از جوش های پوستی تا زوال عقل می تواند علامت گزیدگی این کنه باشد

به گزارش چه خبر آنلاین، خبرنگاران : بیماری لایم که به وسیله نوعی کنه منتقل می شود می تواند باعث بروز علائم هولناکی در بیمار شود.

از جوش های پوستی تا زوال عقل می تواند علامت گزیدگی این کنه باشد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ، بیماری لایم یکی از بیماری هایی شایعی است که به وسیله نیش یک نوع خاصی از کنه سیاه به وجود می آید. این بیماری در سه مرحله مختلف بروز کرده و فرد در هر مرحله علائم خاصی را مشاهده می کند.

مرحله اول:

در مرحله نخست و زمانی که فرد تازه به وسیله کنه گزیده شده است سریعاً جوش های پوستی بروز می کند. بیشتر مردم در روز های نخست و حتی برای هفته ها شاهد بروز جوش هستند. جایی که جوش های پوستی بروز می کند احتمالاً نزدیک محل نیش کنه است.

جای نیش غالباً دچار تورم یا برآمدگی است. محل گزیدگی گرم است و فرد در آن قسمت احساس سوزش می کند. خارش و دردناک بودن از دیگر ویژگی های محل نیش کنه است. براساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا جوش های پوستی ممکن است از 3 تا 30 روز پس از گزیدگی بروز کند.

نزدیک به نیمی از افراد مبتلا به بیماری لایم علائمی شبیه به آنفلوآنزا از خود بروز می دهند که شامل موارد ذیل است:

1- تب

2- لرز

3- درد عضلانی

4- درد مفاصل

5- سردرد

6- تورم غدد لنفاوی در نزدیکی نیش

7- بی حالی

مرحله دوم:

زمانی که کنه شما را نیش میزند، در واقع شما به یک باکتری خاص آلوده شده اید. این امر بدان معناست که اگر فرایند درمان را شروع نکنید، باکتری می تواند به دیگر بخش های بدن منتقل شود. مرحله دوم در واقع زمانی شروع می شود که باکتری بخش های دیگر بدن را درگیر کرده است.

در طول این مرحله، ممکن است شاهد بثورات بیضی شکل بر روی پوست خود باشید. همچنین برخی افراد شاهد بروز برجستگی های آبی - قرمز بر روی پوست خود هستند. به دلیل آنکه باکتری بخش های دیگر بدن را درگیر کرده است، جوش های کوچک می تواند در هر قسمتی از پوست مشاهده شود.

در واقع پس از 30 تا 45 روز از گزیدگی کنه، فرد شاهد جوش، برجستگی و بثورات است. برخی افراد در این مرحله شاهد علائمی هستند که باعث احساس بیماری در آن ها می شود که شامل موارد ذیل می شود:

1- تب

2- آرتروزی که گاهی بروز می کند و گاهی از بین می رود.

3- سردرد

4- درد عضلانی بخصوص سفتی گردن

5- بی حسی یا درد

6- تنگی نفس و یا سرگیجه

7- فلج بِل که می تواند باعث فلج شدگی نیمی از صورت شود.

8- مسائل قلبی مانند درد قفسه سینه و یا بی نظمی در ضربان قلب

مرحله سوم:

طی مرحله سوم برخی دیگر از علائم بیماری لایم در پوست نمایان می شود. با این حال، بیشتر علائم بیماری در قلب و سیستم عصبی بروز می کند که می تواند باعث بروز مسائل جدی برای فرد شود. این تغییرات به وضوح در دستان و پا ها قابل مشاهده است. با این حال، این علائم می تواند در زانوها، آرنج و دیگر بخش های بدن نیز خود را نشان دهد.

در این مرحله پوست دچار تورم شده و به قرمزی می گراید. این امر بدان معناست که عفونت باکتریایی برای مدت طولانی است که بدن را درگیر خود کرده است. این موضوع می تواند همراه با درد باشد. به طور همزمان، پوست شروع به سفتی و جمع شدن می کند. این موضوع باعث ریزش موی پوست شده و مرگ غده های عرق زیر پوست را به همراه دارد.

در مرحله سوم فرد ممکن است شاهد بروز تومور در پوست باشد. در واقع عفونت بلند مدت بدن و تورم گره های لنفاوی باعث بروز سرطان می شود. این مرحله و تغییرات شدید پوستی معمولاً چند ماه تا چند سال پس از گزیدگی مشاهده می شود.

در مرحله سوم فرد شاهد طیف گسترده ای از علائم شامل موارد ذیل است:

1- آرتروز

2- مسائل مرتبط با حافظه و تمرکز

3- درد عصبی

4- زوال عقلی

5- نارسائی قلبی

متاسفانه حتی اگر فرد علیه عفونت باکتریایی نیز تحت درمان قرار گیرد، تغییرات پوستی، تومورها، و علائم آن به صورت دائمی در بیمار باقی می ماند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 897

به "از جوش های پوستی تا زوال عقل می تواند علامت گزیدگی این کنه باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از جوش های پوستی تا زوال عقل می تواند علامت گزیدگی این کنه باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید