استاد فرشچیان احیاگر هنر اصیل ایرانی است

به گزارش چه خبر آنلاین به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، علی اکبر ولایتی در مراسم افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی - ایرانی استاد فرشچیان که عصر امروز با حضور هنرمندان، استادان و شخصیت های فرهنگی و دانشگاهی برگزار گردید، گفت: این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد و ما در دانشگاه آزاد داوطلب شدیم که برای راه اندازی این دانشگاه اقدام کنیم.

استاد فرشچیان احیاگر هنر اصیل ایرانی است

وی با بیان اینکه ایران پیشتاز هنر نقاشی در دنیا است، گفت: هنر نگارگری در ایران سابقه 8 هزار ساله دارد و استاد فرشچیان را می توان احیاکننده این هنر دانست.

رئیس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با مرور تاریخچه هنر نگارگری و نقاشی در دنیا توضیح داد: اولین نقاشی و نگارگری دنیا در غاری در استان لرستان با قدمت بیش از 8 هزار سال کشف شده است. دومین اثر نیز مربوط به سالهای 215 تا 277 میلادی است که از مانی به یادگار مانده است. بعد از اسلام آثار نگارگری تأثیرگرفته از نگارگری مانی است که به مکتب تبریز یا عهد ایلخانان معروف است اما در مکتب هرات، چینی زدایی رخ داد و از شخصیت های ایرانی برای نگارگری استفاده شد.

ولایتی با بیان اینکه کمال الدین بهزاد افتخار تاریخ هنر ایران و اسلام است، گفت: این هنرمند در دربار آخرین پادشاه تیموری در هرات بود و به تبع آن تحت تأثیر مکتب هرات قرار داشت. پس از آن به دربار شاه اسماعیل آمد و مورد تشویق پادشاه نهاده شد که شاهنامه فردوسی را به شکل مصور درآورد.

وی ادامه داد: در حال حاضر 118 صفحه از شاهنامه مصور کمال الدین بهزاد که به شاهنامه شاه طهماسبی معروف است در ایران، 78 صفحه آن در موزه مترو پولیتن نیویورک، 10 برگ آن در موزه تورنتو، 3 برگ آن در دوحه و یک برگ آن هم در موزه رضا عباسی ایران واقع شده است.

رئیس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: در زمان شاه اسماعیل با پایتخت شدن شهر تبریز، مکتب تبریز 2 شکل گرفت و رضا عباسی نگارگر ایرانی در این مکتب فعالیت می کرد. بعد از وی، شخصیت هنری برجسته نداشته ایم چرا که در دوره قاجار هنر بومی ایرانی فراموش و تقلید از هنر فرنگی باب شد، اما مردم با هنر نقاشی قهوه خانه ای به مقابله با هنر فرنگی برخاستند که حسین آغاسی را می توان مبدع هنر نقاشی قهوه خانه ای دانست که عمده مضامین این نقاشی ها مربوط به واقعه عاشورا و داستان های شاهنامه است.

ولایتی با اشاره به صندلی هنر استاد فرشچیان گفت: ما در عصر معاصر شخصیت هنرمند برجسته ای به نام استاد محمود فرشچیان داریم که احیاکننده هنر اصیل ایرانی است. بعضی به اشتباه می گویند هنر مینیاتور تقلید از غرب است در صورتی که این هنر کاملاً ایرانی بوده و در چین زدایی که در مکتب هرات رخ داد، به وجود آمد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 81

به "استاد فرشچیان احیاگر هنر اصیل ایرانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاد فرشچیان احیاگر هنر اصیل ایرانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید