اگر این 7 عادت را دارید با موفقیت خداحافظی کنید!

به گزارش چه خبر آنلاین، وقتی که کلمه پیروزیت را خواندید، احتمالاً ذهنتان به سمت پول، معروفیت، تجملات و… رفته است. این ها، تعریف جامعه از پیروزیت است. با این حال، پیروزیت واقعی بسیار ساده تر از این است. یک فرد کم عایدی شاد که عاشق شغل و خانواده اش است، بسیار پیروز تر از میلیونری بوده که از درون احساس پوچی می نماید.

اگر این 7 عادت را دارید با موفقیت خداحافظی کنید!

تمام معنی پیروزیت، هماهنگ بودن با هدف زندگی خود بوده، که ژاپنی ها آن را ایکیگای می نامند. ایکیگای، علت وجود و زندگی شماست. هنگامی که هدفتان را پیدا نموده و تمام تمرکز خود را روی آن متمرکز کردید، پیروز ترین فرد خواهید بود.

اما اول از همه، برای اینکه بتوانید زندگی شگفت انگیزی که می خواهید را برای خودتان بسازید، باید از شر عادت هایی خلاص شوید که مانع پیروزیت شما می شوند. در ادامه، به 7 عادت اشاره نموده ایم که جلوی پیروز شدن شما را خواهند گرفت.

1) خیال بافی و رویاپردازی بدون انجام کار مفید

افراد زیادی رویاپردازی می نمایند. در حالی که این عادت تا حدی سالم بوده و باعث تشویقتان به ادامه راه علیرغم وجود سختی ها می شود؛ خیال پردازی بدون انجام کار مفید، شما را از شادی و پیروزیت دور خواهد نمود.

رویاپردازی بدون انجام عمل به این معناست که افکار شما درگیر آینده ای عالی هستند، در حالی که واقعیت بدون تغییر باقی می ماند.

این گونه است که غرق رویا می شوید، اما مطلقاً هیچ کاری را برای تبدیل آن ها به واقعیت انجام نمی دهید.

برای ر هایی از این عادت، لازم نیست که رویا هایتان را فراموش کنید. بلکه آن ها را به اهدافی دست یافتنی تبدیل کنید. به این فکر کنید که چه کاری را می توانید در حال حاضر انجام دهید تا به هدف خود نزدیک تر شوید؟

2) غرق شدن در بی کاری و تنبلی

آسان است که فقط بگوییم چه کار هایی را باید انجام دهیم، اما اجرای آن ها در واقعیت بسیار دشوارتر است.

هیچ کس از تنبلی مصون نیست. بعضی روز ها پیش می آید که از خواب بیدار شویم و حس انجام هیچ کاری را نداشته باشیم. فقط می خواهیم که در رختخواب دراز کشیده و غرق در شبکه های اجتماعی مختلف یا فیلم تماشا شویم و گاهی اوقات، این دقیقاً همان کاری است که انجام می دهیم. در واقع، چرخه بی کاری و تنبلی را ادامه داده و در سرانجام روز، حس بدتری خواهیم داشت.

در این صورت، باید کاری انجام داده تا خود را از این چرخه خارج کنید. مثلاً می توانید خودتان را مجبور کنید تا کار مفیدی انجام دهید. به این ترتیب، تمام کار هایی که در لیستتان نوشته اید را انجام خواهید داد. یک باور اشتباه و رایج وجود دارد که باید قبل از آغاز کار، انگیزه داشته باشیم. اما در واقع، انگیزه اغلب نتیجه عمل است. هنگامی که از دست انداز اولیه عبور کردید، به احتمال زیاد انگیزه تان سر به فلک خواهد کشید.

حتی اگر انگیزه ندارید، ده دقیقه به خودتان فرصت داده تا کار موردنظرتان را انجام دهید. ممکن است که از اندازه افزایش انگیزه خود شگفت زده شوید.

3) استراحت بیش از حد

تحقیقات نشان داده اند که استراحت کردن بسیار مفید است. با این حال، بین استراحت دادن به خود و عدم کوشش کافی تفاوت وجود دارد.

فرض کنید که نیمی از کارتان را تکمیل نموده اید. با خودتان می گویید که امروز خیلی خوب کار کردم. حالا می توانم استراحت کنم و با دوستانم بیرون بروم و در عصر ادامه کارم را تمام کنم. اما وقتی که به خانه برمی گشت، خستگی شما را فرا گرفته و در نهایت دو ساعت با گوشی خود کار می کنید.

یا در صبح کارتان خیلی خوب پیش می رود و تصمیم می گیرید که به عنوان جایزه، پنج دقیقه تلفن همراهتان را چک کنید. یک ساعت بعد، هنوز در حال گشتن در فضای مجازی بوده و تمایلی برای بازگشت به کار ندارید.

استراحت مهم است، اما نحوه و مدت زمانش اهمیت زیادی دارد. برای مثال، شبکه های اجتماعی نمی توانند باعث افزایش انرژیتان شود، اما پیاده روی کردن روش خوبی برای استراحت است.

4) وجود عوامل حواس پرتی

قطعاً تجربه زندگی در قرن 21 فوق العاده است. از بسیاری جهات، زندگی هیچ گاه به این آسانی نبوده است. با این حال، ما چالش های خاص خود را داریم؛ چالش هایی که مغز ما برای آن ها برنامه ریزی نشده است.

انسان ها عاشق دوپامین هستند. این انتقال دهنده عصبی، ما را باانگیزه و شاد نگه می دارد. اما متأسفانه، به علت وابستگی به دوپامین ممکن است که اجازه دهید تا عادت های بد، شما را از داشتن یک زندگی پیروز باز دارند.

محیط شما مهم است. اگر تلفن همراه شما در حین کار کنار رایانه تان باشد، هر ده دقیقه یک بار آن را چک نموده و انگیزه خود را برای انجام کار را از دست می دهید. اگر کنترل تلویزیون روی مبل باشد، احتمال تماشای یک برنامه تلویزیونی بیشتر از خواندن کتاب است. حواس پرتی دشمن پیروزیت است. عوامل حواس پرتی را حذف نموده و ببینید که تمرکزتان چقدر بهتر می شود.

5) زندگی برای دیگران و نه برای خودتان

یکی دیگر از چیز هایی که شما را از داشتن یک زندگی پیروز باز می دارد، عادت اهمیت دادن بیش از حد به افکار دیگران در خصوص خودتان است.

این عادت، مانع انجام فعالیت هایی با هدف لذت خودتان می شود. ممکن است در فضای مجازی این گونه به نظر بیاید که دیگران زندگی عالی و فوق العاده ای دارند، اما در واقعیت، زندگی همه عادی است.

این درست است که بعضی افراد نسبت به بقیه زندگی بهتری دارند؛ اما فارغ از شرایط موجود، اندازه احساس شادی و رضایت ما در نهایت به سطحی پایدار باز می شود. همه انسان ها، مسائل و نگرانی های خاص خود را دارند.

آنچه دیگران در خصوص شما فکر می نمایند، در دراز مدت بر سلامت فکریتان تأثیری نخواهد داشت. شما دوست دارید که چه کار کنید؟ ممکن است آن کار به چشم بقیه نیاید، اما رضایت شما را در پی داشته باشد.

6) خوردن غذا هایی که مغذی نیستند

آنچه به بدن خود به عنوان غذا می دهید، بسیار مهم بوده و اهمیت آن تنها در خصوص سلامت جسمانی نیست. مطالعات نشان داده که تغذیه شما تأثیر زیادی بر خلق و خوی تان دارد. اگر غذای بدی بخورید، احساس بدی خواهید داشت. در نتیجه، چرخه تنبلی تقویت شده و شما را از زندگی پیروز باز می دارد. همانطور که می بینید، همه عوامل با یکدیگر ارتباط دارند. سعی کنید که در رژیم غذاییتان تمامی ویتامین ها و مواد معدنی لازم را دریافت نموده و غذا های خوشمزه و مغذی بخورید.

7) تسلیم شدن هنگام ایجاد عادات تازه

یکی از عادت های بد مهم در عدم پیروزیت، ثابت قدم نبودن در ایجاد عادات خوبتان است. در کتاب عادات اتمی، جیمز کلیر می گوید در لحظه ای که کوشش برای ایجاد عادت تازه خود را متوقف می کنید، در حال ایجاد یک عادت متفاوت هستید که باعث از بین رفتن یک عادت خوب می شود. به عنوان مثال، تصمیم گرفته اید که هر روز ساعت 6 صبح از خواب بیدار شوید، اما در روز چهارم و سپس دوباره در روز پنجم و ششم دیر تر بیدار می شوید.

انجام هر کاری، یک عادت است. حتی انتخاب انجام ندادن کار هم یک عادت است. همانطور که ارسطو گفته است: ما همان کاری هستیم که مکرراً انجام می دهیم. گاهی اوقات، برترین راه حل، اراده کردن و انجام کار است.

منبع: مجله نی نی بان

منبع: فرارو
انتشار: 24 شهریور 1402 بروزرسانی: 24 شهریور 1402 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1498

به "اگر این 7 عادت را دارید با موفقیت خداحافظی کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این 7 عادت را دارید با موفقیت خداحافظی کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید