انتخابات آمریکا: ترامپ 214 - بایدن 265 ، بایدن 5 رای تا ریاست جمهوری

به گزارش چه خبر آنلاین، شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امروز (پنجشنبه) وارد مرحله حساسی شده است. شمارش در ایالت های سرنوشت ساز ادامه دارد و یک پیروزی دیگر برای دموکرات ها در ایالت نوادا می تواند جو بایدن را به کاخ سفید برساند. رقابت در این ایالت شانه به شانه پیش می رود و دونالد ترامپ هنوز هم فرصت پیروزی دارد، اما جهت کوتاه تر و هموارتری مقابل بایدن دیده می گردد.

انتخابات آمریکا: ترامپ 214 - بایدن 265 ، بایدن 5 رای تا ریاست جمهوری

تازه ترین به روز رسانی: 7:30 صبح پنجشنبه 15 آبان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بر اساس اعلام مقام های انتخاباتی آمریکا، بیش از 100 میلیون نفر از مردم آمریکا تا پیش از سوم نوامبر (روز اصلی انتخابات) به صورت پستی یا زودهنگام و در مراکز قرار داده شده، رای خود را به صندوق انداختند و روز سه شنبه نیز میلیون ها تن دیگر به پای صندوق های رای رفتند.

با توجه به تفاوت ساعتی در ایالات مختلف آمریکا از شرق تا غرب و قوانین مختلف انتخاباتی در ایالات مختلف، مراکز رای گیری کم کم بسته شدند و نتایج انتخابات به صورت تدریجی اعلام می گردد که حاصل حجم بالایی از آرای پستی است. هر نامزد برای پیروزی در انتخابات به 270 رای الکترال احتیاج دارد.

هنوز شمارش آرای انتخاباتی در ایالت های نوادا، پنسیلوانیا، کارولینای شمالی، جورجیا و آلاسکا به اتمام نرسیده است. در تمامی این ایالت ها بجز نوادا، ترامپ پیشتاز است. بایدن با کمتر از یک درصد در نوادا پیشتاز است و با توجه به آرایی که تا به امروز بایدن و ترامپ به دست آورده اند، آنها به ترتیب برای پیروزی در این رقابت، به 6 رای دیگر و 56 رای الکترال دیگر احتیاج دارند.

انتخابات وارد مرحله حساسی شده است. در شرایطی که بایدن با حدود 20 هزار رای در ویسکانسین پیشتاز و 98 درصد از آرای آن شمارش شده بود، کمپین ترامپ خواهان بازشماری آرای این ایالت شد.

در همین حال، کمپین انتخاباتی ترامپ با طرح شکایتی در دادگاه خواهان متوقف شدن شمارش آرا در ایالت سرنوشت ساز میشیگان شد. تیم او تاکید دارد که دسترسی برای نظارت از زمان شروع و حین شمارش آرا فراهم نبوده است. بایدن اما رای این ایالت را به دست آورده و گام بزرگی به سمت کاخ سفید برداشته است.

تیم انتخاباتی ترامپ همچنین با طرح ادعاهایی همانند شکایت در ایالت میشیگان، در پنسیلوانیا، ویسکانسین و جورجیا طرح دعوی نموده است تا جلوی شمارش آرای انتخابات را بگیرد.

براساس اعلام بخش انتخاباتی نوادا، آرای این ایالت تا ساعت 11 صبح روز پنجشنبه به وقت شرق آمریکا (19:30 پنجشنبه به وقت تهران) اطلاع رسانی می گردد. تا به امروز 75 درصد از آرای ایالت نوادا شمارش شده و جو بایدن با 49.3 درصد از دونالد ترامپ با 48.7 درصد جلوتر است.

همچنین نتایج در پنسیلوانیا فعلا روشن نیست. تام وولف، فرماندار این ایالت گفته است شاید شمارش تا روز آدینه زمان ببرد. بیش از 85 درصد آرا شمارش شده است. ترامپ 50.7 درصد و بایدن 48.1 درصد رای گرفته است. ترامپ کمتر از سه درصد جلوتر است.

آرای سرنوشت ساز

گرچه تکلیف آرای نوادا هنوز معین نیست اما انتظار می رود آرای آن به بایدن برسد. آلاسکا هم در ردیف پیروزی های ترامپ قرار می گیرد. بدین ترتیب تعداد آرای الکترال بایدن مقابل ترامپ، 270 به 217 می گردد. این به معنای پیروزی برای بایدن است. شرایط در جورجیا و کارولینای شمالی هنوز روشن نیست. ترامپ در این دو

ایالت با اختلاف جزئی پیشتاز است. سرنوشت 20 رای الکترال پنسیلوانیا هم نامعلوم مانده است.

آلاسکا (با 3 رأی الکترال) - نوادا (با 6 رأی الکترال) - جورجیا (16 رأی الکترال) - کارولینای شمالی (15 رأی الکترال) - پنسیلوانیا (20 رأی الکترال)

نقشه زیر هم تازه ترین تحولات از شمارش آرای انتخابات را به تصویر می کشد.

نامزدهای انتخابات تا به امروز به صورت زیر ایالت ها را از آن خود نموده اند:

ترامپ: کنتاکی (رای الکترال 8)، اوکلاهاما (7)، تنسی (11)، وست ویرجینیا (5)، آرکانزاس (6)، می سی سی پی (6)، آلاباما (9)، کارولینای جنوبی (9)، ایندیانا (11)، وایومینگ (3)، داکوتای جنوبی (3)، داکوتای شمالی (3)، لوئیزیانا (8)، نبراسکا (4)، کانزاس(6)، میسوری (10)، آیداهو (4)، یوتا(6)، اوهایو (18)، مونتانا (3)، آیووا (6)، فلوریدا (29)، تگزاس(38)، مین (1)

بایدن: ورمونت (3)، مریلند (10)، نیوجرسی (14)، ماساچوست (11)، واشنگتن دی سی (3)، دلاور (3)، ویرجینیا (13)، ایلینوی (20)، کنتیکت (7)، رودآیلند (4)، نیویورک (29)، نیومکزیکو (5)، کلورادو (9) نیوهمپشایر (4) ایالت واشنگتن (12)، اورگان (7)، کالیفرنیا (55)، هاوایی (4)، مینه سوتا(10)، نبراسکا (1)، مین (3)، آریزونا (11)، ویسکانسین (10) ، میشیگان (16)

*از پنج رای الکترال ایالت نبراسکا، 4 رای به ترامپ و یک رای به بایدن رسید؛

*ایالت آریزونا که در انتخابات 2016 به ترامپ رسیده بود، این بار به دست بایدن افتاد؛

*ترامپ تنها یکی از چهار رای الکترال ایالت مین را گرفت؛

*ایالت ویسکانسین در انتخابات 2016 به ترامپ رسید و این بار در کنترل بایدن نهاده شد؛

*میشیگان هم در 2016 در کنترل ترامپ بود که این بار به بایدن رسید؛

گرچه نظرسنجی های پیش از انتخابات، پیروزی آسانی را برای جو بایدن متصور می شدند، اما رقابت بسیار نزدیک پیش می رود. بایدن ممکن است با کسب 6 رای دیگر به کاخ سفید برسد. او باید رقابت شانه به شانه نوادا را هم ببرد تا حد نصاب لازم برای کسب 270 رای را دریافت کند.

با توجه به اینکه شمارش در ایالت های پنسیلوانیا، کارولینای شمالی، جورجیا، نوادا و آلاسکا هنوز تکمیل نشده است و ترامپ هنوز هم فرصت پیروزی در انتخابات را دارد، بعید نیست نتیجه انتخابات 2016 که با پیروزی ترامپ همراه شد، تکرار گردد.

در انتخابات 2016 ترامپ 306 رای الکترال و رقیب دموکراتش هیلاری کلینتون 232 رای را به دست آورده بود. چهار سال پیش نظرسنجی های پیش از انتخابات بر پیروزی کلینتون دلالت داشتند اما این ترامپ بود که با وجود رای مردمی کمتر، رای الکترال بیشتری را از آن خود کرد و در انتخابات پیروز شد.

در زیر تقسیم جغرافیایی ایالتهای دموکرات (آبی) و جمهوری خواه (قرمز) پس از انتخابات سال 2016 نمایش داده شده است:

در شرایطی که بحث و جدل های انتخاباتی بالا گرفته است، بایدن به پیروزی امید دارد. در همین حال دونالد ترامپ هم در توییتی دموکرات ها را به کوشش برای سرقت اطلاعات متهم کرد. او در واشنگتن در جمع حامیانش گفت: من با اعلام آرای پستی، دادگاه را پیش بینی می کردم. ما این انتخابات را بردیم، هدف ما در حال حاضر تضمین این پیروزی است، ما می خواهیم قانون اجرا گردد، به دیوان عالی می رویم و می خواهیم رای گیری سرانجام یابد. تا آنجا که به من مربوط است ما پیروزیم.

بایدن پس از اظهارات ترامپ در تشکیک صحت نتیجه انتخابات در سخنانی گفت: باید تک تک آرا شمرده گردد. ما زیر بار زورگویی نمی رویم و تسلیم نمی شویم و مطمئن هستم پیروز بیرون خواهیم آمد اما این پیروزی من به تنهایی نیست بلکه پیروزی مردم آمریکاست.

ساعتی پس از معین شدن پیروزی بایدن در ایالت مهم میشیگان در توییتی نوشت: وکلای ما [در حوزه های شمارش آرا] درخواست دسترسی قابل قبول نموده اند، اما چه کاری از ما ساخته است؟ آسیب همین حالا هم به تمامیت سیستم ما و خود انتخابات ریاست جمهوری وارد شده است. این موضوعی است که باید مورد بحث قرار بگیرد.

تکمیلی

با شمارش آرای نبراسکا {مانند ایالت مین} یک رای الکترال به بایدن افزوده شد و نامزد دموکرات 265 در برابر 214 شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 510

به "انتخابات آمریکا: ترامپ 214 - بایدن 265 ، بایدن 5 رای تا ریاست جمهوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات آمریکا: ترامپ 214 - بایدن 265 ، بایدن 5 رای تا ریاست جمهوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید