازار کشور رایزنی خواهیم کرد؛ بنابراین تا زمانی که تصمیمات ستاد تنظیم بازار کشور در زمینه صادرات تغییر نکرده فراورینمایندگان باید به تعهدات خود عمل نمایند.

رئیس سازمان صمت استان تهران در ادامه در پاسخ به اینکه آیا قیمت تخم مرغ از روز شنبه کاهش پیدا می نماید؟ توضیح داد: قیمت ها در حال حاضر هم باید کاهش پیدا کند، اما با توجه به اینکه دست اندرکاران فراوری و توزیع تخم مرغ برای هماهنگی تا روز شنبه مهلت خواستند این مسئله مطرح شد. در حال حاضر هم بازرسان در سطح عرضه با قیمت های بالاتر از نرخ مصوب برخورد می نمایند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره دلیل افزایش قیمت تخم مرغ توضیح داد: همانطور که اشاره شد شرایط فراوری تخم مرغ در استان تهران خوب است، اما تا چند روز گذشته صادرات آزاد بود و با توجه به قیمت بالای این محصول در کشور های همسایه فراورینمایندگان بیشتر تخم مرغ را به سمت صادرات سوق می دادند، اما به نظر می رسد ممنوعیت صادرات بر قیمت تاثیر بگذارد و بازار داخلی متعادل گردد.

بر اساس آخرین گزارش ها، قیمت تخم مرغ در هفته گذشته در خرده فروشی های سطح شهر تهران به بیش از 37 هزار تومان رسید. این در حالی است که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار نیز بایستی قیمت هر شانه تخم مرغ 30 عددی بسته بندی شناسنامه دار دارای زنجیره سرد حداکثر 31 هزارتومان باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 592

به "تخم مرغ چرا گران شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخم مرغ چرا گران شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید