آزمایش راکت استارشیپ به خاطر نشت مواد شیمایی با شکست همراه شد

به گزارش چه خبر آنلاین، اسپیس اکس نمونه اولیه راکت استارشیپ را با روشن کردن موتورهای آن روی زمین آزمایش کرد که به دلیل بروز نقص فنی موفقیت آمیز نبود.

آزمایش راکت استارشیپ به خاطر نشت مواد شیمایی با شکست همراه شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، نمونه اولیه راکت استارشیپ که SN8 نام گرفته روی زمین آزمایش شد که طبق برنامه پیش نرفت. در این آزمایش مخزن راکت به منظور شبیه سازی پرتاب پر شد و موتورهای آن بدون پرواز کردن راکت به مدت چند ثانیه روشن شدند. مدتی پس از روشن شدن موتورها مقداری مواد شیمیایی از قسمت زیرین راکت به بیرون نشت کرد که از بروز نقض فنی خبر می داد. خوشبختانه در این آزمایش برخلاف بعضی از آزمایش های قبلی راکت منفجر نشد.

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس اکس بروز نقص فنی در SN8 را تأیید کرد و با انتشار پستی در توییتر گفت که راکت نیروی گازی (پنوماتیک) را از دست داده است. وی اضافه کرد فشار تانکر اکسیژن مایع دماغه بالا بوده و امکان انفجار وجود داشته است اما به لطف مکانیزم اضطراری که با بالا رفتن بیش از حد فشار فعال می شود، راکت سالم مانده است.

ماسک مدتی پس از این اتفاق تأیید کرد که SN8 به لطف مکانیزم اضطراری دماغه که از انفجار جلوگیری می نماید، تا حد زیادی از این آزمایش سالم بیرون آمده است و از تعویض دستکم یکی از موتورهای آن اطلاع داد. SN8 برخلاف نمونه های قبلی که 1 موتور داشتند به 3 موتور مجهز شده است.

تماشاچیانی که به محل آزمایش راکت SN8 رفته بودند از مشاهده جرقه اطلاع داده اند که به گفته ماسک احتمالا به خاطر ذوب شدن بعضی از قطعات موتور بوده است. ماسک گفت این مشکل به طراحی راکت برمی شود و باید برطرف شود. این راکت پس از پشت سر گذاشتن آزمایش روشن کردن موتور روی زمین، آزمایش پرش را انجام خواهد داد که در طی آن به مدت چند ثانیه در ارتفاع پایین پرواز می نماید.

استارشیپ، نسل بعدی راکت شرکت اسپیس اکس است و از آن برای حمل انسان ها و محموله ها به ماه و مریخ استفاده خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 973

به "آزمایش راکت استارشیپ به خاطر نشت مواد شیمایی با شکست همراه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش راکت استارشیپ به خاطر نشت مواد شیمایی با شکست همراه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید