وزیرخارجه روسیه: دوران سلطه جویی و نظام تک قطبی گذشته است

به گزارش چه خبر آنلاین، به گزارش خبرنگاران به نقل از تاس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با انتشار یادداشتی به مناسبت سالگرد تولد شارل دوگل، رئیس جمهوری پیشین فرانسه بر پایان برتری جویی هژمونی با هدف سلطه بر دیگر کشورها تاکید کرد.

وزیرخارجه روسیه: دوران سلطه جویی و نظام تک قطبی گذشته است

در این یادداشت لاوروف با اشاره به اینکه نظام تک قطبی جهانی دیگر خاتمه یافته است، همچنین تاکید کرد: هنوز هم فرصت متحد شدن تمام اروپا هست و کشورهای اروپایی می توانند با کنار گذاشتن وابستگی خود به آن سوی اقیانوس ها با ملحق شدن به چین و روسیه و پیوستن به راستا یک کمربند - یک جاده، توسعه، پیشرفت و صلح در اروپا را ایجاد کنند.

لاوروف در این مقاله همچنین به ایده محقق نشده و ناکام توسعه همکاری ها بین روسیه و کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت که چنین نظریه ای به دلیل اقدامات غیرسازنده غربی ها و نادیده دریافت منافع مردم اروپا توسط سیاستمداران حاکم بر این کشورها هیچ گاه عملی نشد.

وزیرخارجه روسیه با انتقاد از اینکه هنوز پس از سالها قاره اروپای متحد ایجاد نشده، همزمان تاکید کرد که همه چیز برای توسعه همکاری ها ثابت مانده است.

سرگئی لاوروف در ادامه از سیاست فعلی حاکم در کشورهای غربی از جمله گسترش ناتو به شرق انتقاد کرد و چنین رویکردی را برخلاف وعده ای که غرب به اتحاد جماهیر شوروی داده بود، اعلام کرد.

به گفته لاوروف، در حال حاضر برای داشتن صلحی پایدار و توسعه همه کشورها ظهور نظام چندقطبی، عادلانه و دمکراتیک ضرورت دارد تئوری از تاریخ گذشته سلطه بر دیگری و جهان تک قطبی به فراموشی سپرده شده و قطعاً روسیه در این زمینه آماده هرگونه همکاری و مشارکت سازنده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 272

به "وزیرخارجه روسیه: دوران سلطه جویی و نظام تک قطبی گذشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیرخارجه روسیه: دوران سلطه جویی و نظام تک قطبی گذشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید