20 روش برای کم کردن آسیب واکسن بچه ها

به گزارش چه خبر آنلاین، کم کردن آسیب واکسن برای نوزادان با شیر دادن به نوزاد و لمس پوست بدن او قبل از واکسیناسیون امکان پذیر است. برای بچه ها و نوجوانان باید با صحبت کردن درباره واکسن، کودک را قانع کنیم که واکسن برای سلامتی او مفید است. در این مقاله 20 روش کم کردن آسیب واکسن برای نوزادان و بچه ها آورده شده است.

20 روش برای کم کردن آسیب واکسن بچه ها

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

آوردن نوزاد به مراکز درمانی برای واکسن زدن چالشی است که بسکمک از والدین با آن روبرو هستند. در حالی که یک نوزاد تا 13 ماهگی خود، باید 10 واکسن دریافت کند تا بدنش در برابر عفونت های خطرناک محافظت شود، اما هنوز پدران و مادران در مورد درد واکسن، احساس گناه می کنند.

کارشناسان معتقدند که ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و مراکز درمانی با همکاری والدین می توانند تزریق واکسن را برای بچه ها بزرگتر و بچه های دبستانی در مدرسه انجام دهند تا استرس ناشی از درد واکسن را کاهش دهند.

به گفته روانشناسان راه های مختلفی برای کاهش درد واکسن و کم کردن آسیب واکسن وجود دارد که توسط سازمان بهداشت جهانی به تصویب رسیده است.

روش های کم کردن آسیب واکسن چیست؟

 1. اگر چند واکسن دارید می توانید به این روش عمل کنید که دردناک ترین را ابتدا و آن که درد کمتری دارد، را در سرانجام بزنید.
 2. برای نوزادان آنچه برای کاهش درد و کم کردن آسیب واکسن، توصیه می شود فقط شیردهی است. شیردهی می تواند از طریق مکانیسم های مختلف، درد و استرس واکسن را کاهش دهد. این یک مکانیسم فیزیکی آرامبخش است که در کاهش درد واکسن بسیار موثر است.
 3. تماس پوست با پوست با نوزاد نیز در کم کردن آسیب واکسن بسیار مهم است (جهت واکسن دو ماهگی نوزادان)
 4. اگر پدر و یا مادر پیراهن یا تی شرتی با دکمه های باز پوشیده اند کودک را برهنه کنند و فقط با پوشک بر روی قفسه سینه خود نگه دارند، این باعث می شود کودک، تا حد زیادی احساس راحتی و آرامش کند.
 5. از تکنیک های روانشناختی برای بچه ها چهار تا پنج ساله و بچه ها بزرگتر، پرت کردن حواس است. حواس پرتی، می تواند شامل یک بازی در گوشی موبایل، خواندن یک کتاب یا دیدن یک کلیپ بچه هاه و یا حتی گوش دادن به یک موسیقی باشد (جهت واکسن 6 سالگی بچه ها).
 6. یکی دیگر از روش های بدست آوردن آرامش قبل از واکسن، می تواند یک یا چند نفس عمیق باشد. البته برای بچه ها ممکن است این روش کمی سخت باشد.
 7. کارشناسان توصیه می کنند والدین کودک را به آرامی نگه داشته و او را با کتاب مورد علاقه اش، یا اسباب بازی و .... سرگرم کنند.
 8. تغذیه با شیر مادر در طول و بعد از واکسیناسیون، یک اقدام آرامبخش برای نوزادان است.
 9. چندین مطالعه نشان داده است دادن چند قطره یا نصف قاشق چای خوری از یک محلول قندی (یک قاشق چایخوری شکر در چهار قاشق چایخوری آب جوشیده حل شود) به بچه ها بزرگتر، درست قبل از تزریق واکسن، گریه آن ها را کمتر می کند.
 10. یکی دیگر از مهم ترین کارهایی که والدین قبل از تزریق باید انجام دهند این است که صادقانه درباره واکسن با کودک خود صحبت کنند و به کودک بگویند واکسن او را سالم نگه می دارد اما ممکن است کمی درد داشته باشد.
 11. واکسیناسیون باید در یک اتاق گرم انجام شود و کودک باید احساس امنیت، آرامش و راحتی داشته باشد.
 12. متخصص بهداشت و یا کسی که واکسن را تزریق می کند باید حواس کودک را منحرف کند؛ مثلاً با او حرف بزند و یا چیزی را به او نشان دهد و ....
 13. مالش دادن پوست محل تزریق قبل از تزریق، به کاهش درد بچه ها چهار ساله و یا بزرگتر کمک می کند.
 14. پس از واکسیناسیون باید به کودک بگویید که شجاع است و این حس را در او تقویت کنید.
 15. در مورد بچه های که قبلاً با تزریق واکسن، غش کرده اند، والدین باید قبل از تزریق به متخصص بهداشت و یا شخصی که واکسن را تزریق می کند، این موضوع را اطلاع دهند.
 16. برای بچه های که دارای ترس خاصی از سوزن و آمپول هستند، می توان قبل از واکسیناسیون، از کرم بی حس کننده شود تا درد واکسن کمتر شود.
 17. تزریقات برای بچه های که قرار است دو واکسن دریافت کنند، باید خیلی سریع انجام شود.
 18. ممکن است کودک گریه کوتاهی داشته باشد که این یک امر طبیعی است.
 19. مدت زمان تزریق باید کم باشد زیرا در غیر اینصورت استرس بیشتری به کودک وارد شده و احساس اضطراب بچه ها افزایش پیدا می کند.

روانشناسان مراحل زیر را برای آماده سازی کودک جهت واکسیناسیون پیشنهاد می کنند:

 • نوزادان: انجام شیردهی و یا تماس پوست با پوست دو تا سه دقیقه قبل از واکسیناسیون
 • بچه ها: قبل از انجام برنامه واکسیناسیون با کودک صحبت کنید و برای او توضیح دهید که واکسن را برای حفظ سلامتی خودش دریافت می کند. اجازه دهید کودک اسباب بازی و یا کتاب و .... را برای پرت کردن حواس خود همراه خود بیاورد.
 • نوجوانان: با فرزند خود درباره واکسن و فواید آن برای سلامتی صحبت کنید. به او بگویید که بیشتر مردم از واکسن و آمپول زدن می ترسند و استرس و ترس او طبیعی است.

بیشتر دانید: چگونه می توان بر ترس از آمپول غلبه کرد؟

برگرفته از: irishexaminer

گروه مادر و کودک خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 658

به "20 روش برای کم کردن آسیب واکسن بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 روش برای کم کردن آسیب واکسن بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید