به زودی دایناسورها را در خیابان خواهید دید!

به گزارش چه خبر آنلاین، کشتی یخی | CryoArks

آیا شما از آن دسته افرادی هستتید که فیلم های علمی تخیلی را دوست دارند؟ فیلم ژوراسیک پارک را دیده اید؟ تا به حال آنقدر هیجان زده شده اید که آرزو کنید که کاش دایناسورها را از نزدیک می دید و یا با آن ها ماجراجویی می کردید؟ سوالات این گونه زیادند تا آرزوهای پنهان و نهان شما را زنده کنند اما می خواهیم به شما بگوییم که این آرزو که روزی دایناسورها و ماموت ها را در خیابان ها ببینید دور از فکر نیست! در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، بازگشت دایناسورها را با پروژه کشتی یخی را با یکدیگر آنالیز نماییم.

به زودی دایناسورها را در خیابان خواهید دید!

در یک خبر کوتاه به تازگی اعلام شده است که محققان ژنتیک در کوشش هستند تا یک بانک بسیار بزرگ ژنتیکی تهیه نمایند تا نایاب ترین کدهای ژنتیکی دنیا رادر کنار خود و در این بانک داشته باشند و حتی بتوانند آن ها را توسعه دهند. این کدهای ژنتیکی ونمونه های آن ها، تنها متشکل از نمونه های ژنتیک انسانی نیستند و حتی به سال های سال قبل یعنی زمانی که حتی انسان بر روی زمین زندگی نمی کرده است را نیز در فهرست بانک ژتیک خود وارد می نمایند.

این کدهای ژنتیکی حتی به زمان ماموت ها، دایناسورها، حیواناتی که تنها در کارتون های انیمیشنی دیده اید و حیوانات و موجوداتی که بالای میلیون ها سال سن دارند و حتی دیگر تصوری از ان ها هم وجود ندارند را مجددا بازسازی و به چرخه حیات وارد نمایند! دقیقا علم ژنتیک و این پروژه را که در ادامه شرح خواهیم داد، این قدرت را دارند.

این بانک DNA، در حال ساخت یک بانک اطلاعات ژنتیکی است که این امکان را دارد تا ب استفاده از تکنولوژی، در آینده ای نه چندان دور و شاید در زمانی که ما هم شاهد آن باشیم، بتوانند گونه های جانوری منقرض شده را به چرخه حیات و زندگی بازگردانند. البته باید این نکته را نیز بگوییم که این پروژه اصلا مقرون به صرفه و آسان نیست و سرمایه و حمایت بزرگ و هنگفتی پشت آن است. بر اساس اعلام خبرگزاری ها، تا به الان در حدود 1.3 میلیون دلار برای این پروژه هزینه شده است و امکانات فوق العاده ای در اختیار ان گذاشته شده است.

این پروژه معروف کشتی یخی یا CryoArks نام دارد و نام آن مستقیما دارای اهداف خاصی است. کارشناسان می گویند که کشتی یخی اشاره مستقیم به کشتی حضرت نوح و داستان معروفش و عصر یخبندان دارد. گویی قرار است این بانک اطلاعاتی، کشتی نوحی از دوران عصر یخبندان و حیوانات منقرض شده اش با دایناسورها و ماموت ها باشد.

پژوهشگران حوزه علم ژنتیک در این زمینه گفته اند که در زمینه این پروژه می توان از کدهای DNA های موجود از هر بازمانده و فسیلی که از حیوانات و موجودات منقرض شده داشته ایم، استفاده نماییم. علاوه بر این کار دیگری که می توان با استفاده از این پروژه انجام داد، علاوه بر بازگرداندن گونه های جانوری مختلف، ما این توان و امکان را پیدا خواهیم کرد تا اطلاعات مفید ژنتیکی را برای گونه های جانوری مختلفی که در معرض خطر انقراض و نابودی هستند نیز، تهیه کنیم.

علاوه بر تمامی این یافته هایی که در آخر حاصل خواهند شد، این تحقیقات یاد شده که در زمینه بازیابی علم ژنتیک به دست خواهد آمد، به دانشمندانی که بر روی این پروژه کار می نمایند و حتی دانشمندانی که در این پروژه همکاری ندارند، یاری خواهد نمود تا نحوه تکامل ژنتیک و یا همان DNA جانوران را بر اساس کدهایشان بهتر درک کرده و به این ترتیب بتوانند تا منشا ء عادت ها و سبک زندگی آنان را معین کرده و به طور مثال بیماری هایی که این جانوران در برابرشان آسیب پذیرند را نیز بتوانند شناسایی نمایند.

چرخه کار به این صورت است که زمانی که یک گونه جانوری منقرض می گردد، درون رشته های DNA خود اطلاعات بسیار زیادی را از تاریخچه تکامل و نحوه تطبیق پذیری آن ها با طبیعت به ظاهر از بین می رود ولی، در واقعیت این گونه نیست!

این اطلاعات درون هرگونه بازمانده از هر موجودی به صورت کامل باقی می ماند و این توان را دارد تا در آینده به یاری محققان این حوزه بیاید و آن ها نیز می توانند تا با استفاده از DNA یخ زده آن ها و همینطور بانک ژنتیک آن ها را مورد آنالیز قرار داده و مجددا این امکان را داشته باشند تا از آن ها استفاده کرده و با بازآفرینی و طراحی آن ها، امیدی در زمینه دانش های پزشکی را برای نسل های آینده بشریت و کلا موجودات زنده روی زمین به وجود آورند.

در واقع در این زمینه محققان سعی کرده اند تا با تهیه کردن یک کپی از DNA و رشته های ژنتیکی بیشتر موجودات زنده بر روی زمین و در آینده ای نزدیک تمامی آن ها، یک نسخه پشتیبان از آن ها تهیه کرده تا در مواقع مورد احتیاج بتوانند سراغش آمده و از آن ها استفاده نمایند.

علاوه بر تمامی این ها پروژه کشتی یخی یا همان CryoArks، این امکان را به محققان می دهد تا دسترسی آن ها به بافت ها، سلول ها و DNA و رشته های ژنتیکی موجوداتی را که ذخیره کرده است را محیا نماید. در واقع این بانک مخصوص DNA هدفی همچون کشتی نوح را دنبال می کند تا بتواند از این شرایط استفاده کرده و از هر گونه ای که هست و حتی نیست هم در این کشتی هست. البته این تفاوت بین این دو کشتی وجود دارد که موجودی که در این کشتی نو، هیچ حیوانی حضور ندارد و تنها نمونه هایی یخ زده از DNA آن ها در این کشتی یخی موجود خواهد بود.

این پروژه از سال پیش شروع شده است و تا به حال، همانطور که گفتیم 1.3 میلیون دلار سرمایه گذاری بر روی این پروژه اجرا شده است، اما هنوز معین نیست که این پروژه و انجام آن به کجا رسیده و نمونه های ژنتیکی گرفته شده در کجا کنار یکدیگر جمع خواهند شد.

منبع: الی گشت
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1191

به "به زودی دایناسورها را در خیابان خواهید دید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به زودی دایناسورها را در خیابان خواهید دید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید