بدون بازرسی ها دستیابی به توافق حداقلی و معتبر با ایران غیرممکن است

به گزارش چه خبر آنلاین، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشستی با قانون گذاران اروپایی ، گفت بدون بازرسی ها در ایران، دستیابی به توافق حداقلی و معتبر با تهران غیرممکن است.

بدون بازرسی ها دستیابی به توافق حداقلی و معتبر با ایران غیرممکن است

به گزارش خبرنگاران از فارس، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست مشترک سه کمیته مجلس اروپا که به صورت مجازی در آن شرکت کرد، گفت بدون بازرسی ها دستیابی به توافق حداقلی و معتبر با ایران غیرممکن است.

وی در این خصوص گفت: کار آژانس بسیار ضروری است. بدون آژانس، بدون حضور بازرسان در محل، یک توافق قابل اعتماد غیرممکن است.

گروسی درباره تصمیم آمریکا در خصوص برجام هم گفت: آن ها به من می گویند که می خواهند برگردند. وقتی با وزیر خارجه آمریکا حرف می زنم این چیزی است که به من می گویند. اما قطعاً همانطور که قبلاً گفتم مسائلی هست که باید شفاف شود، بنابراین (بازگشت آمریکا به توافق ایران) غیرممکن نیست اما سخت است.

وی در ادامه در ارتباط با توافق به دست آمده موقت با تهران، اضافه نمود: ما توانستیم یک حضور حداقلی را حفظ کنیم. یک پنجره برای دیپلماسی هم باز شد. امیدوارم در این دوره مشارکت کنندگان بتوانند دست کم حرکتی را به سمت برجام داشته باشند. البته آژانس در آن مشارکت خواهد کرد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه چهارشنبه در پاسخ به پرسش مانوئل تردیوس خبرنگار سرویس اسپانیایی یورونیوز در باره چرایی لزوم دستیابی به توافق جدید گفته بود: این طور نیست که بگویید یک شبه به توافق سال 2015 برمی گردیم. از آن زمان تا به امروز اتفاق های بسیاری روی داده است.

وی اضافه نمود: ما دیدیم که ایران موادی ساخته، محصولاتی از این مواد (اورانیوم غنی شده) تولید شده است. اگر این مواد فروخته شود، اگر همین مواد از ایران خارج شود، چه کسی آن را کنترل خواهد کرد؟ اصولا این وظیفه ما است.

گروسی در این گفت وگو بدون اشاره به اجرای تعهدات برجامی از سوی ایران همچنین گفته است: گروهی از پژوهش ها و فعالیت ها [طبق برجام] ممنوع بود و ایران این ممنوعیت را نقض کرد. باید ببینیم با این شرایط چه کار باید کرد و ما چطور می توانیم آن را کنترل کنیم.

گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی سوم اسفند ماه در تهران و پیش از توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی به تفاهمی مشترک دست یافت.

براساس این بیانیه سازمان انرژی اتمی، آژانس را مطلع کرد که به منظور پایبندی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی (قانون) تحت عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران (قانون)، ایران اجرای اقدامات داوطلبانه، آنگونه که در برجام آمده است، را از 5 اسفند 1399 متوقف خواهد کرد و یک تفاهم فنی دوجانبه موقت بین دو طرف حاصل شد.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس نیز در اظهاراتی به تشریح جزییات ضمیمه فنی تفاهم مشترک ایران و آژانس پرداخت.

براین اساس، ایران برای مدت تا سه ماه اجازه خواهد داد تا دوربین های نصب شده در 8 تاسیسات یا ساختمان به منظور ضبط داده ها در محل خود حفظ و به کار خود ادامه دهد و همچنین در این مدت سوابق کامل برخی فعالیت ها مانند کیک زرد، آب سنگین و ماشین ها را حفظ خواهد کرد.

لازم به ذکر است پس از عقب نشینی انگلیس، فرانسه و آلمان از طرح خود تحت حمایت آمریکا برای تصویب قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشستی خبری از برگزاری نشستی در اوایل ماه آوریل (اواسط فروردین) در ایران به منظور بررسی مسائل فنی خبر داد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 761

به "بدون بازرسی ها دستیابی به توافق حداقلی و معتبر با ایران غیرممکن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدون بازرسی ها دستیابی به توافق حداقلی و معتبر با ایران غیرممکن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید